Przejdź do głównej zawartości

ACTA 2 | Młodzi w Polityce

W ostatnim czasie wiele środowisk zarówno z prawej, jak i z lewej strony spektrum politycznego nagłaśnia sprawę nowej Dyrektywy o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym. Obywatele państw Unii Europejskiej uważają, że te uchwały doprowadzą do kneblowania ich ust, a instytucje unijne odpowiadają, że to konieczna zmiana w celu ochrony danych osobowych i tępieniu piractwa. Jak jest naprawdę?

Czym właściwie jest nowa dyrektywa? Są to regulacje obejmujące internet i instytucje z nim związane. Niepokój budzą w szczególności artykuły 11. i 13. Pierwszy zawiera zakaz bezpłatnego dzielenia się skrótami wiadomości czy artykułów w social media takich jak Facebook, Twitter, Google+, Wykop, Reddit, czy Squid. Dotychczas przesyłanie linków nie było zamknięte w ramach jakichkolwiek ograniczeń, tym bardziej nie uiszczano żadnych opłat. Jednakże brukselscy urzędnicy zdecydowali się zakończyć ten proceder - od momentu wejścia dyrektywy w życie każde przysłowiowe przekazanie dalej” informacji lub wieści pochodnych od gazet, mediów informacyjnych ma być płatne! Ta uchwała pozwoli wymóc na serwisach społecznościowych zawieranie kosztownych umów licencyjnych z serwisami informacyjnymi. 

Znalezione obrazy dla zapytania unia internet

Spowoduje to upadek małych stron internetowych, ponieważ nie będą mogły sobie pozwolić na zakup różnych licencji, co wiąże się z utratą aktywności użytkowników. Żeby pilnować narzuconego prawa, Unia Europejska zmusi strony internetowe i portale społecznościowe do zakładania tzw. Machin Cenzorskich. Osoby bezprawnie udostępniające linki będą automatycznie banowane, a ich posty usuwane. Skrupulatne kontrole mają pozwolić na zaprzestanie piractwa, przynajmniej według unijnych funkcjonariuszy publicznych. Jednakże “podatek od linków” i Machiny Cenzorskie będą powodem fali bankructw małych i średnich przedsiębiorstw działających na rynku medialnym. Powołując się na badania Julii Redy, niemieckiej działaczki Piratenpartei Deutschland, artykuł 11. doprowadzi do cenzury, a poprzez filtrowanie treści ogromne lobby medialne wyeliminuje osoby i podmioty głoszące poglądy nie tożsame z przekonaniami politycznymi gazet czy telewizji finansujących kampanie wyborcze i plany wielu polityków. Dzięki tym sankcjom prasa i media, które posiadają ogromne wpływy w Brukseli, a jednocześnie upadają z powodu zbyt szybkiej cyfryzacji i po prostu wygodniejszego sposobu dzielenia się informacjami - poprzez social media, utrzymają swoje pozycje, a nawet wzmocnią swoje wpływy i dochody. Niestety, przez takie działanie internet stanie się jeszcze większym miejscem szerzenia się dezinformacji, tzw. fake newsów i propagandy. 

Poprzez pazerność wydawców dodano również artykuł 13. zawierający zapis o auto-filtracji zdjęć, filmów, muzyki. Strony internetowe i media społecznościowe, których użytkownicy rozprzestrzeniają i udostępniają fotografie, filmy, pliki dźwiękowe będą musiały dokładnie sprawdzać materiały pod kątem plagiatu. Wiele organizacji, szczególnie liberalnych, protestuję przeciw temu artykułowi, jednak ten przepis rzeczywiście godzi w piractwo, a do tego zastrzega, że nie będzie można przerabiać i modyfikować zdjęć bez zgody osób znajdujących się na zdjęciu. Z innej strony patrząc, to prawo rykoszetem uderza … w memy. Radykalnie interpretując uchwałę można mieć wrażenie, że faktycznie na terenie UE memy wyginą w ciągu kilku miesięcy, jednak specjaliści tłumaczą - "Nadal będziecie mogli umieszczać memy z kotami, spokojnie. I linkować do głupich tweetów"- twierdzi Patryk Słowik, dziennikarz Gazety Prawnej.

Znalezione obrazy dla zapytania unia internet

Głosowanie nad dokumentem będzie trwać w dniach 20-21 czerwca. Wszystko jest w rękach europosłów, jednak zanosi się na poważną rewolucję w internecie. Wolnościowcy twierdzą, że owa dyrektywa godzi w wolność słowa. Unijni urzędnicy uważają jednak, że uchwały poprawią bezpieczeństwo w internecie i zapobiegną piractwu. Kto ma rację? Przekonamy się już niedługo.

Artur Milewski

Komentarze

Prześlij komentarz