Przejdź do głównej zawartości

(Nie)pokonani | Młodzi w Polityce

Mimo niespełnienia jednego z dwóch postulatów - mianowicie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do podjęcia pracy, komitet Rodzin Osób Niepełnosprawnych jednogłośnie podjął decyzję o zawieszeniu protestu. Jak mówi Iwona Hartwich, jedna z matek protestujących w Sejmie - ,,Zawieszenie protestu to był nasz głos rozsądku. Obawialiśmy się o życie i zdrowie nas i naszych dzieci. To był nasz głos rozsądku, który nam podpowiedział tę decyzję o zawieszeniu naszego protestu po tym, jak zostaliśmy potraktowani przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i jego straż marszałkowską’’


Znalezione obrazy dla zapytania zawieszenie protestu

Jak jednocześnie podkreśla, protest nie kończy się, żeby "zrobić przyjemność Pani Minister Rafalskiej czy innym politykom’’.

Jej syn, Jakub Hartwich, dodał, że mimo braku pełnego zwycięstwa, udało im się odnieść sukces, taki jak wyrównanie renty socjalnej do poziomu renty minimalnej oraz sprawienie, iż ich losem zainteresowali się zwykli obywatele.

Podobny obraz

W chwili wyjścia, pod sejmem czekali na protestujących manifestanci, skandujący hasła popierające protest, prezes PAH, Janina Ochojska oraz uczestniczka powstania warszawskiego, Wanda Traczyk-Stawska. Zdaniem pani Wandy, "Sejm po proteście niepełnosprawnych, to nie parlament, a miejsce gdzie nie szanuje się godności człowieka’’

Prezes PAH zwróciła się do protestujących słowami poparcia: "Ja się nie dałam nabrać i wy nie daliście się nabrać. Dziękuje, że wytrwaliście tak długo. Zrobiliście coś niezwykłego.’’


Znalezione obrazy dla zapytania zawieszenie protestu

Co oznacza koniec protestu? Według rządzących, którzy pochwalają decyzję o końcu protestu, między innymi początek w poszukiwaniu kompromisu i porozumienia w kwestiach ważnych dla środowiska niepełnosprawnych. Politycy PiS dodają również, że ich zdaniem protest powinien skończyć się po przyjęciu ustawy wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która według wyliczeń autorów przynosi ona ponad 500 zł oszczędności w codziennym życiu. Protestujący jednak od początku nazywali ustawę, "wydmuszką’’, dlatego aż do wczoraj kontynuowali protest. Zaznaczają, iż mimo końca przebywania w Sejmie, nadal będą kontynuować protest w innej formie. W jakiej? Na razie nie podają szczegółów, jednak jak mówi Iwona Hartwich ,, Ze swojej strony zrobię wszystko, żeby nadal walczyć dla osób niepełnosprawnych. Nieważne, w jaki sposób’’. Pozostaje nam czekać na więcej informacji ze strony komitetu RON-u.

Znalezione obrazy dla zapytania zawieszenie protestu

Protest uświadomił Polaków, jak ważny i potrzebny w dyskusji publicznej jest głos osób niepełnosprawnych, które umieją i chcą walczyć o godne życie. Myślę, że osoby protestujące zaimponowały wielu ludziom, którzy z niedowierzaniem oglądali ich determinację i siłę.

Koniec protestu ważny jest też dla młodych posłów XXIV sesji SDiM. Czy sesja odbędzie się w pierwotnym terminie, w związku z końcem, "zagrożenia dla bezpieczeństwa’’ jak określała protest Kancelaria Sejmu? Wszak ledwie przedwczoraj marszałek Marek Kuchciński wydał oświadczenie, które informowało o przeniesieniu sesji na 27 września.

Nikodem Kaczprzak

Komentarze