Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? – Kraków | Młodzi w Polityce

Mieszkańcy drugiego co do wielkości miasta w Polsce już dawno nie doświadczyli zmiany na stanowisku prezydenta. Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a w Krakowie coraz częściej mówi się o przejęciu władzy przez “ładną, miłą, kulturalną, gwiazdę PiS-u". 

Oficjalna data wyborów nie została jeszcze ogłoszona i choć wiele wskazuje na to, że odbędą się one 21 października, to nikt nie może, na razie, rozpocząć kampanii. Tymczasem w Krakowie właściwie została podjęta decyzja, kto będzie kandydował na stanowisko włodarza miasta.


Obecny prezydent miasta – Jacek Majchrowski – po raz kolejny postanowił ruszyć do wyścigu. Profesor nauk prawnych od 2002 roku nieprzerwanie urzęduje w gabinecie najważniejszej osoby w Krakowie, a w poprzednich latach wygrywał z takimi kandydatami jak Zbigniew Ziobro czy Ryszard Terlecki. Przez 16 lat udało mu się wprowadzić wiele pomysłów w życie, m.in. rozwój bazy turystycznej, modernizacja stadionów Wisły i Cracovii. Ponadto w hali widowiskowo-sportowej Kraków Arena odbyły się w 2015 r. mistrzostwa świata w piłce siatkowej. Rok później w tym samym miejscu obejrzeć można było mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. 

Za jego kadencji Kraków organizował Światowe Dni Młodzieży. Powołano Krakowską Radę Działalności Pożytku Publicznego, wdrożono budżet obywatelski i zrealizowano wiele dużych inwestycji. Mimo to mieszkańcy narzekają, że prezydent w swych działaniach nie słucha opinii mieszkańców, a w mieście nadal wiele rzeczy kuleje, zwłaszcza pod względem infrastruktury.

Znalezione obrazy dla zapytania majchrowski

Majchrowski wstrzymywał się z decyzją kandydowania, ale sam przyznał, iż nie może pozwolić na przejęcie Krakowa przez PiS. Pomimo że nie należy do żadnej partii, wspierają go Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL, SLD i Przyjazny Kraków. Sama żona profesora dopiero po czasie (namówiona przez koleżanki) zaakceptowała ten pomysł, ale nadal nie jest zadowolona z planów męża. 

Największą przeciwniczką obecnego szefa władzy wykonawczej w mieście jest Małgorzata Wassermann, z wykształcenia prawniczka, obecnie przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold. Kraków to miasto, w którym – jak przyznaje – czuje się najlepiej i zna potrzeby Krakowian, ponieważ sama jest jedną z nich. Zapytana o to, co chciałaby zrobić dla miasta, odpowiada, że nie chce rewolucji. Zwraca uwagę na problemy z komunikacją w mieście, brak miejsc parkingowych, chaotyczne budowanie osiedli. Zauważa również kłopot związany z trującym smogiem: “Nie podoba mi się, że oddychamy trującym powietrzem. To problem, z którym każdy kandydat będzie musiał się zmierzyć, ale ja mam tę przewagę, że gwarantuję współpracę na linii samorząd-rząd”. Na chwilę obecną pracuje nad programem z grupą ekspertów, który ma zamiar ogłosić we wrześniu. 

Znalezione obrazy dla zapytania wassermann komisja

Małgorzata Wassermann jest znana z ckliwych komentarzy, ale wiele osób za jej największą wadę uważa współpracę z PiS. Ponieważ jest w gronie najbardziej zaufanych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, Krakowianie obawiają się oddania miasta w ręce partii rządzącej. 

W wyborach samorządowych o stołek prezydenta ma powalczyć również Łukasz Gibała, który jest kojarzony z zatargów z Majchrowskim. Lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, ogłaszając swój start w wyborach, powiedział, że “wybór pomiędzy Jackiem Majchrowskim, którego ewentualne dalsze rządy można podsumować hasłem »Kraków dla deweloperów«, a Małgorzatą Wassermann, której ewentualne zwycięstwo można ująć w słowa »Kraków dla prezesa«, to żaden wybór”.

Kandydat chce być “trzecią opcją” do wyboru dla Krakowian. Były członek PO i Ruchu Palikota nie ma jeszcze konkretnego planu, ale zapowiada walkę z chaotyczną zabudową miasta i smogiem, a także proponuje bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich, którzy płacą podatki. Dla kandydata kluczowe jest wsłuchanie się w opinie i potrzeby mieszkańców, których również zaprasza do pomocy przy kampanii. 

Znalezione obrazy dla zapytania berkowicz

Partia Wolność także wystawiła swojego kandydata w tegorocznych wyborach samorządowych. Konrad Berkowicz, który jest z wykształcenia informatykiem, już raz startował na prezydenta miasta, uzyskując 4,5% głosów. “Aby zmienić Kraków na lepsze, trzeba jeszcze obalić obecną hegemoniczną władzę Majchrowskiego i właśnie na tym skupiona będzie nasza kampania” –przyznał. 

Również Kukiz’15 chce zaprezentować swojego kandydata na prezydenta Krakowa. Początkowo wydawało się, że partia poprze Małgorzatę Wassermann, ale prawdopodobnie to Agnieszka Ścigaj powalczy o ten urząd. Kandydat tego ugrupowania oficjalnie zostanie zaprezentowany po ogłoszeniu daty wyborów. 

Aktualnie w przeprowadzonych sondażach w pierwszej turze wygrywa Małgorzata Wasserman i Jacek Majchrowski, natomiast w drugiej turze liderem jest obecny prezydent miasta. Jednakże kampania jeszcze się nie rozpoczęła, a kandydatka PiS-u już raz osiągnęła znaczący sukces w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, gdy jako bezpartyjna kandydatka otrzymała piąty najwyższy wynik w kraju. 

Znalezione obrazy dla zapytania kraków

Kandydaci w tegorocznych wyborach na prezydenta Krakowa są ciekawymi osobowościami mającymi już pewne doświadczenie w polityce. Wszyscy zapewniają o tym, że kampania będzie prowadzona w pozytywny, kulturalny sposób, a najważniejsze jest dobro mieszkańców. Już niedługo okaże się, czy w gabinecie prezydenta byłej stolicy Polski pozostanie wszystkim znany profesor, czy któryś z przedstawicieli młodszego pokolenia. Mimo tego, warto zauważyć, że dominują tylko dwie kandydatury...

Oliwia Wyrzykowska

Komentarze

  1. Wybory na prezydenta miasta to nie konkurs piękności, dlatego JM może spać spokojnie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz