Przejdź do głównej zawartości

Republika Macedonii Północnej | Młodzi w Polityce

Po wieloletnim konflikcie politycznym Grecja zgodziła się uznać Macedonię pod zmienioną nazwą — Republiką Macedonii Północnej. Konsensus w tej sprawie zakończy spór i zneutralizuje sytuację na Półwyspie Bałkańskim. 

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos został poinformowany przez premiera Ciprasa o wyniku negocjacji.”Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki postawione przez stronę grecką.” — mówił Podstawowym warunkiem Aten było, by nazwa sąsiada posiadała kwalifikator geograficzny. Zwrócił również uwagę na oficjalny status nowej nazwy oraz o jej stosowaniu w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Bardzo ostro akcentowana była sprawa iż Macedonia Północna nie ma absolutnie żadnego związku z greckim dziedzictwem kulturowym. 


Premier Zaew, reprezentant rządu Macedońskiego zobligował się do zmiany nazwy własnego kraju ze względu na zarzuty Grecji, że dzisiejsza nazwa — Była Jugosłowiańska Republika Macedonii przypisuje sobie roszczenia do prowincji w Grecji o tej samej nazwie. Hellada w zamian, wycofa się z blokowania członkostwa Macedonii w NATO jak i Unii Europejskiej. Dla Macedonii jest to niezwykle kluczowa sprawa by stać się partnerem i krajem członkowskim tych organizacji. Ateny na forum UE narzuciły nazwę o Byłej… i robiła wszystko co w jej mocy by utrudnić wstęp do NATO i UE.

Niemniej jednak Zaew podkreślał, że wszelkie zmiany w nazwie tego kraju, muszą i będą poddane referendum obywatelskiego. Najbliższe odbędzie się we wrześniu lub październiku. Zaapelował do opozycji o zaakceptowanie wyniku porozumienia i poparcie go.

Cipras zapowiedział, że przy wypełnieniu warunków przez stronę Macedońską, przedłoży greckiemu parlamentowi porozumienie do ratyfikacji.

Znalezione obrazy dla zapytania zaew

Spór o oficjalną nazwę istnieje od czasu, gdy Macedonia zyskała niepodległość w 1991. Wtedy również nie wiedziano jak nazwać nowo powstałe państwo. Proponowano tytuły „nowa”, północna czy też Ilindeńśka. Ilinden to w języku macedońskim dzień św. Eliasza, święto w Macedonii celebrowane 2 sierpnia. Dzień ten jest dla Macedonii istotny z dwóch powodów - wiąże się z tzw. powstaniem ilindeńskim, które wybuchło 2 sierpnia 1903 roku przeciw imperium osmańskiemu w należących wówczas do niego regionach Macedonia i Tracja, oraz z datą 2 sierpnia 1944 roku, gdy w monastyrze Prohora Pczinjskiego na terenie dzisiejszej Serbii ogłoszono państwowość Macedonii.

Mimo iż dla rządu konsensus wydaje się optymalnym rozwiązaniem, nie wszyscy obywatele podzielają to zdanie. W przeddzień podpisania umowy ludzie wyszli na ulice i ogłosili swoje niezadowolenie i wyszli na ulice Skopje. Wykrzykiwali antyrządowe hasła, alejami przetaczały się hasła dymisji Zaewa a wszystko to podkręcały patriotyczne pieśni. Nie obeszło się również bez starć z policją, głównie ograniczających się głównie do rzutów szklanymi butelkami oraz jednym rzuconym niewybuchu. Oburzenie ludu nie rokuje dobrze dla ewentualnego referendum, które miałoby mieć miejsce we wrześniu a może być po prostu zbojkotowane przez Macedończyków.

Znalezione obrazy dla zapytania macedonia grecja porozumienie

Porozumienie w sprawie nazwy może uspokoić spory pomiędzy sąsiadami oraz wzmocnić struktury Unii Europejskiej. Finalne rozwiązanie tego incydentu może zaowocować kolejnym umocnieniem relacji na półwyspie Bałkańskim, kolejnym przyjęciem w szeregi NATO, tak jak 6 czerwca 2017 została przyjęta Czarnogóra Polecamy tekst o przyłączeniu To wszystko dobrze rokuje dla Bałkanów i zapowiada dobry czas dla tego miejsca… tylko jeżeli obywatele Macedonii zaakceptują wynik negocjacji.

Adam Górecki

Komentarze