Przejdź do głównej zawartości

Prezydent czy rezydent? - trzy lata Dudy | Młodzi w Polityce

Dziś mijają 3 lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta. Jak wyglądała kampania wyborcza? Jakimi inicjatywami wykazała się aktualna głowa państwa? Jakie kontrowersyjne decyzje podjęła? Co sprawiło, że dziś jedni ją wychwalają, a drudzy pragną postawić przed Trybunałem Stanu?

11 listopada 2014 roku. Kraków. Trwają, jak co roku, obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jarosław Kaczyński przemawia jednak na spotkaniu patriotycznym, mówiąc, że zarekomenduje partii wystawienie do wyborów prezydenckich ówczesnego europosła Andrzeja Dudę. 6 grudnia tego samego roku Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości jednomyślnie popiera tę propozycję. 42-letni prawnik po tej decyzji mówi mediom, iż jest przekonany o tym, że wygra wybory. Dziękuje także partii za nominację i opowiada o swoich planach na prezydenturę. Ma ona rozpocząć proces zmian. Chronić najsłabszych, dbając jednocześnie o interesy wszystkich.


Do ubiegania się o fotel prezydencki zgłosiło się 25 osób. 11 jednak uzyskało wymaganą liczbę podpisów. Już wtedy wiadomym było, że, oprócz Andrzeja Dudy, głową państwa chcieli będą zostać m.in. Adam Jarubas, Paweł Kukiz, Janusz Palikot czy Magdalena Ogórek. Ówczesny prezydent zresztą również starał się o reelekcję. To zwiastowało tylko jedno – gorącą i pełną emocji kampanię.

5 maja 2015 r. ma miejsce pierwsza z telewizyjnych debat. Nie bierze w niej udziału Bronisław Komorowski. 10 dnia tegoż miesiąca Polacy idą do urn. Wyniki naprawdę były wyrównane. Andrzej Duda uzyskał bowiem 34,76% głosów, ówczesny prezydent natomiast 33,77%. 17 oraz 21 maja odbywają się kolejne dyskusje transmitowane w całej Polsce. 24 dzień tegoż miesiąca to moment II tury. Ostatecznie kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymuje 51,55% poparcia. To skutkuje jednym. Już niedługo Pałac Prezydencki zmieni swego lokatora. 

Znalezione obrazy dla zapytania kidawa błońska

W międzyczasie Sejm zmienia swego marszałka. W czerwcu 2015 r., w miejsce Radosława Sikorskiego, zostaje nim Małgorzata Kidawa-Błońska. To ważna osoba. 6 sierpnia zaprzysięgnie bowiem prezydenta-elekta podczas Zgromadzenia Narodowego. 

Uroczystość ta rozpoczyna się hucznie. Najpierw posiedzenie. Później złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli pod Smoleńskiem w 2010 roku. Tuż przed 12:00 w warszawskiej archikatedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Dwie godziny później Andrzej Duda przeniesie się na Zamek Królewski, gdzie odbierze odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, których jest posiadaczem z urzędu. Godzina 15:00 to moment przybycia do Pałacu Prezydenckiego oraz przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Tak oto prezydenturę rozpoczął opisywany dziś prawnik.

Inicjatywy

Andrzej Duda podczas swego urzędowania złożył w Sejmie ponad 20 projektów ustaw. Jednym z pierwszych był dokument zmniejszający wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska podczas swoich ośmioletnich rządów zwiększyła go do 67 lat. Przyszły prezydent podczas kampanii wyborczej obiecał to zmienić. Słowa dotrzymał.

Znalezione obrazy dla zapytania duda frankowicze

Kolejną propozycją była pomoc dla tzw. frankowiczów poprzez przewalutowanie ich kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia. Do laski marszałkowskiej wprowadzono nawet projekt ustawy w tej sprawie. 20 października 2016 r. miało miejsce I czytanie druku, podczas którego zdecydowano o skierowaniu dokumentu do Komisji Finansów Publicznych. Podczas jej obrad w styczniu 2017 r. postanowiono o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej, która po dziś dzień rozpatruje projekt.

Poza tym z inicjatywy Andrzeja Dudy niemal jednogłośnie (428 głosów za, 4 przeciw i 8 wstrzymujących się) przyjęto akt zakazujący korzystania z solarium osobom poniżej 18 roku życia. Senat nie wniósł do niego poprawek, a prezydent 8 listopada ubiegłego roku ustawę podpisał.

12 czerwca br. prezydent podał do informacji publicznej propozycję 15 pytań związanych z Konstytucją, które miałyby zostać zadane Polakom podczas referendum. 20 lipca poinformowano o ostatecznym złożeniu wniosku o wyrażenie przez Senat zgody na jego rozpisanie (Sejm nie ma w tej sprawie żadnych kompetencji). Skrócono również do 10 liczbę zapytań. Miałoby ono odbyć się 10 oraz 11 listopada, czyli kilka tygodni po wyborach samorządowych. W propozycji pojawiły się pytania m.in. o uchwalenie nowej konstytucji, zagwarantowanie praw do świadczeń socjalnych, emerytury czy nawet pozostawienie obecnego systemu władzy wykonawczej albo wprowadzenie prezydenckiego bądź gabinetowego. Na jego przeprowadzenie nie zgodziła się jednak izba wyższa parlamentu, której, w zdecydowanej większości, przeszkadzał termin jego przeprowadzenia.

