Przejdź do głównej zawartości

"NIE tęczowa, NIE laicka..." | Młodzi w Polityce

Startujący w wyborach na prezydenta miasta stołecznego Warszawy, kandydat Komitetu Obywatelskiego Rafał Trzaskowski złożył wniosek do Prokuratora Generalnego, pana ministra Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo  Radykalnego. Uargumentował swoją decyzję brakiem akceptacji faszyzmu w Polsce, tym bardziej na ulicach stolicy. Poseł ugrupowania politycznego Kukiz’15 pan Marek Jakubiak stwierdził, iż “Jak można porównywać ONR z nazizmem? Trzeba być kompletnym idiotą!”. Który z panów ma rację? Przekonajmy się!

Jak to się zaczęło?

Organizacja oficjalnie powstała w 14 kwietnia 1934 roku, jako radykalne ugrupowanie polityczne o charakterze faszystowskim. Rozwiązano je dzięki działaniom władzy sanacyjnej 3 miesiące później. Z delegalizacją silny związek miało morderstwo ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, które miało miejsce 15 czerwca 1934 roku. Do zamachu przyznała się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. Zapadła decyzja o utworzeniu tzw. “obozu odosobnienia” w Berezie Kartuskiej (ob. Białoruś), gdzie deportowano radykalnych przeciwników sanacji, zarówno z obozu prawicowego jak i lewicowego. W dniach 16 i 17 czerwca 1934 osadzono w tymże ośrodku czołowych działaczy Obozu Radykalno  Narodowego, de facto likwidując w ten sposób jego struktury. 10 lipca oficjalnie zdelegalizowano organizację. Ugrupowanie reaktywowano po upadku socjalizmu w Polsce, dokładnie w 1993 roku. Już wtedy pojawiały się głosy, iż ugrupowanie nawiązuje do przedwojennej tradycji, propaguje poglądy faszystowskie, a działanie takie według Kodeksu Karnego jest nielegalne i na podstawie art. 256 definiuje karę za popełniony czyn: "podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Znalezione obrazy dla zapytania onr

Działania organizacji

Najwięcej kontrowersji wzbudzają zachowania chuligańskie, które snują się za ONR jak cień. Bardzo głośno było o ataku na squat (zamieszkany pustostan), podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku. Uzbrojeni w maczety, potłuczone butelki i pałki zaatakowali osoby znajdujące się wewnątrz. Inna grupa zaatakowała Ambasadę Rosji w Warszawie, obrzucając ją petardami i wykrzykując wulgarne hasła. 9 miesięcy wcześniej wzięli udział w marszu słowackich nacjonalistów i złożyli kwiaty na grobie ks. Jozefa Tiso, który to dowodził Słowacji  państwem satelickim III Rzeszy w czasie II Wojny Światowej, został potem osądzony i skazany na śmierć przez powieszenie za zbrodnie wojenne. W 2016 roku na profilu ONR w domenie www.facebook.com, opublikowano zdjęcie belgijskiego działacza politycznego o poglądach faszystowskich, SS  mana, Léona Degrelle. Kontrowersyjnym zachowaniem jest także tzw. salut rzymski, po nasileniu się ruchów nazistowskich w Europie, jednoznacznie kojarzony z działalnością narodowych socjalistów, chociaż do 1942 roku był używany w Stanach Zjednoczonych jako gest ślubowania fladze. W swojej fladze, zawierają symbol zwany w heraldyce Falangą, reprezentujący rękę z mieczem, swoistą alternatywę dla upolitycznionego krzyża celtyckiego, promującego “białą supremację”.

W temacie głośniejszych kontrowersji to tyle. Pozytywne działania ugrupowania to krzewienie w ludziach miłości do ojczyzny oraz akcje charytatywne, np. paczki na rzecz kombatantów.

