Przejdź do głównej zawartości

"Coraz więcej Polek i Polaków ma radykalne poglądy..." | Młodzi w Polityce


Wywiad z Posłanką Joanną Scheuring - Wielgus 

Liberalno-Społeczni


(DS. - Dawid Szala): Czy Polska się radykalizuje?

(JSW. - Joanna Scheuring - Wielgus): Wydaje mi się, że coraz więcej Polek i Polaków ma radykalne poglądy naznaczone nienawiścią. Teraz, niestety mają przyzwolenie na takie zachowania, więc widzimy je częściej. 


(DS.): Jak z tym walczyć? 

(JSW.): Przede wszystkim powinniśmy reagować, nie być biernymi. Nie możemy przechodzić wokół takich zachowań obojętnie. Nie możemy udawać, że takich spraw nie ma. Kiedy widzimy coś takiego powinniśmy zgłosić to odpowiednim służbom, urzędom. Niestety - co jest smutne, nie mamy odwagi na obronę różnych, ważnych wartości. 

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Warszawa, Sejm, 27 lutego 2018


(DS.): Jakiś czas temu odbyła się Parada Równości. Dla niektórych jest to po prostu promocja jawnej dewiacji…

(JSW.): Na Parady Równości chodzę od wielu lat. Obserwuję tam wiele młodych, szczęśliwych osób. Parady Równości nie dotyczą tylko orientacji seksualnej, a szeroko pojętej równości. W naszym kraju odbywa się wiele marszów, demonstracji związanych z równością. W Polakach ewidentnie widać zmianę. Stajemy się coraz bardziej otwarci. 


(DS.): Wiele osób twierdzi, że Polacy to naród nietolerancyjny…

(JSW.): Jest to sprawa bardzo złożona. To rodzice uczą szacunku, miłości do innego człowieka. Ja zostałam wychowana w poczuciu szacunku do osób z różnych stron świata, o różnej kulturze, czy orientacji seksualnej. Nigdy nie należy przekreślać człowieka z powodu jakichś różnic - ja staram się tego nie robić. 

(DS.): A jaki wpływ na takie wychowanie ma szkoła, gdzie młody człowiek spędza wiele swojego czasu?

(JSW.): Szkoła ma na to bardzo duży wpływ. Niestety, nie jesteśmy uczeni tam szacunku, tolerancji innego człowieka. Wspominając swoją edukację, mam obraz nauczycieli, którzy po prostu dzielą dzieci na głupich i mądrych. Przypominam sobie także, jak źle została potraktowana moja koleżanka, która zaszła w ciążę i nie została otoczona opieką, a co więcej - została usunięta z liceum. Nauczyciele powinni uczyć się zwykłego reagowania, zwracania uwagi na trudne sytuacje, których jest wiele. Tego zdecydowanie brakuje…

Znalezione obrazy dla zapytania joanna scheuring-wielgus


(DS.): Czy my zamykamy się na istniejące problemy?

(JSW.): My udajemy, że tych problemów nie ma. Chcemy cały czas przymykać oko, a potem zastanawiać się dlaczego doszło do jakiejś tragedii. “Dobry Polak po szkodzie”....


(DS.): Kilka tygodni temu zrezygnowała Pani z członkostwa w Nowoczesnej. W jakim kierunku zmierza ta partia?

(JSW.): Szczerze mówiąc nie chcę już więcej rozmawiać o Nowoczesnej. Nie żałuję swojej decyzji i idę dalej. Pracując w jakimś miejscu, kluczowa jest atmosfera. Od wielu miesięcy nie chciałam przychodzić na spotkania klubu, gdyż było tam naprawdę nieprzyjemnie. Od kiedy odeszłam, czuję się naprawdę lżej - mam poczucie wolności i ulgi. 


(DS.): Czy po prawie trzech latach, ma Pani wrażenie upadku polskiego parlamentaryzmu? Czy nie żałuje Pani wejście w wielką politykę?

(JSW.): Weszłam do polityki, ponieważ już wcześniej stan polskiego parlamentaryzmu mi się nie podobał. To, że politycy zawsze mnie denerwowali nie jest tylko zasługą PiS, ale wcześniejszych ekip rządzących. Mimo tego, nie spodziewałam się, że można aż tak przegiąć, jak teraz. Bardzo często dziwię się różnych zachowaniom, które obserwuję w Sejmie, a które są dla mnie kompletnie niedorzeczne. Osobiście, zachęcam wiele osób, które mają kręgosłup moralny, żeby zaczęły angażować się w wielką politykę. Chciałabym, aby w końcu panowała w Sejmie merytoryczna dyskusja bez przepychanek i wzajemnego obrażania się. Ja, nie wyobrażam sobie - jak można złamać Konstytucję czy regulamin. Nie dziwię się, że politycy są jedną z najbardziej znienawidzonych grup społecznych…

Znalezione obrazy dla zapytania joanna scheuring-wielgus


(DS.): W naszych polityków skierowane jest wiele nienawiści, hejtu. Jak Pani radzi sobie z taką - słowną przemocą? Porusza Pani tematy tabu...

(JSW.): Zajmuję się sprawami, których wcześniej nikt nie chciał tknąć. Ja hejtem w ogóle się nie przejmuję, a patrzę na niego z socjologicznego punktu widzenia. Jest to zjawisko, które zdominowało internet. Internet jest przestrzenią kompletnie nieokiełznaną, w związku z czym kompletnie sobie nie radzimy z hejtem, nienawiścią w świecie wirtualnym. 


(DS.): Jak czuje się Pani, jako lewaczka?

(JSW.): Kiedy słyszę to określenie - chce mi się śmiać. Jest to słowo już tak “zużyte”, że nie robi na mnie kompletnie żadnego wrażenia. 


(DS.): W Polsce mamy lewaków, bądź moherowe berety.

(JSW.): Stanowczo nie popieram tego typu określeń. Nie można w tak uwłaczający sposób nazywać kogokolwiek. Ja w swoich wypowiedziach nigdy, nikogo nie obraziłam, mimo, że czasami mówię bardzo dosadnie. 


(DS.): Czym jest dla Pani patriotyzm?

(JSW.): Oprócz wzniosłych działań na rzecz kraju, patriotyzmem jest dla mnie wiele czynności, które powinniśmy wykonywać. Przejawem miłości do kraju jest na przykład dbanie o środowisko, płacenie podatków, czy pielęgnacja języka. Patriotyzm środowisk skrajnie prawicowych prowadzi wyłącznie do zguby…

Znalezione obrazy dla zapytania joanna scheuring-wielgus


(DS.): Czego życzy Pani Polsce?

(JSW.): Marzę o Polsce, jaką widziałam na Paradzie Równości. Chciałabym Polskę uśmiechniętą, radosną, szczęśliwą.

(DS.): Dziękuję bardzo. 

(JSW.): Również dziękuję.

Komentarze

  1. Durna kobieto jesteś zakałą w Sejmie . Miernotą , głupią idiotką czytając twoją wypowiedź jedno mam na myśli DOŚĆ DYKTATURY KOBIET

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz