Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? — Poznań | Młodzi w Polityce

Na 21 października zaplanowane zostały wybory samorządowe. Choć elekcja zarządzona została dosyć niedawno, to kandydaci i wszystkie komitety już dawno przestawiły kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast.


Poznań, leżący dokładnie w połowie na linii Warszawa — Berlin, jeden z najważniejszych ekonomicznie ośrodków w Polsce. Politycznie obserwowalny jako opoka (oprócz Gdańska) liberałów i socjaldemokratów. Stolica województwa o najniższym wskaźniku bezrobocia w Polsce utrzymującym się na poziomie 3,7% a w samym Poznaniu mniej niż 2%.

W Poznaniu tak naprawdę kampania zaczęła się już w maju tego roku. Partie polityczne, ruchy miejskie i społeczne zaczęły ogłaszać, kto będzie ich kandydatem na najwyższy urząd stolicy Wielkopolski.

Obecnym prezydentem jest Jacek Jaśkowiak. Prawnik, doradca gospodarczy, przedsiębiorca a od 2014 roku prezydent Poznania. Wybory 4 lata temu popierany przez Platformę Obywatelską wygrał w drugiej turze z wynikiem 57,6%, pomimo uzyskania drugiego wyniku w pierwszej fazie głosowania. Zakończył on trwające 4 tury przewodnictwo samorządowe Ryszarda Grobelnego, który w Poznaniu rządził od 1998 roku.
Znalezione obrazy dla zapytania jacek jaśkowiak

W Radzie Miasta Poznania zasiada 43 radnych, z czego 16 należy do Platformy Obywatelskiej i to ona jest największym klubem w tej instytucji. Niemniej jednak Prawo i Sprawiedliwość posiadając 12 radnych, ma możliwość zablokowania uchwał rady, jeżeli by tylko by uzyskali wsparcie liczącego 5 radnych klubu Zjednoczonej Lewicy. Jacek Jaśkowiak przez lata swoje lata rządzenia zmienił Poznań. Przede wszystkim zauważalne są zmiany w ruchu i to one są również podstawowym przedmiotem zarzutów kierowanych przeciwko obecnemu Prezydentowi. Spowolniony ruch, ograniczenia prędkości, wyłączenia ulic z ruchu samochodów i roweropasy, które stają się coraz częściej obecne na poznańskich ulicach. Z drugiej jednak strony wciąż wiele niezrealizowanych obietnic wyborczych, które są stałym obrazem zarządców Poznania od już wielu lat.

W sondażach przeprowadzonych w ciągu kilku ostatnich miesięcy przoduje Jaśkowiak popierany przez Platformę i Nowoczesną. Może on liczyć na wynik kształtujący się na poziomie około 35%. Kolejnym na schodkach zwycięstwa znajduje się kandydat PiS-u Tadeusz Zysk, którego poparcie wynosi 23%. Trzecie miejsce na razie obejmuje Tomasz Lewandowski, obecny wiceprezydent miasta Poznania, którego start w wyborach doprowadził do afery w urzędzie na placu kolegiackim 17. Dalej już Jarosław Pucek oraz Dorota Bonk-Hammermeister mogącymi liczyć na poparcie kolejno 16,2 i 9,6%.
Znalezione obrazy dla zapytania tadeusz zysk

Tadeusz Zysk, to kandydat Prawa i Sprawiedliwości, choć miał nim być z początku Bartłomiej Wróblewski, który prawdopodobnie uzyskałby większe poparcie w kręgach niestałego elektoratu, to postawiono na Zyska. Jest on znanym wydawcą, jest założycielem wydawnictwa Zysk i S-ka, a z wykształcenia socjologiem. W 2015 roku startował z list PiS-u do sejmu, lecz mandatu poselskiego nie zdobył. Na razie planu czy też programu na rzecz rozwoju Poznania nie przedstawił, a skupia się raczej na pokazywaniu, z jakimi problemami styka się miasto aniżeli rozwiązań. Członkiem partii rządzącej nie jest, ale partia ta ufa mu całkowicie, a na kandydata Zysk został namaszczony przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konferencji prasowej.

Znalezione obrazy dla zapytania tomasz lewandowski

Kandydatem na fotel Prezydenta Miasta Poznania jest również wcześniej wspomniany Tomasz Lewandowski. Młody, bo urodzony w 1978 roku samorządowiec, który w Radzie Miasta zasiadał od 2006 do 2016 roku a od tego samego roku zastępca Prezydenta Jaśkowiaka. Jako kandydata popiera go Zjednoczona Lewica. Gdy ogłosił kilka miesięcy temu, że będzie kandydował do urzędu, by nie jako zastępca, ale na miejscu szefa reprezentować Poznań w siedzibie wielkopolskiego oddziału PO zawrzało. Taki akt niesubordynacji uznany został za sztylet Brutusowy. Uchwała lokalnej Platformy Obywatelskiej wzywała Prezydenta Jacka Jaśkowiaka do zdymisjonowania Tomasza Lewandowskiego lub wezwania czy też przekonania, że go do rezygnacji ze startu w elekcji. Jaśkowiak zachował się jednak bardzo honorowo i merytokratycznie i nie wystosował żadnych represji wobec swojego zastępcy.

Znalezione obrazy dla zapytania jarosław pucek

Jarosław Pucek, startujący jako kandydat niezależny, choć poparcie ma m.in. od Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego i byłego Prezydenta Ryszarda Grobelnego. W 2014 r. był on kandydatem do sejmiku z Komitetu Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Krytyk rządów Jaśkowiaka jako rządów niekonsekwentnych, źle prowadzonych i bardzo uciekających od obywateli. Stawia na zrównoważony rozwój miasta zwłaszcza zrównoważony system komunikacji, ochrona środowiska (smog) oraz sprawy seniorów. Obecnie klub PRO ma w Radzie Miasta 3 radnych.

Podobny obraz

Kandydatką bardzo ważnego ruchu w Poznaniu, jakim jest Prawo do Miasta, jest Pani Dorota Bonk-Hammermeister. Jest to porozumienie apartyjne, którego celem jest zrównoważony rozwój miasta, rewitalizacja Poznania i zwiększanie roli kultury. Sama Pani Dorota jest absolwentką Filozofii na Poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza, a od 2013 roku szefuje organizacji na rzecz rozwoju dzielnicy Wildy. Co ciekawe na jej listach do Rady Miasta znajduje się żona Prezydenta Jaśkowiaka Joanna Jaśkowiak oraz wiceprezydent Maciej Wudarski.

Warto na koniec powiedzieć o bojkocie, jaki wielu kandydatów ogłosiło przeciwko Telewizji Publicznej. TVP Poznań w sposób wulgarny opisało poznański marsz równości, używając epitetów jak „spedalone miasto” czy „pedalskie flagi”. W ramach protestu Jacek Jaśkowiak i jego dwóch zastępców odmówiło przyjmowania zaproszeń do studia. „To, co od jakiegoś czasu robi TVP, to jest po prostu zaprzeczeniem dziennikarstwa” — powiedział Jaśkowiak słynący ze swojej aprobaty dla marszów równości. Z kolei dwóch kontrkandydatów Tadeusz Zysk i Jarosław Pucek uważają, że jest to jedynie pretekst, by nie brać udziału w dyskusji z konkurentami.

Podobny obraz

Poznańskie wybory tego roku cechować będzie ścisłe powiązanie każdej ze stron i kontakty, jakie wypracowane zostały przez lata. Myślę, że w Poznaniu rządzić będzie koalicja kilku klubów, które wypracować będą musiały sposób na kolejne 4 lata rządów w Poznaniu. Walka o wpływy między urzędnikami Grobelnego a nową władzą i zmianę Poznania rozstrzygnie się 21 października. Zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach.

Adam Górecki

Komentarze