Przejdź do głównej zawartości

Jak minął tydzień? | Młodzi w Polityce

Ostatni tydzień był naprawdę bogaty w wydarzenia polityczne. Wizyta prezydenta Dudy w USA, spotkanie prezydentów obu Korei, pierwsze przesłuchanie w ramach komisji śledczej ds. VAT to tylko przykłady ostatnich zdarzeń. Co jeszcze miało miejsce w ostatnim tygodniu?

Znalezione obrazy dla zapytania trump duda

Wtorek rozpoczął się informacją o tym, że prezydent Korei Południowej przybył na trzydniowe rozmowy z przywódcą drugiej Korei do Pjongjangu. Ich tematem przewodnim miały być denuklearyzacja oraz poprawa wzajemnych stosunków. Gdy prezydent Mun Dze In wylądował wraz z żoną i delegacją na lotnisku, oczekiwał na niego Kim Dzong Un z jego drugą połówką.

Głowa Korei Południowej jeszcze przed wylotem informował, że jego podróż będzie miała wielkie znaczenie, "jeśli doprowadzi do wznowienia dialogu Korei Północnej z USA". Niedawno bowiem odwołano wizytę Mike'a Pompeo (sekretarza stanu USA) w tym kraju z powodu uznania, że Pjongjang nie czyni postępów w denuklearyzacji regionu. 

To trzecie w tym roku spotkanie obu przywódców

W środę Mun Dze In wraz z Kim Dzong Unem podpisali dokument ustalający konkretne kroki mające doprowadzić do dezatomizacji. Obaj przywódcy spotkali się w tym roku już po raz trzeci. Wcześniej rozmawiali ze sobą w kwietniu oraz maju na granicy obu państw.

Tego samego dnia do Stanów Zjednoczonych Ameryki przybył Andrzej Duda. "W tym roku Polska i Stany Zjednoczony obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i bez mała sto lat więzów dyplomatycznych" – mówił Trump podczas wspólnej konferencji prasowej.

Podczas spotkania poruszono m.in. kwestię stałej obecności amerykańskich wojsk na terenie Polski. Przywódca USA stwierdził, że jest to brane pod uwagę, a prezydent Duda zaproponował temu krajowi ponad 2 mld dolarów za ustanowienie bazy wojskowej w naszej ojczyźnie.

Z drugiej strony głowa państwa polskiego podziękowała za obecność na szczycie NATO w Warszawie, a także przypomniała o zakupie systemu Patriot. Trump uznał budowę Nord Stream 2 za absurdalną i niekorzystną, lecz wykluczył możliwość nałożenia sankcji.

18 września zostanie także zapamiętany przez inne wydarzenie. Wtedy to po raz pierwszy miało miejsce przesłuchanie w ramach prac komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT-u. Dotychczas podczas czterech posiedzeń posłowie rozpatrywali tylko wniosku dowodowe lub wybierali prezydium. 

Znalezione obrazy dla zapytania witold modzelewski

Pierwszym świadkiem był prof. Witold Modzelewski, wiceminister finansów w latach 1992–1996, czyli lat, podczas których przyjęto ustawę o VAT. Jego przesłuchanie trwało aż 8 godzin. Podczas niego minister mówił m.in., że "luka podatkowa w latach 2007–2015 bardzo rosła", a straty liczone są w setkach miliardów złotych.

Co ciekawe świadek w 2014 r. został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Od 2010 r. wchodzi w skład Narodowej Rady Rozwoju.

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Sądzie Najwyższym z sędzią Małgorzatą Gersdorf. Co ciekawe w ten sam dzień na prośbę o komentarz pierwsza prezes odpowiedziała, iż "to nasza słodka tajemnica".

Rąbka tajemnicy uchylono dopiero w piątek. Okazało się, że postawiono warunki minimalne: sędziowie zwolnieni ze względu na wcześniejsze przejście na emeryturę w związku z nową ustawą wrócą na swoje stanowiska, a Małgorzata Gersdorf pozostanie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Czy uda się uzyskać kompromis? Jak dobrym negocjatorem jest Mateusz Morawiecki? Czas to pokaże.

W czwartek decyzją sądu Marine Le Pen została zobligowana do przeprowadzenia badań psychiatrycznych. Jest to skutek wystosowanego przeciw niej w marcu oskarżenia o rozpowszechnianie materiałów Państwa Islamskiego na Twitterze. Polityk kilkukrotnie bowiem wstawiała zdjęcia działań tej organizacji, mówiąc, iż "nasz kraj [Francja – przyp. autora] daje im schronienie".

Znalezione obrazy dla zapytania marine le pen

Kandydatka na prezydenta kraju znanego m.in. z szampanów nie zamierza jednak wypełnić postanowienia sądu. Jego decyzję skomentowała słowami: "Ten reżim zaczyna mnie przerażać".

Przejdźmy jednak do Azji. 20 września już po raz trzeci na prezesa rządzącej partii w Japonii wybrany został Shinzo Abe. Za tą kandydaturą głosowało 553 z 807 członków ugrupowania. To skutkuje tym, iż Abe nadal pozostanie premierem kraju, co pozwoli mu na kontynuowanie jego polityki monetarnej, która, według wielu, pomogła Japonii osiągnąć największy wzrost gospodarczy od 30 lat.

W Wietnamie natomiast 21 września w godzinach porannych zmarł urzędujący prezydent Trần Đại Quang. Od dawna świat wiedział, że stan zdrowia głowy tego państwa nie jest dobry. Po raz ostatni pokazał się publicznie w środę. Wtedy to miały miejsce posiedzenie biura politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu oraz przyjęcie dla delegacji z Chin. Đại Quang pełnił funkcję do końca swojego życia.

Znalezione obrazy dla zapytania tran dai quang

Prezydent w tym kraju pełni jednak funkcję reprezentatywną. O wiele większą władzę posiadają premier oraz sekretarz generalny rządzącej partii. W związku z tym w Wietnamie najprawdopodobniej nie dojdzie do zachwiania komunistycznego porządku.

W czwartek oraz piątek przed rzecznikiem dyscyplinarnym przesłuchującym w Krajowej Radzie Sądownictwa stawili się sędziowie Ewa Maciejewska, Bartłomiej Przymusiński (rzecznik stowarzyszenia "Iustitia"), Krystian Markiewicz (prezes zrzeszenia) i Igor Tuleya.

Ta pierwsza z nich w sierpniu zadała pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Została ona wezwana w charakterze świadka. Reszta natomiast ma wyjaśniać, dlaczego w występach medialnych krytykowali Krajową Radę Sądownictwa.

Grzegorz Schetyna podczas konwencji

W sobotę natomiast we Wrocławiu miała miejsce konwencja Koalicji Obywatelskiej. Podczas niej zapowiedziano m.in. że w szkołach uczniowie otrzymają darmowe posiłki, a program 500+ zostanie rozszerzony o matki samotnie wychowujące dzieci.

Swoje spotkanie miało także Prawo i Sprawiedliwość. Odbywało się ono w Olsztynie. Podczas niego przedstawiono kandydata na prezydenta tego miasta, a także wspomniano o sędziach, którzy chorują na ojkofobię, czyli niechęć lub nienawiść do własnego narodu. "To jedna z chorób, która dotknęła część sędziów i która prowadzi do nieszczęść" – mówił Jarosław Kaczyński.

W ten sam dzień miał także miejsce protest Związku Nauczycielstwa Polskiego. Demonstranci domagali się zwiększenia nakładów na edukację, podwyżek o 1000 zł dla nauczycieli oraz dymisji minister edukacji narodowej. "Mamy dość chaosu w edukacji" – powiedział prezes Związku Sławomir Broniarz.

Znalezione obrazy dla zapytania protest opzz

Po zakończeniu demonstracji uczestnicy dołączyli do protestu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Podczas niego także wznoszono hasła dotyczące wzrostu wynagrodzeń, wydłużenia urlopu wypoczynkowego czy przechodzenia na emeryturę w związku z uzyskaniem danego stażu pracy.

Myślę, że bardzo ciężko jest określić, które z tych wydarzeń było najważniejsze. Prawie każde dotyczyło czego innego, w związku z czym dla niektórych najważniejszy będzie protest ZNP oraz OPZZ-u, a dla innych np. śmierć prezydenta Wietnamu. Dlatego też to pozostawiam do własnej oceny czytelnika.

Mikołaj Wolanin

Komentarze