Przejdź do głównej zawartości

Kraj kwitnących podatków | Młodzi w Polityce

W Polsce mnóstwo ludzi narzeka na wysokie podatki. Trudno się im dziwić, gdyż obowiązkowe świadczenia pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny w naszym państwie swoją wysokością pozostawiają wiele do życzenia... Rządzący od lat obiecują je obniżać, lecz pomimo tego wciąż rosną. Postanowiliśmy przedstawić podatki w sposób szczegółowy, przygotowując zestawienie najważniejszych.1. Podatek dochodowy – dzieli się na ten od osób fizycznych (PIT), z którego 85% przypada budżetowi państwa, a 15% finansom gminy oraz od osób prawnych (firm; CIT), z którego 95% kierowane jest do stolicy, a 5% do lokalnego samorządu. Istnieje od 1990 roku. Płaci go każdy, kto osiąga jakikolwiek dochód. Firmy wykazujące przychody poniżej 6002 złotych są z jego opłacania zwolnione. Stawki tej daniny są różne – podatek CIT od 10% (w wyjątkowych przypadkach) do 20%, PIT od 18% do 32%. 

2. VAT – płaci się go od wszelkich produktów, usług oraz dóbr. Ma 4 stawki: 0%, 5%, 8% i 23%. W Polsce istnieje od 1993 roku. Zastąpił podatek obrotowy. 

3. Akcyza – danina pośrednia nakładana na niektóre wyroby konsumpcyjne. Nalicza się ją od sprzedaży m.in. paliwa, alkoholu czy papierosów, obecna ustawa o niej została uchwalona w 1993 roku. W 2017 roku był drugim co do wartości wpływem do budżetu państwa. 


4. Od gier – pobierany od wygranych w grach losowych, teleturniejach itp. Oto kilka jego stawek: loteria pieniężna – 15%, gra liczbowa – 20%, gry na automatach, cylindryczne, w kości, karty, z wyłączeniem pokera rozgrywanego w formie turnieju – 50%, loterie fantowe oraz gry bingo (fantowe) – 10%. Obowiązuje od 2009 roku.

5. Od spadku – podatek o stawkach: 3%, 7% i 12%, w zależności od jego wysokości oraz rodzaju. Pobierany od 1983 roku.

6. Od środków transportowych – w Polsce opodatkowane są środki transportu, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Podatek ten nie ma stawki procentowej, tylko przypisaną konkretną kwotę, która jest zależna od typu pojazdu, a także jego przeznaczenia. Płaci się go co pół roku. Oto przykładowe wysokości: samochód ciężarowy o masie od 3,5 do 5,5 tony – 819,59 zł, samochód ciężarowy o ciężarze powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 1367,26 zł, autobus, którego liczba miejsc przekracza 22 – 2449,37 zł, jeśli nie – 1937,37 zł.

7. Od dochodów kapitałowych, tzw. podatek Belki – jest pobierany od depozytu („zarobku”) na lokacie bankowej. Jego stała stawka to 19%. Potoczna nazwa pochodzi od inicjatora, Marka Belki, ministra w rządzie Leszka Millera. Danina obowiązuje od 2002 roku. 


8. Rolny – opodatkowane są nim grunty rolne. Jego stawka zależy od tego, czy dany obszar ma powierzchnię powyżej, czy poniżej 1 ha. W pierwszym przypadku wysokość to odpowiednik ceny 2,5 grama żyta za każdy hektar, w drugim natomiast – 5 gramów. Przykładowe stawki (2013 rok) to: 189,65 oraz 379,30 zł. Istnieje od 1984 roku. 

9. Leśny – bardzo zbliżony do podatku rolnego, lecz obejmujący obszary leśne. Podstawową stawką jest równowartość pieniężna 0,220 m³ drewna z 1 hektara za rok podatkowy. Przykładowo, w 2015 roku wartość ta wyniosła 191,77 zł. 

10. Od nieruchomości – jak sama nazwa wskazuje, płacimy go od posiadanych budynków. Stawki znowu są bardzo różne. Jest ich mnóstwo, więc wskażę tylko przedział: od 0.89zł/m² do 23,03 zł/m². 

I jeszcze wiele, wiele innych… Od wydobycia niektórych kopalin, deszczowy, od niektórych instytucji finansowych… Jak widać, system podatkowy w Polsce jest bardzo rozbudowany i obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. 


Polacy płacą daniny właściwie od wszystkiego. Aż nasuwa się pytanie, czy nie pomogłoby nam lekkie ich obniżenie? Zarabialibyśmy więcej, a to oznaczałoby większe zakupy. W każdym produkcie jest podatek VAT, więc wzrosłyby, paradoksalnie, z niego wpływy. Według różnych szacunków zabierane jest nam ponad 50% pieniędzy. Na pewno wielu Polaków, zamiast 500+ czy programu "Dobry Start", wolałoby móc dysponować własnymi pieniędzmi i nie być w tej kwestii wyręczanym przez państwo, a przy okazji okradanym. 

Niestety nasi politycy, zamiast polepszać naszą sytuację, od lat fundują nam coraz to nowe podatki oraz podnoszą już istniejące. Dzieje się to niezależnie od tego, jaka partia aktualnie rządzi. Pamiętajmy o tym przy urnach i wybierajmy mądrze…

Jakub Mamczyk

Komentarze

  1. Nie zdajemy sobie sprawy że akcyzą objęte są nawet ampułki do zastrzyków !! Jak dobrze poszukać to akcyzą wyciąga nam kilka procent z kieszeni!������

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz