Przejdź do głównej zawartości

Po co nam protest w Sejmie? | Młodzi w Polityce

Problem niepełnosprawnych to nie jest w naszym kraju nic nowego. Niepełnosprawni to właściwie taka sama grupa społeczna, jak górnicy, lekarze, nauczyciele. Od reszty różnią się tym, że tylko nich rząd zapomina prawie zawsze. W kampanii politycy opowiadają o polepszeniu sytuacji niepełnosprawnych, lecz po objęciu rządów nic się nie zmienia. Można nie wierzyć, że w XXI wieku, w kraju w środkowej Europie niepełnosprawni dostają 153 złote zasiłku oraz około 700 złoty renty miesięcznie. 


Znalezione obrazy dla zapytania protest niepełnosprawnych

Mamy dość ….

Walka o los niepełnosprawnych i jego poprawienie od zawsze była kartą przetargową kampanii wyborczych, jednak zawsze na obietnicach się kończyło. W 2010 roku miarka się przebrała, a w Sejmie znalazł się pierwszy komitet osób niepełnosprawnych. Do stolicy przyjechali wówczas niepełnosprawni wraz z opiekunami. Te dwa protesty które nareszcie uświadamiają społeczeństwu , że życie z dysfunkcją nie jest usłane różami mają ze sobą wiele wspólnego - te same osoby i cele. Osiem lat temu, protest trwał dwa tygodnie, a na rządzie Donalda Tuska wymuszono podniesienie zasiłku dla niepracujących opiekunów, co skutkuje tym, że takie osoby otrzymują dziś około 1300 zł. Czy to dużo? Żeby to ocenić trzeba wziąć pod uwagę trzy rzeczy. Osoba niepełnosprawna to osoba, której opiekun bardzo często musi poświęcić się bezgranicznie. Kiedy doliczymy do tego jeszcze ceny innych leków, na przykład na padaczkę, czy rehabilitację, okaże się że te 1300 złoty to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb. 

Znalezione obrazy dla zapytania protest niepełnosprawnych

„Dostępność +” – Czy to coś pomoże?

Na ostatniej konwencji PiS, premier zaprezentował dalszy plan na reformowanie kraju, wśród tak zwanej „Piątki Morawieckiego” pojawił się program „Dostępność +”. Dobrym zwyczajem jest oceniać rządzących po efektach. Tak też zrobiono - partia rządząca przez niecałe trzy lata tak naprawdę dla niepełnosprawnych zrobiła niewiele i może się wydawać, że PiS bardziej interesuje się dziećmi nienarodzonymi, aniżeli niepełnosprawnymi obywatelami. 

Znalezione obrazy dla zapytania dostępność plus

Sam program „Dostępność +” właściwie nie pomaga, jak powinien, bo choć dostosowanie przestrzeni publicznej należy wykonać jak najszybciej. to prawdziwym problemem są finanse i brak skoordynowanej opieki. Nie mówi się w naszym kraju o tym , że jeszcze do niedawna osoby niepełnosprawne pod względem szukania lekarzy i opieki pozostawiano same sobie.

„On jest taki wrażliwy na waszą krzywdę”

Niepełnosprawni znów przyszli protestować. Tym razem z dwoma głównymi postulatami. Chcą oni zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu niezdolności do pracy i dodatku rehabilitacyjnego. Do protestujących już drugiego dnia wyszła minister Rafalska, Protestujący poprosili o spotkanie z  Jarosławem Kaczyńskim. Z ust minister dowiedzieliśmy się, że „Prezes jest wrażliwy na ich krzywdę”.

Znalezione obrazy dla zapytania rafalska niepełnosprawni

Mimo, że Prezes nie zawitał w Sejmie, protestujących odwiedził Prezydent Andrzej Duda, który podpisał się pod postulatami protestujących - co pokazuje, że głowa państwa zobowiązuje się do podjęcia wyzwania.

"Idźcie do domu… Napiszemy ustawę"

Następna, do "tablicy" przyszła Beata Szydło. Poprosiła, aby rodzicie i dzieci skończyli protest. Napiszemy ustawę – skonkludowała. Rodzice są jednak nieugięci - odmówili nawet hotelowych pokoi, czekając na rozwój wydarzeń.  Dla protestujących przysłowiowe „5 minut” znalazł nawet Mateusz Morawiecki. Postanowił wykorzystać tych najlepiej zarabiających i część wpływów z podatków przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym. Zanim Premier skończył mówić, dla niektórych było jasne, że zabieranie jednym żeby dać innym, to zły plan, bo grupa niepełnosprawnych będzie linczowana przez społeczeństwo. 

Podobny obraz

Emocje biorą górę. 

Następnie, do protestujących po raz drugi wyszła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zaprosiła rodziców na spotkane, jednak nie poskutkowało to przełomem. Rafalska usłyszała tylko, że nie ma w niej człowieczeństwa. 

Znalezione obrazy dla zapytania rafalska niepełnosprawni

Okazuje się , że obecnie protestujący chcą siedzieć na Wiejskiej do skutku, bo przecież pieniądze w budżecie są. Nie wiele ludzi wie, że pomoc niepełnoprawnym kosztowałaby jednego podatnika około 78 złotych. Spotkanie pokazało tylko, że niepełnosprawni to tylko ludzie, a emocje już biorą górę. To samo pokazało spotkanie z rzecznik rządu, która przyszła i wyszła z Sejmu z ustawą, która nie spodobała się protestującym.

Dogadali się sami ze sobą.

Od wtorkowego spotkania rząd trąbi jednak o sukcesie w rozmowach. W Centrum Dialogu  udało się spotkać ze stowarzyszeniami i podpisać porozumienie. Faktycznie renta wzrośnie już w czerwcu do 1029 złoty brutto, ale o dodatku 500 złoty na rehabilitację nikt już nie mówi. Protestującym w Sejmie zarzuca się , że to protest polityczny, Wydaje się jednak, że protestom nie będzie końca. Wszyscy niecierpliwie czekają na decyzje rządzących, ale ta chyba już zapadła. Danina solidarnościowa, to chyba jedyne na co stać Zjednoczoną Prawicę.

Znalezione obrazy dla zapytania niepełnosprawni sejm

Mateusz Majkut

Komentarze