Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? - Warszawa | Młodzi w Polityce

Kampanią wyborczą w Warszawie od dłuższego czasu żyją nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale również ogromna część Polaków. Co ciekawe, data wyborów nie została jeszcze ogłoszona, a tym samym, zgodnie z prawem nie można prowadzić w tym momencie kampanii. Jak widać, niektórzy z kandydatów nie przejmują się tymi przepisami...

Znalezione obrazy dla zapytania hgw

Obecnie, od 2006 r., władzę nad miastem sprawuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, wielu znana przede wszystkim z afery reprywatyzacyjnej? Możemy jej zarzucać wiele, lecz - czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie zmiany wprowadziła w stolicy przez ostatnie 12 lat? Przede wszystkim był to czas niesamowitego rozwoju cywilizacyjnego Warszawy, która prościej mówiąc po prostu „wypiękniała”. W tym czasie powstało również wiele szkół, przedszkoli, czy żłobków. To właśnie za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie pojawił się budżet partycypacyjny, powstały dwie linie metra, udogodnienia dla niepełnosprawnych, a także pojawiło się więcej miejsc zielonych. Jedną z najbardziej lubianą przez mieszkańców inicjatywą prezydent Warszawy jest wprowadzenie systemu rowerów miejskich - "Veturilo".

Podobny obraz

Gronkiewicz-Waltz nie będzie kandydować na kolejną kadencję, a w Warszawie już ujawnili się nowi kandydaci. Jednym z nich, jest popierany przez PiS i Zjednoczoną Prawicę, Patryk Jaki – wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej. W swoim programie obiecuje m.in. domknięcie wschodniej obwodnicy śródmiejskiej, stworzenie kompleksowego programu rowerowego, wiele nowych rozwiązań dla warszawskiego sportu, program mieszkaniowy, a także inne programy, m.in. dla seniorów i zwierząt. Jaki zapowiada również, że jeśli zostanie prezydentem, w Warszawie powstanie III i IV linia metra. Swoje postulaty przedstawia podczas częstych spotkań z mieszkańcami poszczególnych dzielnic, stawia też duży nacisk na obecność medialną, biorąc udział m.in. w briefingach, tweetupach i innych wydarzeniach. 

Znalezione obrazy dla zapytania trzaskowski warszawa

Największym kontrkandydatem Jakiego jest poseł Rafał Trzaskowski, którego popiera Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna. W swoim programie zawarł m.in. poprawę warunków kobiet mieszkających w stolicy, wsparcie dla seniorów, zwiększenie ilości mieszkań budowanych przez miasto, czy budowę tzw. zielonych korytarzy, które miałyby umożliwić przemieszczanie się pieszych przez całą stolicę bez wychodzenia z parków. Swoją kampanię realizuje, podobnie jak Patryk Jaki, poprzez częste spotkania z mieszkańcami. Do tej pory zrealizował takie akcje jak #100spotkań, czy #18dzielnicw18h.

Znalezione obrazy dla zapytania jan śpiewak konferencja

Swojego kandydata wystawiła również tzw. czwórkoalicja — Partia Razem, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej, Partia Zielonych oraz stowarzyszenie aktywistów Wolne Miasto Warszawa. Jako przyszłego prezydenta Warszawy proponują Jana Śpiewaka, który w planach ma stworzenie Parku Centralnego wokół Pałacu Kultury, stworzenie ośrodków integracji sąsiedzkiej, czy rozbicie obecnych układów. Jednym z jego najgłośniejszych działań było wystosowanie w ostatnich dniach oficjalnego listu do Papieża Franciszka, w którym prosi o interwencję i pomoc w sprawie powstrzymania budowy wieżowców archidiecezji warszawskiej, tzw. Nycz Tower.

Znalezione obrazy dla zapytania jakub stefaniak

Do walki o fotel w stolicy przystąpiło również Polskie Stronnictwo Ludowe, które jako swojego kandydata wystawiło dotychczasowego rzecznika klubu – Jakuba Stefaniaka. Zgodnie z prawem, nie prowadzi on jeszcze ścisłej kampanii wyborczej, zapowiada jednak, co chciałby zmienić w Warszawie. Stefaniak zamierza, między innymi wspólnie z warszawiakami stworzyć, a następnie zrealizować tzw. Umowę Warszawską, planuje on również zdecydowaną kampanię antysmogową.

Andrzej Rozenek /  Marcin Obara  /PAP

Sojusz Lewicy Demokratycznej początkowo jako kandydata wystawił Andrzeja Celińskiego. Poparcie dla niego zostało jednak cofnięte decyzją władz Sojuszu w Warszawie, ze względu na wystosowany przez niego obraźliwy wpis w kierunku kontrkandydata — Jana Śpiewaka. „Panie Śpiewaku z ciebie po prostu ch[...] Do sądu proszę. Nie o słowo. O treść Twojego wpisu” - napisał Celiński w odpowiedzi na wcześniejszy post Śpiewaka o rzekomych powiązaniach kandydata SLD z zamieszanym w tzw. aferę reprywatyzacyjną gen. Marianem Robełkiem. Jako nowego kandydata SLD wystawiło Andrzeja Rozenka.

Janusz Korwin-Mikke dwa razy startował w wyborach na prezydenta Warszawy

Kilka miesięcy temu, również Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że zamierza kolejny, trzeci już raz, kandydować na prezydenta Warszawy. Na razie, nie poczynił żadnego kroku w tym kierunku, a jego kandydatura wydaje się nierealna.


Zgodnie z przeprowadzanymi w tym momencie sondażami, największe szanse ma Rafał Trzaskowski, który obecnie wygrałby w I turze, zaś na drugim miejscu plasuje się kandydat PiS i ZP – Patryk Jaki. O tym, jak będzie, kto wygra i jakie zmiany wprowadzi, dowiemy się na jesieni. Jedno jest pewne - dla Warszawy będzie to duża zmiana...

Aleksandra Klicka

Komentarze