Przejdź do głównej zawartości

Powrót króla? | Młodzi w Polityce

Donald Tusk był jedynym polskim premierem, który rządził całą kadencję i wygrał drugie cztery lata. Przez lata okazał się skutecznym politykiem krajowym, którego ówczesna opozycja nie mogła pokonać. Jest człowiekiem kojarzonym z Europą, Unią - szczególnie, po wyborze na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w grudniu 2014 roku.

Wiele osób upatruje w Tusku swoje nadzieje, niektórzy widzą w nim “rycerza na białym koniu”, który ma przyjechać z Brukseli i pomóc Polsce obronić porządek demokratyczny. Z kolei przeciwna strona widzi w nim wroga i zarzuca mu przyczynienie się do “Afery Amber Gold", czy wypomina “lata kłamania i okradania”.

Znalezione obrazy dla zapytania donald tusk

Tusk jest więc postacią zaistniała w polskiej polityce - budząca bardzo pozytywne jak i również negatywne emocje

Były premier już od 3 lat urzęduje za granicą i co jakiś czas wypowiada się o sytuacji w Polsce. Tusk pojawia się w kraju na przykład na w związku z wezwaniami do Prokuratury,w celu złożenia zeznań ws. katastrofy smoleńskiej lub wspomnianej afery finansowej. Wszystko to, to stary i kultowy konflikt między Kaczyńskim, a Tuskiem. Według niektórych,  upolityczniona Prokuratura chcąc poniżyć w oczach Polaków byłego premiera wzywa go do składania takich zeznań. Mimo tego, uzyskuje efekt odwrotny -  wtedy liberalna i proeuropejska część wyborców broni Tuska.

Podobny obraz

Czy Donald Tusk wróci do Polski?

Dotąd sporadycznie informujący o swoim zdaniu na temat sytuacji Tusk udzielił wywiadu, w którym jasno powiedział, że na emeryturę się nie wybiera i ma nadzieję , że demokraci w Polsce obronią dotychczas obowiązujący ład i porządek.

Czy to oznacza szykowanie się Tuska na Krakowskie Przedmieście? Wybory prezydenckie obędą się za trzy lata. Rok wcześniej Tusk kończy urzędowanie, jako "Prezydent Europy".

Znalezione obrazy dla zapytania donald tusk

Platforma Obywatelska - partia , z której wywodzi się Tusk już dawno mówiła o możliwej rekomendacji jego osoby na najważniejszy urząd w kraju. Pytanie, czy doświadczony i proeuropejski polityk postawi na powrót do ojczyzny i zechce tworzyć szeroki opozycyjny front. To wszystko zależy od sytuacji politycznej w Polsce. Ostatnie sondaże po aferze związanej z nagrodami dla członków rządu, są dla PiS zdecydowanie dołujące. Prezydent Duda cieszy się największym poparciem Polaków, jednak sondaż zakładający kandydaturę Tuska pokazuje, że ten pokonałby obecną głowę państwa w wyborach prezydenckich.

Tusk może wydawać się osobą politycznie spełnioną, jednak warto wspomnieć o 2005 roku i wyborach prezydenckich w Polsce, w których współzałożyciel PO kandydował...

Znalezione obrazy dla zapytania donald tusk

Czołowymi graczami był kandydat Platformy Tusk i ówczesny Prezydent Warszawy, Lech Kaczyński. Większość obywateli odpowiadających w sondażach, wskazywała na wygraną kandydata PO. Można powiedzieć, że “Tusk miał wygrana w kieszeni”, jednak, jak się okazało - mowę zwycięzcy ostatecznie wygłosił Lech Kaczyński. To po tym wydarzeniu Tus k bardzo się zmienił. Z polityka - kandydata, stał się Politykiem - liderem, przyszłym szefem Rady Ministrów, którzy będzie rządził Polska przez 7 lat.

Znalezione obrazy dla zapytania donald tusk

Po deklaracji Tuska i historii można sądzić, że powróci on do krajowej polityki, jako doświadczony gracz i właściwie już postanowił ubiegać się o prezydenturę. Wszystko zależy od stanu opozycji . Czy w 2020 roku nadal będzie rządzić PiS? A może ktoś inny? Na pewno dla proeuropejskiej opozycji - kandydat, który jest znany na “europejskich dyplomatycznych salonach” byłby bardzo atrakcyjny. Pytanie też czy PiS, który ma do tego talent znów podniesie się z chwilowego upadku Ostatecznie znów wygrają emocje.

Damian Kujawa

Komentarze