Przejdź do głównej zawartości

Bitwa o Pomnik Katyński | Młodzi w Polityce

Kilka dni temu, burmistrz amerykańskiego Jersey City Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie Pomnik Katyński. Dlaczego pomnik ma zostać przeniesiony? Jakie argumenty podają zwolennicy a jakie przeciwnicy przeniesienia? Co może być przyczyną podjęcia takiej decyzji?

W poniedziałek 30 kwietnia na Twitterze burmistrza Jersey City Stevena Fulopa pojawiła się szukająca dla Polaków wiadomość, iż pomnik, upamiętniający ofiary zbiory katyńskiej z 1940 roku, zostanie przeniesiony, a na jego miejscu powstanie park dla mieszkańców miasta. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 19 maja 1991 roku - jest to pierwszy monument katyński w Stanach Zjednoczonych. Pomnik góruje nad ujściem rzeki Hudson a po drugiej stronie rzeki znajduje się słynny nowojorski Manhattan, dlatego też miejsce to oceniane jest najbardziej prestiżowym w całym Jersey City.
 
Podobny obraz

Pomnik przedstawia zakneblowanego, ze związanymi za plecami rękoma polskiego żołnierza z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Co roku pod monumentem odbywają się uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską, a także - od kilku lat katastrofę smoleńską. Najbardziej oburza fakt, iż pomnik, według planów, zostanie zmagazynowany w Departamencie Prac Publicznych. Do chwili obecnej brak jest jakichkolwiek informacji ze strony władz miasta o miejscu docelowego usytuowania pomnika. Burmistrz również do chwili obecnej nie wskazał przyczyn zmiany lokalizacji monumentu, jak również dlaczego musi nastąpić zmiana jego lokalizacji. Brak powyższej informacji powoduje wiele przypuszczeń i domniemań podjęcia takiej decyzji przez władze miasta. Zachodzi przypuszczenie, iż powodem takiej decyzji może być uchwalona niedawno, przez polski parlament zmiana do ustawy o IPN, z którą nie zgadzają się władze amerykańskie. Potwierdzeniem powyższego przypuszczenia jest bezpodstawny i niczym nie uzasadniony atak w/w burmistrza na Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. 

Znalezione obrazy dla zapytania Steven Fulop

Marszałek na swoim Twitterze skomentował plany władz miasta Jersey City, natomiast Steven Fulop w odpowiedzi napisał: "Mogę tylko powiedzieć, że ten facet jest żartem. Faktem jest, że to znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność". Słowa te oburzyły wielu nie tylko polskich polityków niezależnie od poglądów politycznych. Według samego Ambasadora Polski w Stanach słowa burmistrza były ‘’bezpodstawne” i według niego ‘’nieodpowiednie”. Takie samo oświadczenie wydało Forum Żydów Polskich, które uważa, iż burmistrz przekroczył wszelkie granice krytyki i powinien jak najszybciej sprostować sytuację i wydać oficjalne przeprosiny.

Znalezione obrazy dla zapytania Steven Fulop

Również Polonijna Rada Konsultacyjna, która doradza Senatowi Stanów Zjednoczonych, wyraziła zdecydowany protest przeciwko planom przeniesienia pomnika. Zdecydowanie przyłączyła się do stanowiska władz polskich w tym zakresie oraz wskazała, iż przeniesienie pomnika będzie obrazą dla wszystkich Polaków. Uważają oni również, iż nie zaprzestanie planów przeniesienia pomnika może skutkować protestem ze strony Polonii i pogorszeniem dotychczasowych relacji z Polską. 

Znalezione obrazy dla zapytania pomnik katyński

Moim zdaniem realizacja planów Burmistrza Jersey City spowoduje przede wszystkim umniejszenie znaczenia potwornej zbrodni dokonanej na Polakach oraz znaczne ochłodzenie relacji z Polską i utratą poparcia Polonii amerykańskiej dla Burmistrza. Pomnik ten powinien pozostać w dotychczasowej lokalizacji, bądź zostać przeniesione w inne godne miejsce - po uprzednim ustaleniu jego lokalizacji z władzami Polski oraz Polonii. Mam nadzieję, że konflikt ten zostanie jak najszybciej rozwiązany a obiekt ten dalej będzie hołdem dla ofiar zbrodni katyńskiej.

Piotr Borczyński

Komentarze