Przejdź do głównej zawartości

Sejm (nie) Dzieci i Młodzieży | Młodzi w Polityce

Przez ostatnie 24 lata 1 czerwca, w Sali Plenarnej Sejmu zasiadali posłowie i posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży. Od tego roku możemy mówić o tym w czasie przeszłym, ponieważ tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży została przeniesiona. Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży? Co uchwala? I najważniejsze - czyli dlaczego tegoroczny SDiM nie może się odbyć? 
Posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży po raz pierwszy zasiedli w sejmowych ławach w 1994 r. dzięki inicjatywie Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej i Kancelarii Sejmu. Inicjatywa ta powstała, jako pierwsza taka w Europie. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty istnieją we Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Finlandii. Każdego roku 460 młodych posłów bierze udział w obradach plenarnych, które odbywają się Sali Posiedzeń Sejmu. Obrady poprzedza proces wyboru posłów, którzy wysyłają zgłoszenie w parach prace.Sesję poprzedza posiedzenie komisji problemowej, podczas której przygotowywane są projekty dokumentów, które będą tematem debat podczas sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Debata odbywa się pod przewodnictwem marszałków, który zostają wybrani spośród posłów. W poprzednim roku jednym z nich był redaktor Młodych w Polityce - Mikołaj Wolanin. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży, choć czasem burzliwe, przybliżają młodzieży zasady funkcjonowania demokracji parlamentarnej, a także zwiększają chęć do działań młodzieży na rzecz społeczeństwa.


W roku 2018 obchodzimy 100-lecie Niepodległości oraz 550-lecie Polskiego Parlamentaryzmu, co ma być głównym tematem tegorocznych obrad . Według niektórych posłów tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży byłaby najważniejszą i mogłaby poważnie wpłynąć na decyzje podejmowane przez Rząd. Niestety 17 maja br. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało o odwołaniu tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jako powód podają bezpieczeństwo i względy organizacyjne ze względu na protest niepełnosprawnych i ich opiekunów. Posłowie opozycji uważają, iż głównym powodem nie jest protest, który trwa już ponad miesiąc, lecz obawa koalicji rządowej przed tegoroczną debatą, na której zapewne pojawiłyby się wątki związane z reformą sądownictwa i innymi ustawami budzącymi kontrowersje w społeczeństwie.


Decyzja o odwołaniu Sejmu Dzieci i Młodzieży spotkała się z ogromnym sprzeciwem wśród obywateli, niezależnie od opcji politycznej. Już kilka godzin po ogłoszeniu decyzji o odwołaniu SDiM na Facebooku zaczęły pojawiać się wnioski o przywrócenie obrad. Jedną z największych akcji jest inicjatywa posłów i marszałków poprzednich kadencji, mająca na celu utworzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży w miejsce dotychczasowego Sejmu Dzieci i Młodzieży. Akcja ta ma na celu wykazanie, że młodzi nie pozwolą na odsunięcie się od udziału w polskim życiu społecznym. Sesja Parlamentu zaplanowana jest na dzień 1 czerwca 2018 r. w Warszawie. Kolejną inicjatywą wykazało się m.st. Warszawa, które ma zamiar zorganizować Sejm Dzieci i Młodzieży w stolicy tego samego dnia.


Miejmy nadzieję, iż młodzi ludzie, pełni chęci i energii do działania na rzecz społeczeństwa, nie zostaną pozbawieni możliwości przedstawienia swoich racji, ponieważ to oni są przyszłością i to właśnie oni będą w  będą następcami tych, którzy zasiadają na Wiejskiej...

Piotr Borczyński

Komentarze

  1. Artykuł stronniczy, sugerowanie jakoby rząd bał się bandy gówniarzy co najmniej nie na miejscu. Generalnie to cały ten cyrk, który odstawiają ci młodzieżowi "posłowie" woła o pomstę do nieba. Autor artykułu chyba uciekał z lekcji polskiego, przecinki powstawiane w losowych miejscach, całości chyba nawet nikt nie przeczytał przed opublikowaniem - literówki itp. Poza tym z tego co wiem SDiM nie został "odwołany" tylko przesunięty.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz