Przejdź do głównej zawartości

Rok Macrona | Młodzi w Polityce

Rok temu Emmanuel Macron zaczął zadomawiać się w Pałacu Elizejskim. Jego wybór w 2017 roku pozytywnie przyjęła większość opinii publicznej i mediów we Francji i na całym świecie. Taki szczególny odbiór zawdzięcza pokonaniu skrajnie prawicowej Marine Le Pen w wyborach prezydenckich.W kampanii wyborczej głośno mówił o potrzebie reformowania Francji i Unii Europejskiej - szczególnie, gdy z pozostałych części świat dochodzą niepokojące sygnały.

Znalezione obrazy dla zapytania macron

Jak zwyciężył? Przełamał stereotyp, że Europa "sprzedaje się" marnie i lepiej prezentować populistyczne idee. Został prezydentem cztery miesiące przed wyborami do Bundestagu. To dzisiaj kanclerz Angela Merkel i właśnie Macron są jedynymi liberalnymi przywódcami głównych europejskich państw. Jednak ostatnio Berlin nie jest entuzjastą części wizji prezydenta Francji dot. reformowania Unii Europejskiej. Kontrowersje wzbudzają takie pomysły jak: utworzenie odrębnego budżetu i parlamentu strefy euro oraz stanowisko  ministra finansów tej strefy.

Dla Macrona, Polska okazała się rozczarowaniem. Za jego poprzednika - prezydenta Hollande'a Francja traktowała Polskę, jako poważnego partnera i kandydata do grona najbardziej wpływowych państw UE. W swoim pierwszym wywiadzie Macron powiedział: "Kieruję te słowa wyraźnie do państw Europy Środkowej, że Europa nie jest supermarketem"

Znalezione obrazy dla zapytania macron

Francja nie jest supermocarstwem więc musi się trzymać swoich granic. Jednak nowy prezydent najprawdopodobniej zyskał szacunek o wiele silniejszych partnerów. Dochodził do władzy w ciężkim dla Europy okresie. W czasie, kiedy potrzebna była konfrontacja z Władimirem Putinem, czy Donaldem Trumpem. Jednak Macron nie jest cudotwórcą. Jego naciski na Donalda Trumpa ws. utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem nie wiele dały.

Głośno było o zapowiedziach dot. zmian w kodeksie pracy, które mają dać większą swobodę pracodawcom ( w przyjmowaniu i zwalnianiu pracowników).

Jak zwykle - Partia Republikańska i prawica przyjęły obietnicę i kroki prezydenta z entuzjazmem, jednak socjaliści  nie chcą na to pozwolić. Związki zawodowe próbowały pod koniec 2017 roku zablokować zmiany w kodeksie pracy. W jaki sposób? Wzywając do strajków i manifestacji. Jednak strajk okazał się niewypałem. Pierwszy rok Prezydenta Macrona to sondażowe dołki i górki, jednak Emmanuel Macron przeszedł ten okres suchą stopą.

Podobny obraz

Nadchodzącymi problemami będzie reforma kolei - do 2019 roku Francja musi otworzyć taki sektor na konkurencję z innymi państwami UE. Taki krok wymaga likwidacji przywilejów socjalnych kolejarz. Jednak Macron nie ustąpi, bo opinia publiczna jest wkurzona przesadzonym i  panicznym działaniem kolejarzy. Kolejnym krokiem jest duża reforma systemu edukacyjnego. Już w tym roku Prezydent zredukował liczbę uczniów w zerówkach do 12. Działa już 2,5 tys. takich klas, a od września pojawi się następnych 3,2 tys. Prezydent uważa, że jakość kształcenia i kadr z dyplomami będzie decydować o owocnej przyszłości Francji.

Emmanuel Macron musi być w każdym kroku wyważony i merytoryczny. Jako pragmatyk nie może dawać się emocjom, którym w dzisiejszej populistycznej polityce od groma. Jednym z problemów jest wciąż działający Front Narodowy. Czy ten rok Macrona jest dalszą realizacją "Wielkiego Marszu" (En Marche) na Francję? Zapraszam do własnych przemyśleń.

Damian Kujawa


Komentarze