Przejdź do głównej zawartości

Wolność, a wybory samorządowe | Młodzi w Polityce

Partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego zdaniem wielu najlepsze lata ma już za sobą. Nie jest już ,,języczkiem uwagi'' mediów ani społeczeństwa. Mimo tego, prezes ugrupowania ma ogromne ambicje.

W styczniu prowadzone były rozmowy pomiędzy Kukiz`15 a Wolnością. Zostało nawet przeprowadzone badanie na elektoratach obu ugrupowań, które jednoznacznie wykazało poparcie dla wspólnego startu w wyborach samorządowych - a może i parlamentarnych. Z nie do końca jasnych powodów, negocjacje zostały nagle zerwane i obie strony poszły we własną stronę. Warto też wspomnieć, że w listopadzie 2017 roku z Kongresu Nowej Prawicy, byłej partii Korwina, poseł Kukiz`15, Jacek Wilk, przeszedł do partii Wolność. Z Kukizem ostatecznie zerwał w lutym, kiedy to wyszedł z klubu parlamentarnego i stał się posłem niezależnym.

Znalezione obrazy dla zapytania korwin

Sam Janusz Korwin-Mikke o wyborach samorządowych już pod koniec lutego w Zielonej Górze mówił : ,,Nasza partia nie ma specjalnego programu dla Łódzkiego, ani dla Podlaskiego. Mamy program ogólnopolski. Tego się nie da zrobić w samorządach, to trzeba zmieniać ustawy.''

Sondaże od około miesiąca dają Wolności 4-5% głosów, co biorąc pod uwagę obecną sytuację partii jest bardzo dobrym wynikiem. Prezes jednak liczy na 10-15% w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019 roku. Powiedział również, że w wyborach parlamentarnych, również w 2019, chce wprowadzić do sejmu około 60 posłów! W osiągnięciu takiego poparcia ma mu pomóc seria spotkań z sympatykami w całej Polsce. Sam prezes z nikłymi szansami będzie kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy, natomiast wiceprezes partii, Konrad Berkowicz, spróbuje swoich sił w Krakowie.

Znalezione obrazy dla zapytania wolność korwin

Niedawno Janusz Korwin-Mikke ustosunkował się też do koalicji Wolności, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej w Siedlcach, która budziła gorącą dyskusję na forach partii. Jego zdaniem w wyborach na szczeblu lokalnym nie liczy się ideologia, ponieważ nie ma ona nic wspólnego ze sprawami takimi, jak ułożenie bruku w chodnikach, albo umiejscowienie latarni. Oznacza to, że daje dużą swobodę pomniejszym oddziałom.

Podsumowując, jeżeli sondaże utrzymają się na obecnym poziomie, lub się polepszą dla partii Wolność, to pewne jest, że następne kadencje zarówno sejmików, rad powiatowych, jak i parlamentu będą niezwykle ciekawe...

Bartosz Małek

Komentarze

  1. Ta koalicja czyli SLD,Wolność i PO ,to najbardziej egzotyczna koalicja o jakiej ja słyszałem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz