Przejdź do głównej zawartości

Putin - od zera do bohatera | Młodzi w Polityce


Władimir Władimirowicz Putin to człowiek powszechnie znany. W Rosji to on pociąga za wszystkie sznurki, opozycja nazywa go carem, a on mówi o sobie „przyjaciel ludu”. Jednak jak to się stało, że wicemer Petersburga, nie będąc nawet członkiem partii, został najważniejszym człowiekiem na Kremlu?

Znalezione obrazy dla zapytania putin

Od zera do bohatera


Władimir Putin urodził się w rodzinie robotników, w której tradycja stała na pierwszym miejscu, od zawsze wpajano mu miłość do ojczyzny a on sam wpoił sobie miłość do pieniędzy i władzy, w książce „Putin, człowiek bez twarzy” autorka podaje, że w szkole jako jedyny miał zegarek. Powiązany z KGB zastępca mera Petersburga, wielki oligarcha, który od zawsze władał ludźmi, szef FSB w latach 1999- 2000, doradca Prezydenta Borysa Jelcyna, dwukrotny premier i trzykrotny prezydent Federacji Rosyjskiej. Do 2008 nie miał legitymacji partyjnej nie licząc tej z ZSSR i do dzisiaj twierdzi, że jedyne co posiada to mieszkanie i przyczepa typu „Wołga”.  Na Kremlu panuje niczym Car.

Znalezione obrazy dla zapytania putin młody

Stalin – Putin, czyli od łagru do łagru


Kiedy w 1953 umarł „Dziadek” Stalin a potem Nikita Chruszczow potępił jego metody, na zachodzie bardzo poprawiły się humory, potem przyszedł Gorbaczow, a w 1991 upadł Związek Radziecki, zaczęła się nowa era, ale czy na pewno? 
Mordowia - jedna z rosyjskich republik, na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia, jednak to tam tkwi cała siła Putinowskiego reżimu. To na Mordowię sędziowie skazują zarówno więźniów politycznych, jak i pospolitych przestępców, chociaż tych jest tam znacznie mniej. Kiedy słyszę słowo reedukacja, myślę ponowne nauczanie, według rosyjskiej administracji jest to niszczenie i bicie ludzi niczym na przesłuchaniach w PRL. Na funkcjonowanie łagrów w XXI wieku istnieją niezbite dowody, jednak administracja więzień i Kremla skutecznie nabiera wody w usta. Prawdopodobieństwo, że człowiek, który był oficerem KGB nie zapomniał, co potrafi odpowiednia perswazja, jest jednak niezwykle wysokie.
Znalezione obrazy dla zapytania łagry

Chory, pijany demokrata

Bardzo ważną rolę w procesie dochodzenia Putina do władzy odegrał Borys Nikołajewicz Jelcyn, to tu uaktywnił się wspaniały zmysł taktyczny Władimira i wszechobecna propaganda. Jednak, aby zrozumieć ten proces musimy cofnąć się aż do 1991 roku. Upadł związek Radziecki, Borys Jelcyn przeżył już jedną polityczną klęskę, kiedy Gorbaczow usunął go ze struktur partii, przeżywa też załamanie i próbuje odebrać sobie życie. Dodatkowo na niekorzyść prezydenta działała też jego niestabilność emocjonalna, co wykorzystał jego następca, czyli główny bohater tego artykułu. Kiedy popularność Jelcyna zaczęła spadać, ten w 1994 pokazał swoją siłę w Czeczeni i najprawdopodobniej, gdyby nie dekret Putina wydany 5 lat później Jelcyn skończył by jako człowiek skazany za działanie na szkodę ojczyzny, gdyż wielu uznaje jego zachowania za hańbiące.
W życiu każdego polityka przychodzi moment odejścia na polityczną emeryturę, jedni radzą sobie z tym lepiej inni gorzej. Borys Jelcyn zdecydowanie należy do tej drugiej grupy, po wyborze w 1997 ceremonia jego zaprzysiężenia trwała 5 minut, a człowiekiem, który najbardziej skorzystał na schorowanym przywódcy po zawałach, był Władimir Władimirowicz i miało to ogromny wpływ na jego polityczny sukces.
Znalezione obrazy dla zapytania borys jelcyn putin

Jak zniszczono demokrację w Rosji ?

Nie trzeba być geniuszem, aby wiedzieć, że żeby coś zbudować trzeba bardzo wiele czasu, a żeby coś zniszczyć wystarczy chwila, ciekaw jestem jak bardzo zdawał sobie z tego sprawę Putin, kiedy razem z Jelcynem tworzyli w Rosji oligarchię. Jelcyn był tak mocno przywiązany do władzy, że nakierowanie go na ten system nie było zbyt trudne, a ułatwiało ono sterowanie państwem. Z czasem rząd był tak bardzo skorumpowany, że to oligarchowie podejmowali decyzje, a nieświadomi niczego Rosjanie zastanawiali się co takiego dzieje się w ich kraju i dlaczego człowiek tak bardzo kochający demokracje i wolny rynek podejmuje tak złe decyzje. Potem było już tylko gorzej, na polecenie oligarchów zmieniano ministrów, oszukiwano ludzi i niszczono demokratyczną Rosję, tak mozolnie budowaną przez Borysa Nikołajewicza przez wiele lat.
Znalezione obrazy dla zapytania rosja jelcyn

Putin – szef mafii

Obecnie Federacja Rosyjska jest tak skorumpowana, że bez wiedzy Putina w tym kraju nie dzieje się nic. Nawet wśród oligarchów nastąpił podział, najlepiej mają ci, którzy należą do tak zwanego Klanu Petersburga, wszyscy jego członkowie to rodzina i przyjaciele Prezydenta. Co więcej, większość pieniędzy, którymi ten klan obraca, należy do samego Władimira Władimirowicza. Okazuje się, że najpilniejszym strażnikiem tajemnicy jest niejaki Siergiej Rildugin, muzyk, który podpisuje większość zobowiązań swojego szefa, bo sam prezydent twierdzi, że jedyne co ma to mieszkanie, garaż i stara przyczepa.

Skoro już wiemy, że Putin ma więcej pieniędzy, niż sam deklaruje to teraz zastanówmy się ile mają jego przyjaciele. Niektórym do szczęścia potrzebna jest jedynie renoma i występy w moskiewskiej i petersburskiej filharmonii, inni jak Arkady i Borys Rotenbergowie dorobili się na zleceniach i państwowych przetargach a jeszcze inni jak Kiril Shamalov, mają swoje firmy i miłość, która pomaga im załatwić wszystko, a do tego sprawia, że labirynt korytarzy na Kremlu nie ma tajemnic.
Znalezione obrazy dla zapytania klan putina

Skazany na władzę

Paradoksalnie sytuacja Władimira Putina jest nie do pozazdroszczenia. System, który został stworzony trzyma się tylko dzięki silnej ręce i systemowi rządzenia ukierunkowanemu na zastraszanie obywateli powoduje, że obecnie Jedna Rosja a wraz z nią Władimir, to partia skazana na władzę. Wszyscy komentatorzy i mieszkańcy Rosji wiedzą, że ich przywódca ma za dużo na sumieniu, aby oddać władzę.
Znalezione obrazy dla zapytania putin

Mateusz Majkut

Komentarze