Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? – Łódź | Młodzi w Polityce

21 października Polacy staną przed bardzo trudnym wyborem. Będą musieli wybrać bowiem swoich przedstawicieli w samorządzie. Pomimo tego, że elekcja została zarządzona dopiero kilka dni temu, prawie wszystkie komitety przedstawiły już swoich kandydatów na prezydentów miast. 

Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców oraz największym leżącym w całości po zachodniej stronie Wisły. Większość z nas kojarzy ją jako miejscowość przemysłową, tymczasem co roku w Łodzi możemy uczestniczyć w kilkudziesięciu festiwalach i przeglądach, które przyciągają rzesze turystów. W mieście, z którego pochodzi Julian Tuwim, wybory mogą okazać się jednymi z najciekawszych w Polsce. Dlaczego?


Jesienią swoją kadencję zakończą obecnie sprawujący władzę samorządowcy. Obecnie miastem zarządza prezydent Hanna Zdanowska, która w 2010 r. została zgłoszona jako kandydatka Platformy Obywatelskiej. W pierwszej turze wyborów uzyskała wówczas 34,04% głosów, zajmując pierwsze miejsce. W drugiej natomiast zmierzyła się z Dariuszem Jońskim (rekomendacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej). Otrzymała 60.65% głosów. 

W 2014 r. wybrana została już w pierwszej turze, zdobywając 54,08%. W Radzie Miasta Łódź 19 z 40 radnych jest z klubu Platformy Obywatelskiej, która rządzi w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (posiada on 7 mandatów). W ciągu ostatnich 8 lat zarządzania przez Hannę Zdanowską Łódź, według mieszkańców, zmieniła się diametralnie. Postawiono na inwestycje. Wyremontowano już kilkadziesiąt miejskich ulic, wybudowano trasę W-Z czy stadion miejski. Powstał nowy dworzec kolejowy, a także wieżowce, multimedialne muzea oraz Wielki Rynek Kobro, który jest Nowym Centrum Łodzi

Znalezione obrazy dla zapytania zdanowska

Hanna Zdanowska w ostatnich sondażach uzyskuje największe poparcie ze wszystkich kandydatów niezależnie od grupy wiekowej. Największe poparcie ma wśród osób w wieku 25-40 lat. Zdobywa poparcie około 56% wyborców, co pozwala jej na zwycięstwo już w pierwszej turze. Postanowiła, iż wystartuje ona z własnego komitetu wyborców, który został poparty przez Platformę Obywatelską, .Nowoczesną, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, KOD oraz Obywateli RP. 

Prezydent, tak jak jej pierwszy zastępca Tomasz Trela (SLD), wystartują ponadto do rady miejskiej i w wypadku, jeżeli Hannie Zdanowskiej uda się uzyskać funkcję prezydenta, zrezygnują oni z mandatu, zasiadając w miejskim ratuszu. Sztabowcy poinformowali, że zamierzają uzyskać poparcie rzędu 70% i zapewnić wygraną już w pierwszej turze. 

Znalezione obrazy dla zapytania waldemar buda

Prawo i Sprawiedliwość nie podda się jednak bez walki i na swojego kandydata zdecydowało się wystawić posła Waldemara Budę. Urodził się on w województwie wielkopolskim, co wytyka mu sztab Hanny Zdanowskiej. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Wykształcenia tego używa do pomocy łodzianom. Angażuje się społecznie i charytatywnie, dlatego też w 2014 r. uzyskał mandat radnego miasta. Rok później został jednak parlamentarzystą. Oto kilka jego propozycji: pierwszą jest wprowadzenie darmowej karty miejskiej dla osób odprowadzających podatki w Łodzi. Drugą wprowadzenie zniżek w postaci Karty Łodzianina. W ostatnim czasie kandydat przedstawił kolejny ze swoich projektów, a jest nim zbudowanie czterech parkingów P&R. Waldemar Buda w sondażach otrzymuje 9% poparcia, lecz nie poddaje się i, jak sam, mówi: "Andrzej Duda miał 8% poparcia w 2015 r. Ja mam 9%”. 

Kandydatką na fotel Prezydenta Łodzi jest również Urszula Niziołek-Janiak, która została wystawiona przez koalicję „Tak”. Ugrupowanie zrzesza komitety miejskie. Niziołek-Janiak jest obecnie niezależną radną miasta, która w poprzednim roku wystąpiła z klubu Platformy Obywatelskiej. Według niej mieszkańcy Łodzi zasługują na czystą i nowoczesną komunikację miejską oraz miasto komfortowe i czyste. Jeżeli uda jej się zwyciężyć w wyborach wprowadzi do szkół edukację seksualną oraz lekcje etyki. Antykoncepcja ma być dostępna 24 godziny na dobę, a miasto wesprze program in vitro. Każdemu łódzkiemu uczniowi przysługiwać będzie ciepły obiad oraz wsparcie psychologa i kontrola dentystyczna. Według sondażów wyborczych uzyskuje ona około 21% poparcia i jest drugą, po Hannie Zdanowskiej, najbardziej prawdopodobną kandydatką do uzyskania funkcji prezydenta Łodzi. 

Najbardziej prawdopodobną propozycją ruchu Kukiz’15 jest Rafał Górecki będący członkiem stowarzyszenia Łódź jest Nasza. Mówi się, że jest ono zaprzyjaźnione z tym klubem poselskim. Mieszkańcy znają go jako krytyka obecnych władz. Organizował on debaty „Łodzianie decydują” oraz happening z postulatem odzyskania, odbudowania oraz uruchomienia Zajezdni Dąbrowskiego, która została sprzedana za czasów poprzednika prezydent Zdanowskiej. W sondażach otrzymuje on około 8% poparcia i jest ono największe wśród wyborców z przedziału od 18 do 29 lat. 

Znalezione obrazy dla zapytania krzysztof lipczyk

Ostatnim z przedstawionych, na chwilę obecną, kandydatów jest Krzysztof Lipczyk, który został zaproponowany przez partie Wolność oraz Kongres Nowej Prawicy. Jego postulatami na chwilę obecną są decentralizacja władzy i oddanie jej w ręce mieszkańców. Równocześnie ogłoszono listy wyborcze w elekcji do rady miasta. Głównymi postulatami będą zazielenienie placu Dąbrowskiego oraz ulicy Piotrkowskiej, przeprowadzenie audytu wszystkich spółek miejskich i wprowadzenie zakazu zatrudniania w nich miejskich radnych, wybudowanie większej ilości miejsc parkingowych oraz stworzenie Łódzkiej Karty Miejskiej. Jego kandydatura nie została na chwilę obecną przedstawiona w żadnym z sondaży wyborczych. 

Wybory w Łodzi zapowiadają się bardzo ciekawie. Pomimo że Hanna Zdanowska cieszy się tak ogromnym zaufaniem i poparciem społecznym, wszystko może zmienić się bardzo szybko. Czy do walki o fotel prezydenta Łodzi dołączy jeszcze jakiś kandydat, który wywróci scenę polityczną do góry nogami? To pokaże nam przyszłość... 

Piotr Borczyński

Komentarze

Prześlij komentarz