Przejdź do głównej zawartości

Okęcie=Zamknięcie | Młodzi w Polityce

Drugiego czerwca, prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Będzie on według zamierzeń największym lotniskiem w tej części Europy, które kosztować ma około 30–35 miliardów złotych, z czego około 20 miliardów "pochłonie" budowa samego lotniska. Uchwalona ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania oraz realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, infrastruktury wokół lotniska (m.in. linii kolejowych czy węzłów drogowych). Reguluje też zasady wywłaszczeń na potrzeby budowy portu. 

Znalezione obrazy dla zapytania okęcie

Zasady te określone są w ustawie z powodu protestów mieszkańców, którzy od dłuższego czasu protestują przeciw budowie lotniska. Władze gminy rozpisały nawet referendum w tej sprawie, na które zezwolił wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. "Ma ono tylko charakter konsultacyjny" – mówił przedstawiciel premiera na Mazowszu. Sprawia to, że rząd, najprawdopodobniej, nie bacząc na głos mieszkańców, postawi na swoim.

Znalezione obrazy dla zapytania okęcie piłsudski

Dyskusja na temat tego, czy jest potrzeba budowy takiego lotniska, trwa w Polsce od dawna. Według założeń ma ono stać się centralnym punktem przesiadkowym dla samolotów z Azji i Bliskiego Wschodu. Opozycja, ruchy społeczne oraz mieszkańcy, zwracają natomiast uwagę na przykład wielkiego lotniska dla zjednoczonej stolicy Niemiec i Brandenburgii. Zaczęło ono powstawać w 2006 roku i miało zostać ukończone w 2012 roku. Nie jest gotowe do dziś, a komentatorzy mówią o wyjątku potwierdzającym regułę o niemieckiej solidności. Mówi się o otwarciu w 2021 roku, lecz istnieje też ryzyko zaniechania tej budowy. Cały projekt miał kosztować niecałe 3 miliardy euro, na obecną chwilę pochłonął jednak około 5,5 miliarda tej waluty. Żeby wszystko dokończyć i tak potrzeba dodatkowych funduszy. Ciekawostką jest fakt, iż wszystko powstaje zaraz obok funkcjonującego portu w samym Berlinie, odpowiednika naszego Okęcia. 

W ostatnich dniach pojawiła się dyskusja, czy lotnisko Okęcie zostanie zamknięte. Co ciekawe nawet rząd nie ma o tym jednolitego zdania. Patryk Jaki, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Zjednoczonej Prawicy, mówi o "dużym zagrożeniu dla rozwoju stolicy". Z kolei pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild mówił, że pomysł pozostawienia w centrum Warszawy lotniska jest nie tylko aspołeczny, ale także anty rozwojowy, ponieważ blokuje on rozwój miasta. 

Znalezione obrazy dla zapytania okęcie

Taki rozdźwięk w sprawie likwidacji lotniska jest czymś nowym, wszak wcześniej panowała zgodność, że lotnisko Okęcie zostanie przekształcone w lotnisko wojskowe i medyczne. Jak widać, Jaki postanowił nie stawiać sprawy jasno, mgliście obiecując rozmowy na ten temat. 

Co stanie się z Okęciem? Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja wieloletnia, a do wyborów mamy nieco ponad rok. Wszystko, jak zawsze, zależy od rządu, który po tych wyborach może ulec zmianie. Pozostaje nam więc tylko oczekiwanie.

Nikodem Kaczprzak

Komentarze