Jasna Góra podbita

MW to organizacja założona w 1989 roku zrzeszająca młode osoby pod banderą ideologii nacjonalistycznej, uważają się za spadkobierców działalności Romana Dmowskiego i międzywojennego Obozu Narodowego. Jednym z współzałożycieli był pan wicepremier, były przewodniczący Ligi Polskich Rodzin, obecnie prawnik pracujący w zawodzie jako adwokat Roman Giertych. Organizacja stawia sobie za cele wychowywanie młodzieży w duchu narodowym i katolickim, sprzeciwia się jakimkolwiek innym ideom, przykładowo walczy z liberalizmem, czy poglądami lewicowymi. Kontrowersje wzbudziło zachowanie pielgrzymującej młodzieży na Jasnej Górze. Podczas Pielgrzymki Środowiska Narodowego 15 kwietnia 2018 roku. Młodzi ludzie zebrani, jak zapewniał przeor klasztoru jasnogórskiego, ojciec paulin Marian Waligóra, w celu modlitwy, urządzili sobie demonstrację. Wykrzykiwali m.in.: “Nie tęczowa, nie laicka”, “Europa tylko chrześcijańska”, “Tylko Polska katolicka”. Dodatkowo w rękach trzymali pochodnie i flagi z przedwojennymi faszystowskimi symbolami. Na to skandaliczne zachowanie zwrócił fakt profil Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na portalu www.facebook.com, określając je jako “katolickie ISIS”, stwierdzając również, iż całe szczęście Młodzież Wszechpolska nie posiada zaplecza militarnego.


“Nie tęczowa, nie laicka”, w takim razie jaka?

W Polsce środowiska nacjonalistyczne to w dużej części chuligani, obmywający się z winy w wodzie zwanej patriotyzmem. Niestety uchodzi im to na sucho. Jak słusznie zauważa wiele ludzi, to nie są patrioci, nie nacjonaliści, a tylko zwykli przestępcy. Patriotyzm z definicji to miłość do ojczyzny, a nie działanie na jej szkodę. To przez takich ludzi nasza ojczyzna jest pojmowana poza granicami jako państwo nietolerancyjne, zamknięte na inne kultury. Dopóki nie pojmą pewnych norm etycznych, dopóty nie można dopuścić do legalnego działania takich formacji. I to nie tyczy się tylko stowarzyszeń prawicowych, ale także lewicowych. Po prostu  ci ludzie powinni zrozumieć, że tylko dla ułamka społeczeństwa są "cool", a reszta pojmuje ich jako przestępców, niezrównoważonych psychicznie, albo rasistów.

Znalezione obrazy dla zapytania onr jasna gora

Łukasz Piłat

Komentarze

 1. Weź ty się człowieku zastanów nad sobą... Bardzo dobrze że istnieją takie organizacje jak ONR i MW bo propagują wartości narodowe i pamiętają o naszej historii

  OdpowiedzUsuń
 2. "Niestety uchodzi im to na sucho. Jak słusznie zauważa wiele ludzi, to nie są patrioci, nie nacjonaliści, a tylko zwykli przestępcy."

  Widzę typowy, żenujący chwyt erystyczny - jak nie potrafię komuś czegoś udowodnić to piszę 'ludzie mówią'. Ludzie mówią również że autor artykułu jest bałwanem.

  "dopóty nie można dopuścić do legalnego działania takich formacji."

  Widzę że demokracją wieje aż na kilometr.

  Reszty tego bełkotu aż szkoda komentować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba dodać tylko że ludową, popełnił to nastoletni gówniarz ze spranym beretem, czego się więcej spodziewać.

   Usuń
 3. Widać, że autor nie wiedział o czym pisze . W 2013roku faktycznie doszło do konfliktu pod squatem na Skorupki, co uwiecznione jest na wielu nagraniach nawet na YT. Najpierw ze squatu poleciały kamienie i to spowodowało co bardziej nadpobudliwych do rzucania kamieniami i jakimiś gałęziami. Wtedy ze squatu poleciały koktajle mołotowa. Co do ataku na ambasadę rosyjską to na nagraniach u sowy wyszło że prowokację zalecił ówczesny minister w rządzie PO. Tak więc trzymajmy się faktów i szanujmy to co piszemy. Żeby nie było wątpliwości, to jest mi cholernie daleko do ONR bo to socjaliści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za imbecyl pisał ten artykuł to nie wiem. Fakty chyba z wikipedii, bo daję głowę że autor nie ma ŻADNEGO pojęcia na ten temat, nawet paru źródeł nie zbadał by napisać choć trochę pluralistyczny artykuł. Dobrze że się podpisał przynajmniej, będzie wiadomo kogo IQ nie jest większe od ilorazu inteligencji szympansa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS: Rzeczywiście moje obawy potwierdziły się, autor ma 15 lat, nic o świecie nie wie, dodatkowo jest "lewicowcem od urodzenia". Współczuję jeszcze raz, może nie jest za późno żeby podjąć leczenie.

   Usuń

Prześlij komentarz