Przejdź do głównej zawartości

Sułtan Erdogan | Młodzi w Polityce

Wybory przeprowadzone 24 czerwca w Turcji nie przyniosły nam żadnych niespodzianek - zwyciężył Recep Tayyip Erdogan, dotychczasowy prezydent. Jednak mimo wszystko, tegoroczna elekcja na prezydenta nie jest kolejną PR-ową grą, a poważnym wyścigiem o fotel głowy państwa, ponieważ po ostatnich reformach nowy przedstawiciel władzy otrzymuje wręcz sułtańską władzę.

Podobny obraz

Kim jest Recep Erdogan? 

To turecki polityk, ekonomista, były burmistrz Stambułu (1994-1998), były premier Turcji (2003-2014) oraz prezydent Republiki Turcji (od 2014). Urodził się w ubogiej rodzinie, szybko stał się wierny ideałom ruchu islamistycznego. Już wraz z rozpoczęciem studiów wstąpił do Tureckiego Narodowego Związku Studentów, a następnie islamskiej Partii Ocalenia Narodowego. Szybko awansował w strukturach partyjnych najpierw Partii Ocalenia Narodowego, a następnie Partii Rozwoju. Z ramienia tej ostatniej został wybrany na burmistrza Stambułu. Okres jego rządów w tym mieście jest bardzo dobrze wspominany. Poprzez stworzenie nowych sieci wodociągowych rozwiązał problem z dostępnością wody, zbudował wiele mieszkań socjalnych, zorganizował pomoc najuboższym, zadbał o środowisko - zbudował wiele oczyszczalni ścieków, a miejskie autobusy wymienił na nowsze, bardziej ekologiczne modele. Wspierał sztukę i pokonał wiele problemów drogowych w Stambule.

Jego znakomitą passę przerwało kontrowersyjne przemówienie łamiące tolerancję religijną w państwie, za co został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Razem ze swoimi kolegami ze zdelegalizowanej Partii Rozwoju założył Partię Sprawiedliwości i Rozwoju, której został przewodniczącym. W 2003 roku objął stanowisko premiera Republiki Turcji. Poparcie zyskał dzięki zmniejszeniu retoryki islamskiej, swojej pro-unijności oraz nowej polityce gospodarczej, dzięki której wiele milionów obywateli Turcji wyszło z ubóstwa. W 2014 roku został kandydatem AKP na prezydenta Republiki Turcji. Po zwyciężonych wyborach Recep Tayyip Erdogan rozpoczął rewolucyjne zmiany.

Podobny obraz

Erdogan = zmiana

Jego sztandarowym projektem były zmiany w konstytucji oraz utrzymanie świetnego wzrostu gospodarczego. Dzięki kontynuacji dawnej polityki ekonomicznej oraz świetnej wiedzy gospodarczej drugi punkt udało mu się zrealizować w przeciągu 2 lat. Za reformę konstytucji zabrał się w 2016 roku, jednak nieudany pucz przełożył realizację tego planu na 2017. Mając na sumieniu 312 osób zabitych, a dziesiątki tysięcy ubezwłasnowolnionych za rzekomą destabilizację państwa, szef państwa zapowiedział referendum konstytucyjne na 16 kwietnia 2017. Przeprowadzane pod znakiem serii aresztowań reformy zakładały zmianę ustroju z parlamentarnego na prezydencki, wydłużenie kadencji prezydenta oraz parlamentu do 5 lat, możliwość bycia prezesem danego ugrupowania politycznego równocześnie z zajmowaniem stanowiska prezydenta, możliwość wprowadzania reform i ogłaszania dekretów bez zgody parlamentu, możliwość wybierania i odwoływania ministrów przez prezydenta, organizacja połączonych wyborów parlamentarnych i prezydenckich (obie elekcję będą odbywały się jednego dnia). Rząd turecki przekonuje, że te zmiany, czyniące urząd prezydenta jakby sułtana, doprowadzą do stabilizacji w państwie, a krytycy twierdzą, że to prosta droga do autokracji. Referendum okazało się być potwierdzeniem i poparciem dla zmian Recepa Tayyipa Erdogana. Prezydent posiadł ogromną władzę.

Znalezione obrazy dla zapytania recep erdogan 2018

Wybory 2018

Wybory prezydenckie 2018 były tylko przypieczętowaniem nowych zapisów w konstytucji, jednak dla innych kandydatów jak m.in. Muharrem Ince, Meral Aksener czy Selahattin Demirtas była to ogromna okazja, aby zmienić stan rzeczy i radykalnie zmienić oblicze Republiki Turcji. Muharrem Ince, socjaldemokrata z Ludowej Partii Republikańskiej przewidujący utrzymanie świeckości państwa, cofnięcie zmian w konstytucji, zwiększenie solidaryzmu społecznego, otrzymał 30,6% głosów, zdobywając duże poparcie w zachodniej Turcji oraz wśród Alewitów. Natomiast Selahattin Demirtas z Demokratycznej Partii Ludowej postulujący wolność mniejszości religijnych i etnicznych, radykalną demokratyzację wszystkich stanowisk publicznych, wycofanie się Turcji z wojen, anty-amerykańskość otrzymał 8,4% głosów, znajdując sobie jako elektorat Kurdów. 

Znalezione obrazy dla zapytania Selahattin Demirtas

Co ciekawe, Selahattin Demirtas został aresztowany w 2016 roku, a swoją kampanię prowadził przez listy i manifesty wysyłane z celi więziennej. Ostatnim poważnym kandydatem na urząd prezydenta Turcji była Meral Aksener, dawna współpracowniczka Erdogana, która propagowała integrację Turcji z Zachodnią Europą, akces do UE, patriotyzm gospodarczy. Założycielka konserwatywno-liberalnej Partii Dobrej Turcji otrzymała 7,3% głosów. 

Oczywistym zwycięzcą okazał się Recep Tayyip Erdogan uzyskując wynik 52,6%. Cały świat dobrze zna jego osobę z lat 2003-2018 jako nieugiętego, charyzmatycznego lidera tureckiego państwa, który zrewolucjonizował funkcjonowanie republiki w 15 lat, poprzez znakomitą politykę gospodarczą i zmiany w prawie, a także jako człowieka brutalnego wobec opozycji i zwalczającego mniejszości religijne, etniczne, narodowe. Mimo to jednak jego następna kadencja będzie wielką niewiadomą - prezydent otrzymał władzę jak sułtan. I to od wszechwładnego “Sułtana Erdogana” będzie zależeć cała przyszłość Turcji, w którą stronę poprowadzi swoją ojczyznę. Tureckie media pytają: “Jesteśmy w niebie, czy w piekle?” Zobaczymy po efektach starej-nowej polityki Recepa Tayyipa Erdogana.

Artur Milewski

Komentarze