Przejdź do głównej zawartości

Koniec Theresy May? | Młodzi w Polityce

Ostatnie rezygnacje Ministra Spraw Zagranicznych Borisa Johnsona i Ministra ds. Brexitu Daniela Davisa zatrzęsły posadami gabinetu Theresy May. Nasilił się spór między premier Wielkiej Brytanii, a Partią Konserwatywną, który może zaważyć na przyszłości politycznej Wysp. W kuluarach wspomina się o możliwościach dymisji szefowej rządu, a media okrzyknęły konflikt na Wyspach jako największy kryzys polityczny w XXI wieku. Czy słabnąca pozycja pani premier i podzielony obóz Torysów doprowadzą do znaczących zmian na brytyjskiej scenie politycznej?

Znalezione obrazy dla zapytania theresa may  crisis

Theresa May już od początku swoich rządów musiała się zmagać z poważnym problemem - procedurą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli tzw. Brexitem. Wielokrotnie obiecywała obywatelom, że każde działanie w sprawie negocjacji będzie podejmowane w imię dobra obywateli, a rząd będzie utrzymywał twardą politykę wobec przedstawicieli UE. Jednak premier, robiąc ukłon ku Partii Pracy i bardziej liberalnemu elektoratowi, nie wywiązała się z obietnic. Potwierdzeniem tego jest odejście najważniejszych osób zajmujących się Brexitem - wyżej wspomnianych Ministra Spraw Zagranicznych Borisa Johnsona i Ministra ds Brexitu Daniela Davisa. Obaj swoje zrzeczenie się teki ministrów argumentowali zbyt liberalną polityką oraz uległością Theresy May wobec Unii Europejskiej. Za byłymi oficjelami administracji rządowej murem staje partia-matecznik Theresy May - Partia Konserwatywna. Członkowie stronnictwa rządzącego zarzucają premier Wielkiej Brytanii brak twardej ręki w “brexitowych” negocjacjach i zbyt pobłażliwą politykę. Jednakże również Torysi są bardzo podzieleni - część posłów uznała politykę Theresy May za bardzo dobrą i sprzeciwia się dążeniom do dymisji. Kiedy wewnątrz partii pojawiły się propozycje odwołania szefowej rządu ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej, rozpoczęły się spory i zmagania dwóch ruchów - popierającego obecną premier i chcącego usunąć ją ze stanowiska. Komentatorzy i media słusznie zauważyli, że jedyną szansą na przywrócenie jedności u Torysów jest objęcie rządów przez Partię Pracy.

Znalezione obrazy dla zapytania boris johnson

Mimo, że na pierwszy rzut oka Theresa May wydaje się być osobą niepotrafiącą sprawnie rządzić, jest ona rozważnym politykiem z krwi i kości. Widzi, że w czas rozłamu w jej rodzimej partii przyniósł utratę poparcia Partii Konserwatywnej. Mając świadomość słabości Torysów szuka ona przychylności Partii Pracy i liberałów, ponieważ wie, że takie działanie pozwoli jej utrzymać stanowisko szefowej rządu Wielkiej Brytanii. Stąd się bierze ugodowość i gotowość na kompromis Theresy May. Premier Zjednoczonego Królestwa jest osobą dalekowzroczną - zauważa, że Partia Konserwatywna traci elektorat i nie jest w stanie zwyciężyć w następnych wyborach. Dzięki temu dostosowuje swoje działania, aby zyskać poparcie Brytyjczyków identyfikujących się z Partią Pracy. Theresa May jest również przekonana, że w niektórych kwestiach negocjacji lepiej znaleźć złoty środek, niż utrzymywać cały czas twardą linię swojego zdania. To wszystko nie przysparza jej popularności wśród konserwatywnej części wyborców, jednak pozwala zachować swoją posadę, nawet pomimo utraty zaufania wśród posłów Partii Konserwatywnej.

Znalezione obrazy dla zapytania theresa may

Prawdziwym problemem nie okazuje się być polityka prowadzona przez rząd - wszakże Theresa May okazuje się być jedynie kartą przetargową - a sytuacja wewnątrz Torysów. W wyniku wewnątrzpartyjnych zmagań uwypukla się konflikt między frakcjami w Partii Konserwatywnej - twardogłowymi konserwatystami z krwi i kości oraz neoliberałami-euroentuzjastami wspierającymi Therese May. Pojawia się coraz więcej sporów - w szczególności o Brexit - a także uwidaczniają się dążenia obu stronnictw do przejęcia i utrzymania władzy w partii. Problemy i liberalizm premier Wielkiej Brytanii są znakomitą okazją do zdobycia przywództwa przez frakcję konserwatywno-chrześcijańską. Porażki Theresy May postawiły ją w niepewnej sytuacji, w szczególności jako przywódcę Torysów. Tradycjonalistyczne skrzydło buduje swoją pozycję na błędach szefowej rządu, a każdą kolejną okazję do przejęcia władzy w partii bezwzględnie wykorzysta. 

Znalezione obrazy dla zapytania theresa may

Ostatnią deską ratunku dla zachowania jedności w Partii Konserwatywnej jest przejęcie rządów przez Partię Pracy - co jest coraz bardziej realne wobec najnowszych sondaży. Jednak widząc działania Theresy May uznaje się, że bliżej jest do rozłamu, niż do zjednoczenia. Czy będziemy świadkami najbardziej spektakularnego upadku partii w XXI wieku? Czy jednak Torysi powrócą mocniejsi? Kto obejmie władzę w Partii Konserwatywnej? - te pytania nurtują niejednego Brytyjczyka, cały świat wstrzymuje oddech, ponieważ od sytuacji Partii Konserwatywnej będzie zależeć przyszłość Wielkiej Brytanii.

Artur Milewski

Komentarze