Przejdź do głównej zawartości

Małżeństwa jednopłciowe | Młodzi w Polityce

Każde małżeństwo musi być respektowane na terenie Unii Europejskiej, także jednopłciowe. 


Znalezione obrazy dla zapytania flaga unia geje

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że w dyrektywie unijnej dotyczącej swobody przepływu, termin "współmałżonek" obejmuje także związek osób jednej płci. Każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania w dowolnym jej kraju. Ten przywilej dotyczy również rodziny, jednak na dwadzieścia osiem państw członkowskich tylko trzynaście uznaje możliwość zawarcia małżeństwa albo związku partnerskiego przez osoby tej samej płci. Więc jeśli małżonkowie/osoby w związku partnerskim opuszczają granice państwa, które udzieliło im małżeństwa albo związku partnerskiego, to czy stają się w świetle prawa dwojgiem obcych ludzi? Nie, Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że termin współmałżonek obejmuje także osoby jednej płci, jego orzeczenie zmusza państwa członkowskie, które nie wprowadziły małżeństw jednopłciowych, jak: Polska, Słowacja czy Węgry do respektowania małżeństw jednopłciowych zawartych np. w Niemczech albo Francji.

Znalezione obrazy dla zapytania ue lgbt

Do tej pory wyglądało to bardzo prosto. Przykładowo, jeśli Polak żenił się z Kanadyjką, to Unia Europejska zapewniała jej prawo pobytu na jej terytorium. To rozwiązanie ułatwiało życie wielu osobom, lecz działało tylko wobec małżeństw heteroseksualnych. Teraz jednak Trybunał Sprawiedliwości nie pozostawia wątpliwości: osobą, której należy się taka ochrona, jest także współmałżonek tej samej płci. Wprowadzenie tej decyzji zakończyło trwający od sześciu lat konflikt. Została wydana niejednogłośnie, co pokazuje, jak bardzo trudny jest to temat. 


Zwolennicy małżeństw jednopłciowych argumentują, iż pozwoli to osobom homoseksualnym, ewentualnie biseksualnym, na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie lub zwykłe ułatwienie życia, ponieważ uważają, że związek partnerki pozwoli na wspólnotę majątkową, prawo do renty bądź emerytury po zmarłym partnerze, decydowanie w kwestii dalszego leczenia partnera w przypadku ciężkiej choroby czy odebranie korespondencji partnera. Warto nadmienić, iż większość wymienionych zalet wprowadzenia związków partnerskich można uzyskać teraz poprzez umowy notarialne, więc czy te wszystkie starcia i debaty mają sens? 

Znalezione obrazy dla zapytania ue lgbt

Przeciwnicy uznania w Polsce małżeństw jednopłciowych cytują Konstytucję, mówiąc, iż małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, a rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Można więc uznać, że wprowadzenie przy obecnej Konstytucji małżeństw jednopłciowych jest niemożliwe  Jednak jak wygląda sytuacja ze związkami partnerskimi? Konserwatyści uważają, iż homoseksualizm to zboczenie czy też choroba, więc nie można pozwolić, aby państwo akceptowało i wspierało takie związki. Chadecja z kolei twierdzi, że, cytując poseł Krystynę Pawłowicz: "Związki partnerskie są sprzeczne z naturą. a projekt niezgodny z Konstytucją, w relacjach homo nie ma żadnego pożycia, jest najwyżej jałowe użycie drugiego człowieka jak przedmiot". Z tych cytatów wynika, iż główna polska partia chadecka jest zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia związków partnerskich. Część liberałów i libertarian uważa, że związki partnerskie to tylko kolejna regulacja państwa, a małżeństwa cywilne powinno się zlikwidować, wprowadzając na ich miejsce umowy cywilne. Zwolennikiem tego systemu jest m.in. wiceprezes partii Wolność Konrad Berkowicz.

Znalezione obrazy dla zapytania lgbt

Uważam, że wprowadzenie rozwiązania popieranego przez tego polityka jest najlepszym do tej pory pomysłem, ponieważ zakończymy w ten sposób wszystkie spory, a zarówno zwolennicy. jak i przeciwnicy dostaną, co chcieli. Ci pierwsi otrzymają możliwość zawierania dowolnych umów, co pozwoli im uzyskać prawa, jak wspólnota majątkowa. Drudzy natomiast nie powinni być przeciwni, bo nie jest to małżeństwo, a zwykła umowa.

Sergiusz Popowski

Komentarze