Znalezione obrazy dla zapytania duda zgromadzenie narodowe

Andrzej Duda zasłynął także z częstego zwoływania Zgromadzenia Narodowego w celu wysłuchania jego orędzia. Miało ono bowiem miejsce 15 kwietnia 2016 r. w Poznaniu z okazji 1050, rocznicy Chrztu Polski, 5 grudnia 2017 r., tj. w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, a także 13 lipca br. z racji obchodzonego 550-lecia parlamentaryzmu.

Wizyty

Głowa państwa w trakcie swego urzędowania złożył 74 wizyty międzynarodowe. Najwięcej razy, sześciokrotnie, gościł w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz Niemczech. Tylko jeden raz mniej na Węgrzech. Oprócz tego 58-krotnie gościł w Polsce szefów państw oraz rządów.

Opisując spotkania międzynarodowe, nie można zapomnieć o mającym miejsce w lipcu 2016 r. warszawskim szczycie NATO. Po raz pierwszy wówczas zorganizowany został na terenie Polski. Posiedzenia odbywały się na Stadionie Narodowym.


Rok później w stolicy naszego kraju spotkali się przedstawiciele krajów członkowskich Trójmorza. Inicjatywy, powołanej z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji, mającej na celu współpracę w szczególności w kwestiach energetycznych, logistycznych oraz informatyczno-telekomunikacyjnych. W zjeździe brał także udział Donald Trump, który wygłosił przemówienie na placu Krasińskich.

Weta

Prezydent łącznie zawetował 8 ustaw. Pierwszą była "o uzgodnieniu płci" uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu. Dotyczyła utworzenia specjalnej procedury, dzięki której możliwym byłoby uznanie tożsamości płciowej za płeć osoby, u której nie zgadza się ona z płcią metrykalną.

Na fali protestów mających miejsce rok temu do ponownego rozpatrzenia skierowano również ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym. Dopiero zmiany w nich wprowadzone pozwoliły na wejście w życie reform tejże części trójpodziału władzy.

Znalezione obrazy dla zapytania duda weto

Ostatnie weto miało miejsce w marcu bieżącego roku. Wtedy to prezydent nie podpisał tzw. ustawy degradacyjnej, która miałaby pozbawić stopni wojskowych m.in. członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (z mocy prawa) czy żołnierzy po odpowiednim postępowaniu. W komunikacie poinformowano wówczas, że obowiązkiem władz jest równe traktowanie wszystkich obywateli, a w związku z tym nawet członkowie WRON-u powinni mieć możliwość do rzetelnie przeprowadzonej procedury utraty stopnia wojskowego.

Kontrowersje

16 listopada 2015 r. Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego (byłego szefa CBA) oraz trzech jej funkcjonariuszy, którzy zostali nieprawomocnie skazani przez sąd I instancji za tzw. aferę gruntową. Był to swego rodzaju ewenement. Nigdy bowiem nie zdarzyło się, by głowa państwa skorzystała z prawa łaski względem osób, wobec których nie zapadł prawomocny wyrok. Część konstytucjonalistów od razu stwierdziła, że tym działaniem złamano najważniejszy dokument w państwie. Inni natomiast oznajmili, iż ułaskawienie nie powinno wpłynąć na postępowanie odwoławcze. Co ciekawe Sąd Najwyższy w swej uchwale poinformował, że prawo łaski może być stosowane tylko wobec osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu.

Znalezione obrazy dla zapytania duda kamiński\

Podczas ostatniego posiedzenia ubiegłej kadencji parlamentu Sejm wybrał 5 osób na wolne stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym. Pomimo tego prezydent nie odebrał ślubowania od żadnego z nowych sędziów. W listopadzie 2015 r. Sejm już VIII kadencji zmienił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, przewidując m.in. powtórny wybór orzekających. Zaledwie 6 dni później podjęto uchwały w sprawie "stwierdzenia braku mocy prawnej" dokumentów powołujących pięciu sędziów przez parlament poprzedniej kadencji, a 2 grudnia powołano na ich miejsca inne 5 osób. Od 4 z nich ślubowanie odebrano w nocy po głosowaniach. Sprawa ta wzbudziła ogromne emocje w społeczeństwie. Początkowo demonstracje pod hasłem "Ręce precz od Trybunału" odbywały się w Warszawie. Później przeniosły się one do wielu polskich miast.

Sądzę, że Andrzej Duda przez ostatnie 3 lata działał nieco po dwóch stronach barykady. Z jednej strony wielokrotnie współpracował z Prawem i Sprawiedliwością. Z drugiej jednak zdarzało mu się dać tej partii prztyczka w nos. To z pewnością stawia prezydenta pomiędzy całymi zagrywkami partyjnymi i pokazuje, że nie wszystko, co oczekuje na podpis, zostanie sygnowane.

Mikołaj Wolanin

Komentarze