Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? — Lublin | Młodzi w Polityce

Do I tury wyborów samorządowych pozostał miesiąc. To doskonały moment na to, by podsumować dotychczasową kampanię wyborczą w Lublinie. Obietnice składane obywatelom przez polityków starających się o fotel prezydenta tegoż miasta, a także ich działania. Kto postanowił ubiegać się o to stanowisko?


Lublin to stolica województwa lubelskiego. Miasto to znane jest między innymi z piłki ręcznej. Tam bowiem siedzibę swoją ma żeński klub MKS Lublin będący dwudziestokrotnym mistrzem Polski. Miejscowość słynie także z tego, iż na jej terenie znajdują się siedziby producenta preparatów ziołowych – Herbapolu oraz jednego z największych browarów – Perły.

Prezydentem Lublina od 8 lat jest Krzysztof Żuk. W 2010 r. pokonał on w drugiej turze posła Prawa i Sprawiedliwości – Lecha Sprawkę. 4 lata później z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, wygrywając już w pierwszej turze. W listopadzie 2016 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło jednak wniosek o wygaszenie jego mandatu. Uzasadnieniem był fakt, iż w latach 2014–2016 zasiadał on jednocześnie w radzie nadzorczej PZU Życie. W lutym kolejnego roku wojewoda lubelski wygasił on mandat. Zarządzenie nie stało się jednak prawomocne, ponieważ Żuk odwołał się od tej decyzji, przez co nadal pełni on urząd.

Ostatnio poinformował, iż będzie startował w tegorocznych wyborach samorządowych. Tym razem nie z ramienia Platformy Obywatelskiej, a własnego Komitetu Wyborczego Wyborców "Krzysztof Żuk". Wraz z poinformowaniem o tej decyzji zapowiedział on cykl ośmiu spotkań (z możliwością zwiększenia tej liczby) w różnych miejscach Lublina.

Znalezione obrazy dla zapytania krzysztof żuk

Jedną z propozycji obecnego prezydenta jest budowa dworca metropolitalnego, który ma połączyć kolej z autokarami. Dalej rozbudowany ma zostać stadion żużlowy, a w przyszłości powstać ma nowy obiekt. W planach Krzysztofa Żuka znajduje się także m.in. wprowadzenie stacji ładowania dla samochodów elektrycznych oraz budowa ogrodów, parków, łąk, a także innych terenów zielonych. Wszystko ma stworzyć "zielone i ekologiczne miasto".

Prawdopodobnie najpoważniejszym jego kontrkandydatem jest urodzony w Lublinie poseł Prawa i Sprawiedliwości Sylwester Tułajew. Jedną z jego obietnic jest zwiększenie ze 129 tys. do 500 tys. zł funduszu na wydatki rad dzielnic, których w mieście jest 27. "Jestem przekonany, że to [obecna wysokość funduszu – przyp. autora] za mała kwota" – mówił, proponując tę zmianę.

Jednymi z wielu kolejnych obietnic są także wybudowanie nowej szkoły podstawowej w jednej z dzielnic, rozbudowa obecnie już istniejącej, doświetlenie ulic czy wzniesienie basenu. Kandydat ten również chce stawiać na zieleń. Uważa bowiem, iż "miasto jest zabetonowywane". W związku z tym powstać mają skwery oraz place zabaw.

Znalezione obrazy dla zapytania tułajew szydło

Wczoraj podczas jednego ze spotkań wyborczych Tułajewa poparcia udzieliła mu wicepremier Beata Szydło. "Ma duże doświadczenie samorządowe, zna Lublin" – podkreślała. Nie wszyscy byli jednak tak dyplomatycznie oraz optymistycznie nastawieni. Podczas przemówień słychać było bowiem hasła: "Rządy prawa, a nie Jarosława", "Konstytucja", "Oddaj kasę!". W pewnej chwili grupy zwolenników i osób niechętnych do Prawa i Sprawiedliwości musiała rozdzielać policja.

Trzecim z kandydatów jest poseł Jakub Kulesza. Nie popiera go jednak tylko Kukiz'15. Za nim stoją także partia Wolność, Lubelscy Patrioci, a także "ruchy miejskie", czyli m.in. działacze rad dzielnic oraz lokalni społecznicy. Poparcia udzielił mu także były już poseł Kukiz'15 (obecnie niezrzeszony), kandydat na prezydenta Kielc Piotr Liroy-Marzec.

"W ratuszu musi obowiązywać uczciwość, przejrzystość i transparentność, a nie układy i kolesiostwo" – mówił kandydat. By tego dokonać, Kulesza zapowiedział, iż każdy konkurs na jakiekolwiek stanowisko kierownicze w ratuszu, a także jednostkach mu podległych będzie otwarty. Przesłuchania kandydatów miałyby być nagrywane, a następnie (po anonimizacji) upubliczniane. Poza tym w ogłoszeniu o konkursie podawane mają być widełki płacowe.

Znalezione obrazy dla zapytania jakub kulesza lublin

To jednak niejedyny filar jego programu. Oprócz niego poseł, podczas swojej ewentualnej prezydentury, realizować ma następujące hasła: "pieniądze bliżej mieszkańców", "Lublin stolicą kultury", a także "gospodarność". 

Czwartym kandydatem (drugim oficjalnie zarejestrowanym przez PKW) jest Marian Kowalski.  To jego trzecia próba zostania włodarzem Lublina. Przygodę z ogólnopolską polityką rozpoczął już kilka lat temu. Od 2014 do 2015 r. był wiceprezesem Ruchu Narodowego. Kandydował także w wyborach prezydenckich w 2015 r. Próba ta nie zakończyła się jednak powodzeniem. Kowalski otrzymał bowiem 0,52% poparcia.

11 listopada 2017 r. ogłosił wraz z Andrzejem Turczynem oraz Pawłem Chojeckim (pastorem Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie, a także byłym działaczem Unii Polityki Realnej) powstanie partii o nazwie Ruch 11 listopada, której został prezesem. Wskutek nieporozumień i oskarżeń pod koniec sierpnia br. odszedł jednak z partii oraz współtworzonej z pastorem Chojeckim telewizji internetowej. Kilka dni wcześniej założył własny Komitet Wyborczy Wyborców "My z Lublina".

Znalezione obrazy dla zapytania marian kowalski

Kandydat krytykuje obecnego prezydenta, mówiąc, iż niedopuszczalnym jest wynajmowanie pomieszczeń w niewybudowanym budynku. Choć dokładny program nie jest jeszcze znany, to Kowalski zapowiedział, iż do rady miasta wystartują tylko i wyłącznie eksperci.

Elekcja w Lublinie z pewnością będzie ciekawa. Pod koniec sierpnia (gdy jeszcze nie było pewnym, czy Jakub Kulesza wystartuje w tych wyborach) bukmacherzy ustalili, iż najprawdopodobniej Krzysztof Żuk po raz kolejny uzyska reelekcję. Ma na to 54% szans, co stwarza możliwość ponownego triumfu w pierwszej turze. Sylwestrowi Tułajewowi firma Unibet dała 21%, Jakubowi Kulesze – 11%, a Marianowi Kowalskiemu – 5%.

Oczywiście to nie jedyni kandydaci. Swój start zapowiedziały także Joanna Kunc z Wolności i Solidarności, Edyta Zawadzka (Miasto dla mieszkańców), a także Agnieszka Kubica-Radek (Tak dla Lublina). Nie są to jednak osoby, którym daje się szanse na zwycięstwo w tych wyborach.

Ostateczną decyzję Lublinian poznamy za miesiąc. Teraz rozpocznie się najbardziej intensywna część tej kampanii oraz wszechobecna agitacja. Czy kandydat Platformy Obywatelskiej uzyska reelekcję? A może poseł Prawa i Sprawiedliwości? Czas to wszystko pokaże.

Mikołaj Wolanin

Komentarze