Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? - Wrocław | Młodzi w Polityce

Do oficjalnego zarządzenia wyborów przez premiera pozostało jeszcze trochę czasu, ale i tak kandydaci wszystkich partii politycznych i prawdopodobnie większości ruchów społecznych są już od dawna znani. Ba, niektóre komitety zdążyły już nawet swoich przedstawicieli… zmienić.

Wrocław to czwarte największe miasto w Polsce, zamieszkałe przez blisko 650 tys. mieszkańców. Przez ostatnie trzy lata był on klasyfikowany w pierwszej setce rankingu najlepszych miejsc do życia, a w średniowieczu nazywany „świętym kwieciem Europy” czy „pięknym klejnotem”. To miasto o wyjątkowej atmosferze, niepowtarzalnych ludziach, stykających się kulturach, arcyciekawej przeszłości i ogromnych aspiracjach. Nic więc dziwnego, że wielu polityków marzy, aby móc zapisać się na kartach historii jako jego pierwszy obywatel. A w tym roku walka o urząd prezydenta przed jesiennymi wyborami samorządowymi zapowiada się szczególnie interesująco…


W listopadzie miną cztery lata od wyboru władz samorządowych, a co za tym idzie wrocławianie za niedługo ponownie pójdą do urn wybrać miejskie władze. Wygląda też na to, że zaczęli oni powoli kreować swoje preferencje wyborcze i coraz poważniej angażować się w dyskusję na temat przyszłości miasta. Co prawda do oficjalnego zarządzenia wyborów przez premiera pozostało jeszcze trochę czasu, ale i tak kandydaci wszystkich partii politycznych i prawdopodobnie większości ruchów społecznych są już od dawna znani. Ba, niektóre komitety zdążyły już nawet swoich przedstawicieli… zmienić.

Obecnie, od 2002 r., miastem rządzi 59-letni Rafał Dutkiewicz, a w radzie miasta większość ma koalicja radnych Dutkiewicza (z jednym radnym SLD) i Nowoczesnej. Dutkiewicz startując dotychczas czterokrotnie w wyborach na prezydenta miasta, w pierwszej turze zwyciężał aż dwa razy, z czego w roku 2006 z poparciem 85% mieszkańców, a także – co ciekawe – zarówno Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Za jego rządów Wrocław został miastem gospodarzem Euro 2012, Europejską Stolicą Kultury 2016 oraz, także w 2016 r., Europejską Stolicą Książki. Do jego osiągnięć można zaliczyć przede wszystkim wzrost o blisko 45% PKB miasta w latach 2004–2012, a także znaczący spadek bezrobocia. Jednocześnie lata jego urzędowania należy uznać za okres znaczącego zadłużania miasta. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów zobowiązania finansowe Wrocławia wynoszą ok. 2 mld 812 mln zł, co daje drugą najwyższą kwotę wśród gmin w Polsce. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to ok., 4,4 tys. zł, blisko 45% więcej niż w Warszawie czy Poznaniu. Miasto ma również ogromne problemy, wynikające z wieloletnich zaniedbań, ze smogiem oraz stanem infrastruktury dla komunikacji miejskiej. 

Znalezione obrazy dla zapytania jacek sutryk

Prezydent Dutkiewicz zapowiedział, że mimo słabnącej, ale wciąż jak się wydaje sporej, sympatii mieszkańców nie zamierza ubiegać się o ponowną reelekcję i wysunął kandydaturę Jacka Sutryka, dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i byłego szefa MOPS-u. Sutryk oficjalnie startuje w wyborach od niedawna, ale podobno – co udało nam się dowiedzieć z zaufanego źródła – w ratuszu mówiło się od ponad roku o pomyśle wysunięcia jego kandydatury. Swojego poparcia udzieliły mu także dwie partie polityczne – SLD i Unia Europejskich Demokratów, a do czasu wejścia w Koalicję Obywatelską wspierała go także .Nowoczesna. Sutryk dotychczas przedstawił ok. 10 punktów programowych, które zakładają m.in. poprawę komunikacji miejskiej, walkę ze smogiem, wsparcie seniorów, rozwój osiedli oraz inwestycję w żłobki i przedszkola. Przed kilkoma laty mówił, że „rozwój społeczny Wrocławia będzie możliwy, jeśli będą współpracować ze sobą różne sektory – zdrowie, kultura, sport i polityka społeczna” i dziś zapewnia, że te słowa nie straciły na aktualności. Mówi się o nim, że może zostać czarnym koniem tych wyborów. 

„Tylko Koalicja Obywatelska może zapewnić opozycji zwycięstwo w wyborach” – te słowa wypowiedział niedawno Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Kierowana przez niego partia oraz .Nowoczesna postanowiły wspólnie, że jednym z ich priorytetowych celów jest niedopuszczenie do przejęcia przez Prawo i Sprawiedliwość władzy we Wrocławiu, dlatego uznały za celowe zawiązanie wspólnej koalicji wyborczej zarówno w mieście, jak i szerzej w całym województwie. Obie partie nie wskazały jednak wspólnego kandydata, natomiast ogłosiły, że to .Nowoczesna zaproponuje jego nazwisko, a Platforma tylko zaakceptuje.

