Przejdź do głównej zawartości

Kaczyński – kłamca czy bohater? | Młodzi w Polityce

Jarosław Kaczyński to były premier, którego zna każdy Polak. Jedni uważają go za prezesa partii rządzącej oraz zwykłego posła. Drudzy natomiast sądzą, że to w jego gabinecie podejmowane są wszystkie decyzje polityczne, w tym prezydenckie i sądownicze. Jak przebiega jego żywot? Jakie stanowiska wcześniej pełnił?


Były premier urodził się 18 czerwca 1949 r. w rodzinie Rajmunda oraz Jadwigi Kaczyńskich. Ojciec był powstańcem warszawskim. Uhonorowano go nawet Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Matka zaś to członkini Szarych Szeregów. 45 minut po narodzinach na świat przyszedł brat bliźniak Jarosława – Lech, późniejszy prezydent. W 1962 r. zagrali oni główne role Jacka i Placka w filmie pt. "O dwóch takich, co ukradli księżyc" reżyserowanym przez Jana Batorego.

Kolejne lata rodzeństwo spędzało na edukacji. Wspólnie ukończyli liceum oraz uzyskali tytuły magistrów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe na tym samym roku studiował m.in. prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Rok 1976 to rok, w którym Jarosław Kaczyński obronił rozprawę doktorską. Nie rozpocząwszy aplikacji prokuratorskiej, pracował w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. 

Znalezione obrazy dla zapytania kaczyński i macierewicz

Wcześniej jednak, w 1968 r. brał udział w tzw. wydarzeniach marcowych. 12 lat później, po wydarzeniach czerwcowych, zaczął współpracować z Komitetem Obrony Robotników. Angażował się także w miesięcznik "Głos", którego redaktorem naczelnym był Antoni Macierewicz. W 1988 r. dołączył do Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", przez co brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W 1989 r. wystartował do ponownie utworzonego, po jego likwidacji w 1946 roku, Senatu. Uzyskawszy prawie 93 tysiące głosów, uzyskał mandat. Tam też został członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, któremu przewodniczył Bronisław Geremek. Dwa lata później, z ramienia Porozumienia Obywatelskiego Centrum, sprawował mandat poselski w Sejmie I kadencji. W tym czasie współorganizował tzw. marsz na Belweder. Jego uczestnicy domagali się ustąpienia Lecha Wałęsy, uważając go za współpracownika SB.

Wskutek przeprowadzonych w 1993 r. przyspieszonych wyborów parlamentarnych nie uzyskał reelekcji. Dopiero 4 lata później, kandydując już z ugrupowania "Ruch Odbudowy Polski" prowadzonego przez Jana Olszewskiego, ponownie zasiadł w ławach poselskich. Co ciekawe uzyskał wówczas zaledwie 8100 głosów, co było równe 1,02% wszystkich oddanych w wyborach w jego okręgu. Wydawałoby się, że to wręcz fatalny wynik. Wystarczył jednak, by osiągnąć upragniony cel.

2001 rok to kolejne wybory parlamentarne. Po raz pierwszy brała w nich udział nowa partia "Prawo i Sprawiedliwość", którego prezesem został Lech Kaczyński. Uzyskała ona wówczas 44 mandaty, a Jarosław został przewodniczącym klubu. W 2003 r. zajął jednak miejsce swego brata, który został wybrany na stanowisko prezydenta Warszawy.

Znalezione obrazy dla zapytania desygnacja na premiera kaczyńskiego

Rok 2005 był w życiu opisywanego dziś polityka przełomowym. Wtedy to Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, a Lech Kaczyński w prezydenckich. Jarosław nie podjął się jednak tworzenia rządu, mimo że był prezesem partii. Misję tę powierzył Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, który zaledwie rok później podał się do dymisji. Wtedy to lider największego w parlamencie ugrupowania został desygnowany przez swojego brata na urząd prezesa rady ministrów. Zaledwie 9 dni później Sejm udzielił mu wotum zaufania.

Okres jego rządów był jednak bardzo burzliwy. Już w drugim miesiącu premier Kaczyński, w związku ze sporami wewnętrznymi oraz plotkami dotyczącymi rozmów Samoobrony z Platformą Obywatelską, złożył wniosek o odwołanie ze stanowiska ówczesnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera. Następnego dnia prezydent Kaczyński zdymisjonował lidera Samoobrony. Miesiąc później polityk został przywrócony na swoje stanowisko, lecz "niesmak pozostał".

Rok później Lepper znów został odwołany ze stanowiska w rządzie. Tym razem w związku z ujawnioną przez CBA aferą korupcyjną, w którą miał być zamieszany sam minister rolnictwa. Doprowadziło to do zerwania koalicji, co musiało skutkować jednym – skróceniem kadencji parlamentu i ogłoszeniem przedterminowych wyborów. Pomimo tego ówczesny minister edukacji narodowej z ramienia Ligi Polskich Rodzin oceniał Jarosława Kaczyńskiego dobrze. "Był bardzo pracowity i niezwykle gadatliwy. Przychodził około godziny 9:00 i pracował do bardzo późna, po 14 godzin" – mówił w wywiadzie dla Newsweeka udzielonym w listopadzie 2017 roku.

Wydarzenia te nie pomogły jednak jednak Prawu i Sprawiedliwości. Elekcję wygrała bowiem Platforma Obywatelska, a ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego przez kolejne 8 lat było w opozycji. Działalność parlamentarną przerwała jednak katastrofa pod Smoleńskiem, a zarazem tragiczna śmierć jego brata. Ówczesny marszałek sejmu Bronisław Komorowski zmuszony był do ogłoszenia przedterminowej elekcji na stanowisko prezydenta, które sam zdobył. Wygrał bowiem w II turze z opisywaną dziś postacią ponad milionem głosów.

Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki i kaczyński

Dalej Jarosław Kaczyński zostawał odpowiednio posłem na Sejm VII oraz VIII kadencji. Ta druga była dla Prawa i Sprawiedliwości szczęśliwą. Wygrali oni wówczas wybory. Pomimo tego nie polityk nie zajął żadnego miejsca w rządzie oraz kierownictwie klubu. Przez to wiele osób czyni mu zarzut mówiący o tym, że kieruje on całym państwem ze swojego gabinetu, a prezydent, prezes rady ministrów, prezes Trybunału Konstytucyjnego, marszałkowie obu izb oraz wiele innych osób to tylko marionetki, za sznurki których pociąga Jarosław Kaczyński. Tezę tę potwierdzać mogą nawet wielogodzinne odwiedziny przez czołowych polskich polityków, gdy były premier przebywał w szpitalu. Raz Mateusz Morawiecki spędził przy szpitalnym łóżku 5 godzin, które spędził na dyskusji z prezesem PiS-u. Kaczyński sam nazywa siebie jednak "szeregowym posłem".

Osoby związane z partią rządzącą twierdzą inaczej. Była już minister cyfryzacji (niepartyjna) Anna Streżyńska po swojej dymisji mówiła: "Z tego, co słyszałam od ludzi z Nowogrodzkiej, prezes był jedyną osobą, która wspierała moją obecność w rządzie. Do końca. Wbrew temu, co się mówi, prezes nie rządzi w ten sposób, że mówi, jak ma być i reszta kładzie uszy po sobie. W PiS-ie duże znaczenia ma komitet polityczny".

Były premier, którego sylwetkę przybliżyłem, z pewnością jest osobą niezwykle ważną w polityce III Rzeczypospolitej. Nie umiem jednak wyrazić jednoznacznej opinii co do niej, by nie zostać posądzonym o sympatyzowanie lub niesympatyzowanie z opcją rządzącą. Z pewnością będzie on jednak jeszcze długo politykiem. Oby w zdrowiu, czego wszyscy mu życzą.

