Przejdź do głównej zawartości

Historia prostego rolnika | Młodzi w Polityce

Dziś, 5 sierpnia obchodzimy kolejną rocznicę śmierci Andrzeja Leppera. Większości osoba ta kojarzy się z biało-czerwonym krawatem i hasłem: "Wersalu w Sejmie już nie będzie". Zapraszam do lektury artykułu, w którym opowiem historię jego życia — historię prostego rolnika, który został wicepremierem. 

Młodość 

Andrzej Lepper urodził się w 1954 r. w małej wsi Stowięcino w województwie pomorskim. Był najmłodszym z dziesięciorga dzieci Jana i Anny Lepperów. Wspominał dzieciństwo ciepło, chociaż przyznawał również, że pieniędzy w domu nigdy nie było pod dostatkiem. Przez całe życie określał siebie jako dziecko PGR-u, gdzie pracowali jego rodzice. Niestety, gdy skończył 11 lat, jego ojciec zmarł. Po jego śmierci przyszły wicepremier, pomimo że miał tylko 12 lat, ciężko pracował przy selekcji ziemniaków w gospodarstwie. Jego wykształcenie zakończyło się na technikum rolniczym. Jako jedyny z całego rodzeństwa dorobił się własnej roli, bracia i siostry pracowali u kogoś innego.

Znalezione obrazy dla zapytania lepper

Początki kariery politycznej 

Na scenę polityczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu mieszkańców swojej wsi niezadowolonych ze zmian rynkowych wprowadzanych przez ówczesne władze. Jego działania przerodziły się w założenie przez niego w 1992 r. Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona (ZZRS). Stanął on na jego czele wraz ze Stanisławem Muszczyńskim, który rozpoczął działalność protestacyjną przeciwko ówczesnym władzom, ponieważ nie chciały one wesprzeć rolników poszkodowanych przez powódź. ZZRS przerodził się po kilku miesiącach w partię Przymierze Samoobrona, która od 2000 r. działała pod nazwą Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej. 

Lepper zasłynął z organizowania blokad dróg oraz nawoływania do niespłacania kredytów przez rolników. Właśnie przez takie działania protestacyjne popierający Leppera posunęli się do schłostania Zarządcy Gospodarstwa Ogrodniczego w Kobylnicy, za co Lepper został skazany przez sąd na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Po ogłoszeniu tego wyroku wobec Leppera wytoczono wiele spraw sądowych, w których zarzutami były podżeganie, niszczenie mienia oraz organizowanie blokad. Właśnie tym procesom zyskał poparcie. 

Po raz pierwszy w Parlamencie 

Znalezione obrazy dla zapytania lepper w sejmie

Samoobrona dostała się do Sejmu po raz pierwszy w 2001 roku z poparciem 10,2%. Lepper został wtedy po raz pierwszy posłem. Krótko po rozpoczęciu kadencji objął funkcje wicemarszałka izby. Niestety ze względu na branie łapówek został z niej odwołany już po roku. 

W Sejmie IV kadencji został wielokrotnie upomniany za naruszenie etyki poselskiej. Głównie za obrażanie ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Balcerowicza, który w tym czasie zajmował funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Drugi raz w Sejmie

W wyborach w 2005 r. partia Andrzeja Leppera weszła do Sejmu z 11,5% poparciem. Andrzej Lepper objął ponownie funkcję wicemarszałka. Natomiast już w 2006 r. Samoobrona weszła w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, a także Ligą Polskich Rodzin. Dodatkowo poparł on kandydaturę Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Polski. Były to dość dziwne decyzje z punktu widzenia wyborców, ponieważ lider tejże partii był zawsze przeciwny PiS-owi, lecz obie te decyzje zapewniły mu funkcję wicepremiera. 

Świat obrócił się wokół niego o 180°. Stał się on idealnym przykładem polityka, przeciw któremu wcześniej protestował. Zamknięty w rządowej limuzynie stracił bezbłędnie dotąd prowadzący go instynkt polityczny. Więcej czasu spędzał on na pudrowaniu twarzy przed kolejnym wywiadem w telewizji, niż poświęcał na zajęcie się swoją własną partią, która coraz bardziej wchodziła w nowe skandale finansowe i kryminalne. 

Afera Gruntowa 

Znalezione obrazy dla zapytania lepper w sÄ…dzie

Afera Gruntowa wybuchała latem 2007 r. Dwaj biznesmeni brali w tamtym czasie pieniądze w zamian za nielegalnie odrolnienie działek. Gdy CBA wszczęło postępowanie, okazało się, że w sprawę zaangażowany jest nie kto inny, jak Andrzej Lepper. Jarosław Kaczyński, sprawujący w tamtym czasie funkcję premiera, zdecydował się na jego zdymisjonowanie. Właśnie wtedy również rozwiązana została koalicja Prawa i Sprawiedliwości–Samoobrony RP–Ligi Polskich Rodzin. W tym momencie kariera Andrzeja Leppera zakończyła się dla niego ostatecznie. Upadek był równie efektowny, jak wzlot. 

Lepper kandydował we wszystkich wyborach prezydenckich od 1995 r. Zaczynał od 1,32% poparcia, w kolejnych zdobył już 3,05%, a w 2005 aż 15,11%. Rezultat po aferze gruntowej wyniósł jednak 1.28%, co wskazuje na to, że jego kariera zatoczyła koło. Samoobrona zniknęła z rządu i parlamentu. Nie udało jej się wprowadzić posłów do europarlamentu. Sam Lepper przegrał nawet w lokalnych wyborach uzupełniających do Senatu.

Zapomniany polityk...

Ostatnie lata życia spędził jako zapomniany i niepotrzebny. Z Samoobrony odeszła większość czołowych działaczy. W dodatku rozłamowcy odebrali Lepperowi jedną z najważniejszych siedzib. To był już symbol upadku. Nic mu już nie pozostało oprócz wspomnień i tytułu. Do końca życia ława oskarżonych była jego drugim domem, musiał płacić rachunki za występki z politycznej wielkości. 

Znalezione obrazy dla zapytania seksafera lepper

Najpoważniejszą sprawą była tzw. seksafera, Leppera oskarżono o przyjmowanie korzyści osobistych w zamian za funkcje w partii. W dodatku Lepper miał problemy z sercem, a jego syn również poważnie chorował. To wszystko złożyło się na ogromny stres połączony z kłopotami finansowymi. Według niektórych jest to przyczyna jego samobójstwa. Nie brakuje głosów twierdzących, jakoby były wicepremier został zamordowany przez osoby, dla których był po prostu niewygodny politycznie. 

Bez niego nie było Samoobrony, która postanowiła o samo rozwiązaniu w 2012 r. Armia w biało-czerwonych krawatach już nigdy nie trafiła do parlamentu. Czy znajdzie się kiedyś następca Leppera, któremu również uda się w tak kontrowersyjny sposób porwać tłum? Zobaczymy...

Piotr Borczyński

Komentarze