Znalezione obrazy dla zapytania lubnauer ujazdowski

"W tej chwili rozpatrywany jest Jacek Sutryk jako nasz naturalny kandydat. Mowa jest również o Michale Jarosie. Wybierzemy kandydata, który będzie kandydował z Koalicji Obywatelskiej i będzie najlepszy dla Wrocławia, da gwarancję, że we Wrocławiu na pewno nie będzie rządził PiS" – powiedziała na konferencji prasowej przewodnicząca .Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.

Oficjalnie nazwisko kandydata Koalicji Obywatelskiej mamy poznać w połowie sierpnia.

Do czasu zawiązania Koalicji Obywatelskiej Platforma Obywatelska stawiała natomiast na prof. dr. hab. Kazimierza Michała Ujazdowskiego – z wykształcenia prawnika, obecnie europosła, byłego wicemarszałka Sejmu oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rządach m.in. Jerzego Buzka czy Kazimierza Marcinkiewicza. Kandydat z racji ogromnego doświadczenia jest oceniany w środowisku politycznym raczej pozytywnie, a od początku kampanii nie próżnuje. Zdążył już przeprowadzić akcje społeczną „48 osiedli, 1 miasto”, podczas której odwiedził wszystkie 48 wrocławskich osiedli, zbadał opinię mieszkańców na temat sytuacji w mieście oraz zebrał ponad tysiąc spraw do załatwienia związanych z potrzebami i uwagami wrocławian. Przedstawił także wielopunktowy program dla poprawy jakości transportu miejskiego. 

Jak się wydaje po wycofaniu swojej rekomendacji przez Platformę Obywatelską jego szansę na zwycięstwo zmalały. Napisał na Twitterze, że decyzję o tym, czy zamierza dalej kandydować, podejmie po 8 sierpnia. Dodał, że „wrocławianie chcą «uczciwej zmiany», która faktycznie zajmie się poprawą jakości życia w mieście, będzie przejrzysta i bezstronna”. 

Co ciekawe prof. Ujazdowski nie jest pierwszym kandydatem, którego Platforma rekomendowała na prezydenta Wrocławia. Dotychczas mówiło się o prof. Alicji Chybickiej – wybitnej lekarce, od 2015 r. posłance na Sejm, a wcześniej senatora. 

Znalezione obrazy dla zapytania stachowiak różecka

Prawo i Sprawiedliwość wystawiło natomiast kandydaturę posłanki Mirosławy Stachowiak-Różeckiej. Mimo że urodziła się ona w Świebodzinie, od lat jest związana z Wrocławiem, gdzie w latach 2006-2015 była radną. Prezydentem miasta chciała zostać już cztery lata temu, przegrała jednak wtedy w drugiej turze z Rafałem Dutkiewiczem. Wówczas mówiła, że ma dość „gigantomanii i wydawania ogromnych publicznych pieniędzy na imprezy, które wcale nie służą wrocławianom”. Dotychczas nie przedstawiła jeszcze swojej wizji rozwoju miasta argumentując, że woli najpierw przedstawić ją mieszkańcom, krytykując jednocześnie swoich kontrkandydatów za prowadzenie działań wyłącznie pod publikę. O Kazimierzu Ujazdowskim wyraża się natomiast w kontekście „problemu Platformy Obywatelskiej i jej wyborców”.

W wyborach start zapowiedzieli także: Michał Jaros – poseł Nowoczesnej, która cofnęła mu udzieloną wcześniej rekomendację na rzecz Jacka Sutryka, poparcie udzieliły mu ruchy społeczne, Jerzy Michalak – kandydat Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, były radny, oraz radna Wrocławia Katarzyna Obara-Kowalska z Bezpartyjnych Samorządowców. Podobno PSL brał także pod uwagę możliwość wystawienia kandydatury Bogdana Zdrojewskiego – europosła i byłego prezydenta Wrocławia, ale obecnie temat wydaje się zamknięty, a ludowcy wejdą w Koalicję Obywatelską Platformy i .Nowoczesnej.

Znalezione obrazy dla zapytania wrocław

Tegoroczna kampania samorządowa we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująco. Śmiem twierdzić, że będzie ona najgorętsza i najciekawsza spośród wszystkich miast w Polsce. Mimo że jeszcze oficjalnie się nie rozpoczęła, to większość kandydatów przedstawiła już lub jest w trakcie przedstawiania swoich programów wyborczych oraz roznoszenia ulotek zachęcających do głosowania na niego w nadchodzących wyborach. Do tego dochodzi fakt, że w ostatnich sondażach (przeprowadzonych jeszcze przed zawiązaniem Koalicji Obywatelskiej) zarówno Jacek Sutryk, prof. Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Mirosława Stachowiak-Różecka uzyskali bardzo podobne wyniki oscylujące w granicach 20%. Kto zostanie prezydentem Wrocławia? Czy na miejskiej scenie politycznej pojawi się jeszcze ktoś, kto wywróci dotychczasową kampanię wyborczą do góry nogami?

Maciej Zygmunt – wrocławianin z urodzenia i wyboru

Komentarze