Mikołaj Wolanin

Komentarze

 1. Bardzo rzetelny tekst przybliżający osobowość Jarosława Kaczyńskiego. Osobiście zawsze uważałam i uważam go za geniusza politycznego, architekta polskiej sceny politycznej. 🤔Polityk niesamowicie odważny, dobrowolnie w 2007 roku poddał się weryfikacji wyborców, ogłosił przyspieszone wybory parlamentarne wierząc, że je wygra. 🤔Przegrał. 🤔Potem przegrywał jeszcze kilka razy, aż wreszcie w 2015 roku zwyciężył zdobywając większość parlamentarną - nie potrzebował tworzyć koalicji rządzącej. Dzięki politycznej intuicji i sprytowi Jarosława Kaczyńskiego jego partia rządzi Polską samodzielnie. 🤔Mnie jednak te rządy mocno rozczarowały, jak żywotnie dotknął mnie sejmowy protest - były to 40. dni upokarzania, poniżania, pogardy rządzących dla osób z niepełnosprawnościami i ich matek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kaczyński: czowiek który nigdy nic pożytecznego nie zrobił dla Polski. Kiedy trzeba było walczyć z komuną to on chował się u mamy pod spódnicą, 13-tego grudnia spał do południa. A teraz kreuje się na największego bohatera walki z komuną i szkaluje tylko tych którzy faktycznie walczyli. Nazywa Okrągły Stół zdrada narodową przemilczając fakt, że sam w nim uczestniczył i wynegocjował sobie całkiem pokaźny kawałek tortu: koncern RSW - Prasa Książka Ruch. Oskarża innych że się uwłaszczyli na państwowym majątku po upadku PRL gdzie tymczasem on na tym uwłaszczeniu najwięcej skorzystał, dzięki temu powstała spółka Srebrna a dzięki niej PiS jest najbogatszą partią w kraju. Najbardziej zakłamana i hipokrytyczna kreatura polskiej polityki. Człowiek który nie skalał się uczciwą pracą. Przed 1989r. jako człowiek przed 40-tką był na utrzymaniu rodziców. Człowiek bez doświadczenia zawodowego, bez kobiety, bez dzieci, bez prawa jazdy, jeszcze do niedawna bez konta bankowego, czyli jednym słowem bez najmniejszego pojęcia jak wygląda życie zwykłych ludzi uzurpuje sobie prawo do dyktowania nam tego jak mamy żyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne przypadki w życiu Kaczyńskich
  1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego. Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie dostaje od stalinowskiej władzy wypasiony apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PZPR.

  2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle.

  3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.

  4) Cud czwarty. Rajmund Kaczyński jako jedyny żołnierz AK posiada paszport uprawniający do wyjazdów do krajów kapitalistycznych,wyjeżdża na kontrakty i zarabia śmierdzące kapitalistyczne dolary.

  5) Cud piąty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji nie zostaje internowany.

  6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki i jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.

  7) Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji ujawnia swoją teczkę dopiero po naciskach prasy.

  8) Cud! Rajmund Kaczyżski zmarł 17 kwietnia 2005r.Dlaczego synusiowie tak cichutko go pochowali,bez mediów,bez sztandarów i hymnów,przemówień o zasługach jakie włożył w utrwalanie władzy ludowej. Rajmund Ojciec spoczywa w zapomnianym rejonie cmentarza. Przeszkadzał w karierze.

  9) Umorzenie długu Porozumienia Centrum, partii Kaczyńskich, 4 dni po przegranych przez PiS wyborach w 2007 przez PISowskiego ministra Wojciecha Jasińskiego - byłego komucha, członka PZPR

  10) Cud - fałszywa lojalka umorzona w 2008r z powodu przedawnienia. Inni przed Sądem musieli udowadniać niewinność.

  11) Cud jedenasty, były prezydent zero zasług leży na Wawelu! Widziano Piłsudskiego i kilku królów jak przewracali się w grobie!

  12) Cud! W PiSowskim IPN brak dokumentów z działalności opozycyjnej Jarosława z lat 1982 do 1989.Kto tam posprzątał i czego tak bardzo się wstydził ten wielki PiSowski patriota?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz