Przejdź do głównej zawartości

Twój dług, Obywatelu! | Młodzi w Polityce

Jesteś zwykłym Polakiem.. Każdego dnia chadzasz do supermarketu i wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze na codzienne potrzeby. Gdy jesteś chory udajesz się do lekarza publicznego i odwiedzasz swoich rodziców lub dziadków na emeryturze. Jeździsz do nich, do kina czy do pracy po drogach samorządowych, wojewódzkich czy autostradach. Za każdym razem gdy z czegoś korzystasz generujesz pewną wartość dodaną. Ale dodaną dla kogo? Jeżeli jedziesz na swoją zmianę po ulicy to używasz za darmo drogi w celu osiągnięcia dochodu. Lecz kto jest odpowiedzialny w obecnym systemie za utrzymanie tysięcy urzędników, komunikacji publicznej i wypłaty emerytur? Teoretycznie Państwo — Faktycznie całe społeczeństwo płaci swoje pieniądze do urzędu skarbowego, czy to pośrednio poprzez VAT lub też bezpośrednio poprzez wpłaty z tytułu podatku dochodowego obciążającego każdego z nas.

Znalezione obrazy dla zapytania urzÄ…d skarbowy

Wiemy przecież, że rosnące wydatki państwa które spowodowane są opiekuńczą polityką partii rządzących np. 500+ czy podwyższanie emerytur lub premie dla pracowników ministerstw, potrzebują (choć częściowego) pokrycia w pieniądzu. Dlatego też przeciętny obywatel musi oddawać większą część własnego portfela niż w każdym roku poprzednim. Jak wyliczyła Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju poprzez projekt Dług Publiczny, pokazujący koszt państwa w przeliczeniu na każdego obywatela i mieszkańca Polski wynosi 27 443 złotych. Jest to opłata, jaką ponosimy za działalność aparatu państwowego.

Znalezione obrazy dla zapytania urzÄ…d skarbowy

Niestety, nie są to jednak prawdziwe i całkowite wydatki obywateli na państwo. Dane te opierają się jeszcze na wcześniej publikowanych danych przez Główny Urząd Statystyczny, które nie dawały pełnego obrazu zadłużenia Polski. Okazuje się jednak iż kwota zadłużenia jest prawie pięciokrotnie większa. Dlaczego nagle okazało się to taką piorunującą liczbą? Wyliczenie są wymogiem Unijnym. Zwykły dług został powiększony o kwotę jaką będzie musiało wypłacić wszystkim uczestnikom systemu emerytalnego, pomniejszoną o wniesione składki, państwo Polskie.

Znalezione obrazy dla zapytania GUS warszawa

 Aby przekonać się ile państwo wydaje na poszczególne sektory można skorzystać ze strony Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zobaczymy,  że państwo i jakakolwiek jego ingerencja w życie ekonomiczne człowieka nie jest za darmo i to właśnie obywatele za to płacą. Zachęcam również do zastanowienia się czy owe wydatki muszą pochodzić od państwa. Czy podatnik jednak nie mógłby opłacać pewnych rzeczy z własnego portfela, a nie przez ręce urzędników? Wolimy przecież płacić mniej...

Znalezione obrazy dla zapytania złote pieniądze

Dodatkowo, nic nie zapowiada by koszt życia państwa się zmniejszył a slogany wyborcze głównych partii są jedynie przekrzykiwaniem się kto „da” więcej obywatelowi. Tylko że i tak sam obywatel będzie musiał to zapłacić

Adam Górecki

Komentarze