Przejdź do głównej zawartości

Nowy kardynał z Polski | Młodzi w Polityce

Za kilka dni, w watykańskiej Bazylice Św. Piotra, papież Franciszek kreuje kardynałem polskiego arcybiskupa, jałmużnika papieskiego - ks. abp. Konrada Krajewskiego. Kim jest ten stosunkowo nieznany w Polsce duchowny? Jak wyglądała jego 30-letnia droga, jako duchownego? Na te, i inne pytania odpowiem w poniższym tekście.


Abp Ziółek w 60. rocznicę święceń kapłańskich – chcę podnieść kielich zbawienia i wezwać imienia Pana!

Krajewski jako duchowny.

Ks.abp. Konrad Krajewski urodził się 55 lat temu w Łodzi. Tam dorastał, uczył się, został wyświęcony na księdza - 11 czerwca 1988 roku. Zaraz po święceniach udał się na Katolicki Uniwersytet Lubelski gdzie otrzymał tytuł magistra w dziedzinie teologii. Następnie, kilka lat spędził w Rzymie gdzie ukończył studia doktoranckie z zakresu liturgiki.

Wróciwszy do kraju, stał się ceremoniarzem ówczesnego metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka. Pracował on m.in. w Seminarium Duchownym w Łodzi, gdzie wykładał liturgikę i zajmował się seminaryjną biblioteką.

Znalezione obrazy dla zapytania konrad krajewski jan paweł ii

Pod koniec lat 90. został pracownikiem Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych. Wiele razy można było oglądać arcybiskupa u boku papieża Jana Pawła II, któremu asystował i towarzyszył w różnego rodzaju uroczystościach liturgicznych. Obok księdza kardynała Dziwisza, arcybiskup Krajewski uważany jest za jedno z najbardziej zaufanych rodaków papieża w Watykanie.

Po śmierci Jana Pawła II, ksiądz Krajewski utrzymał swoją funkcję i pracował u boku papieża Benedykta XVI, zaś po jego abdykacji został mianowany jałmużnikiem papieskim i podniesionym do rangi arcybiskupa ad personam.

Krajewski jako jałmużnik.

Jałmużnik Papieski to funkcja w Kurii Rzymskiej, która powstała ponad 100 lat temu. Należy on do ścisłego grona najbliższych współpracowników papieża. Należy on do Rodziny Papieskiej i wchodzi w skład Domu Papieskiego.

Od początku pontyfikatu, papież Franciszek ukierunkowany był na pomoc potrzebującym. Wydaje się więc, że funkcja jałmużnika jest mu szczególnie bliska. To właśnie ten człowiek zbiera środki, które potem przekazywane są na papieskie dzieła i darowane biednym.

Znalezione obrazy dla zapytania konrad krajewski

We Włoszech, nowy ksiądz kardynał znany jest m.in. z oddania syryjskiej rodzinie uchodźców swojego mieszkania w Borgio Pio, czy udostępniania swojego samochodu na rzecz bezdomnych, którzy - zwłaszcza zimną mogą schronić się w pojeździe duchownego. ”Nie mam rodziny, jestem prostym kapłanem, zaoferowanie mojego mieszkania nic mnie nie kosztuje” – mówił abp Krajewski.

Niedawno, kardynał-nominat zaprosił na rzymski Stadion Olimpijski osoby bezdomne, wykluczone, ubogie, gdzie te mogły zakosztować prawdziwej rozrywki - doświadczyć piękna sportu i adrenaliny towarzyszącej zmaganiom fizycznym.

Wszystkie jego czyny pokazują, że znakomicie rozumie on szeroko pojęte “Miłosierdzie”, które jest jednocześnie jego dewizą biskupią.

Krajewski - niewygodny dla wielu…

Polityka prowadzona przez papieża Franciszka jest według mnie polityką liberalizmu. Papież pokazuje, jak ważna jest otwartość, pomoc drugiemu człowiekowi, brak uprzedzeń z każdych względów.

Kardynał-nominat Krajewski poprzez swoją posługę udowadnia, że Kościół potrafi być miejscem, gdzie każdy doskonale się odnajdzie. Jego stosunek do uchodźców, czy innych ważnych kwestii może nie spodobać się konserwatywnym członkom Kościoła, którym na rękę byłoby powrócenie do przedsoborowych zasad funkcjonowania tej Wspólnoty. 

Abp Ziółek w 60. rocznicę święceń kapłańskich – chcę podnieść kielich zbawienia i wezwać imienia Pana!

Mam nadzieję, że nowy ksiądz kardynał pokaże światu, że należy wspierać innych ludzi i udowodni, że misją przewodnią współczesnego Kościoła nie powinna być zabawa w politykę,a rzeczywista ewangelizacja ludzi. Księdzu Konradowi Krajewskiemu życzę wszystkiego dobrego na swojej nowej - kardynalskiej drodze życia.

Dawid Szala 

Komentarze

  1. Jestem pod wrażeniem wielkanocnych rekolekcji kardynała Krajewskiego. Ujmuje skromnością niebywałą wśród polskich kapłanów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz