Przejdź do głównej zawartości

Minął tydzień... | Młodzi w Polityce

Kończący się tydzień, jak zawsze, był bogaty w wydarzenia polityczne. Gorąca kampania samorządowa wchodzi w decydującą fazę przed wyborami, które będą pierwszym testem rządów PiS. Padają coraz śmielsze oskarżenia, gorętsze obietnice, a liderzy komitetów zwiedzają miasta z ogromną intensywnością.

Znalezione obrazy dla zapytania kaczyński łódź

Miejscem kolejnej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości była Łódź, na której pojawili się najważniejsi politycy tej partii na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Przedstawili oni partyjnego kandydata na prezydenta tego miasta – Waldemara Budę. Prezes partii mówił: „Czyny czy PR, czyny czy propaganda? Wy tu macie w Łodzi taką władzę, że jeśli chodzi o PR, jest «piątka» albo «szóstka», gorzej z czynami. My stawiamy na czyny, działania dla Polski i mamy się czym chwalić”, zapowiadając twardą walkę o miasto, w którym rodził się polski przemysł. 

Koalicja Obywatelska zaś jako miasto, w którym będzie walczyła o głosy, wybrała Płock, w którym prezydent miasta ubiegający się o reelekcję, po krótkim podsumowaniu swoich rządów, przedstawił 5-letni plan dalszego rozwoju miasta.

Ogromne emocje wśród Polaków wzbudziła także premiera filmu „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Rzekomo przedstawia on prawdziwe oblicze księży. Cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety dla osób niemających zbyt częstego kontaktu z polskimi kapłanami może on być jedynym źródłem wiedzy na temat Kościoła. 

Znalezione obrazy dla zapytania kler plakat

Premiera zmusza go do refleksji oraz rozpoczęcia walki z pedofilią, która w niewielkim stopniu ma jednak miejsce. Film posiada również duże grono przeciwników niezgadzających się z takim przedstawianiem kapłanów. Niektóre polskie kina zapowiedziały nawet bojkot produkcji Smarzowskiego.

Andrzej Duda po raz pierwszy od pamiętnego sporu o ustawę o IPN z Izraelem spotkał się, podczas 73. sesji zgromadzenia ogólnego ONZ w USA, z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jak zawsze spotkania obu polityków wywołują duże emocje, szczególnie po kryzysie, jaki miał miejsce w pierwszej połowie br. Mężczyźni omówili stan relacji obustronnych. Obaj wyrazili chęć współpracy między państwami w zakresie gospodarki, szczególnie w obszarze nowych technologii.

Łatkę „kłamcy” opozycja przypięła już premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na dobre. PO i PSL wygrały bowiem batalię sądową dotyczącą słów prezesa rady ministrów na temat dróg budowanych podczas rządów tej koalicji. 

Znalezione obrazy dla zapytania sprostowanie morawieckiego

Premier stwierdził, że PiS w krótszym czasie wydał na nie więcej niż poprzednia ekipa rządząca. Wyrok sądu był pozytywny dla Platformy Obywatelskiej, która jednak nie do końca zrozumiała jego treści. Mateusz Morawiecki zobowiązany został do sprostowania swoich słów, a nie do przeprosin, o których mówiono. Sprostowanie zostało wyemitowane przed głównym, wieczornym wydaniem Wiadomości" oraz Faktów" odpowiednio na TVP 1 i TVN. Prawo i Sprawiedliwość całą sprawę zbagatelizowało, skupiając się na prowadzeniu kampanii.

Komisja Europejska zdecydowała się skierować sprawę polskiej reformy sądownictwa do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Europejscy urzędnicy nie pozwalają suwerennemu państwu przeprowadzić reform i troszczą się, z pomocą polskiej opozycji, o stan polskiej praworządności. 

Taka decyzja KE powoduje, że już za tydzień Trybunał może, podobnie jak w przypadku Puszczy Białowieskiej, zażądać wstrzymania przeprowadzania kontrowersyjnych reform aż do ostatecznego wyroku unijnego Trybunału. Polska będzie mogła się bronić, jednak niemożliwym jest odwołanie się od decyzji tego organu.

Znalezione obrazy dla zapytania sejm dzieci i młodzieży

27 września, w środę miała miejsce XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Niestety młodym niedane było spotkać się tradycyjnie 1 czerwca. Jak dobrze pamiętamy, przeszkodził wtedy protest osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Po miesiącach oczekiwań spotkanie młodych w Sejmie doszło w końcu do skutku. 

Temat tegorocznej sesji brzmiał: „Posłowie pierwszego sejmu Niepodległej”. SDiM przyzwyczaił nas do wielkich emocji, podobnie było w tym roku. Z mównicy padały ostre słowa, a przemówienia nie zawsze nawiązywały do tematu obrad.

W tym tygodniu doszło także do bardzo ciekawego spotkania. Lider Platformy Obywatelskiej rozmawiał bowiem z kanclerz Angelą Merkel. Jak można się domyślić, spotkanie dotyczyło obecnej sytuacji w Polsce. Grzegorz Schetyna, podczas trwającej kampanii wyborczej, jeździ za granicę, by bronić miejsca Polski w Europie. Szef największej opozycyjnej partii rozmawiał z kanclerz Niemiec o gospodarce Unii Europejskiej, Nord Stream 2 oraz przyszłości unijnej wspólnoty.

Znalezione obrazy dla zapytania borys budka

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w Gliwicach, gdzie poseł Platformy Obywatelskiej wykreślił dwóch kandydatów do rady miasta, wpisując na listę swoją żonę. Media informują, że radni PO dowiedzieli się o tej decyzji niedługo przed zamknięciem list wyborczych. Sami poszkodowani twierdzą, iż hasła, które głosi Borys Budka o demokracji czy praworządności są jedynie pustymi frazesami. Radych PO chwalą natomiast członkowie największego przeciwnika wyborczego partii, którzy mówią, że radni byli bardzo aktywni i często głosowali inaczej niż ich koledzy z partii, co przeszkadzało Borysowi Budce.

W Hiszpanii natomiast doszło do wielkich zamieszek na ulicach Barcelony, na dwa dni przed rocznicą referendum dotyczącym odłączenia się Katalonii. Środowiska niepodległościowe zorganizowały festiwal kolorów, by przeszkodzić protestującym policjantom. Gdy worki z kolorowymi proszkami zaczęły lecieć w stronę funkcjonariuszy, rozpoczęły się starcia.

Macedonia /VALDRIN XHEMAJ    /PAP/EPA

W Macedonii zaś dzisiaj, tj. 30 września, rozpoczęło się głosowanie dotyczące zmiany nazwy tego kraju. Grecki rząd podpisał bowiem z tym państwem umowę, która ma zakończyć trwający od 25 lat konflikt dotyczący nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki, która brzmi tak samo, jak nazwa jednego z historycznych greckich regionów. 

Grecy żądają, by kraj odtąd nazywał się Republika Północnej Macedonii". Oficjalnie jednak Macedończycy odpowiedzą na pytanie o tej treści: „Czy popierasz przystąpienie do UE i NATO z przyjęciem traktatu pomiędzy Republiką Macedonii a Republiką Grecką?”. Brak zgody bowiem skutkować będzie wetem Greków wobec wniosku Macedończyków o dołączenie do tych wspólnot.

Szymon Turek

Komentarze