Przejdź do głównej zawartości

PiS kontra opozycja — licytacji ciąg dalszy | Młodzi w Polityce

W ostatnich dniach miały miejsce konwencje Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej, w skład której wchodzi Platforma Obywatelska i .Nowoczesna. Bierze w niej również udział Inicjatywa Polska na czele z Barbarą Nowacką. Na wiecach przedstawiono programy oraz niektórych kandydatów startujących w nadchodzących wyborach samorządowych. 
Konwencję otworzyło przemówienie lidera Platformy Obywatelskiej – Grzegorza Schetyny. Przedstawił on program Koalicji zawierający sześć propozycji, które, jak mówił, "są kamieniami milowymi w kampanii samorządowej". Następnie głos zabrała przewodnicząca partii .Nowoczesna Katarzyna Lubnauer. Zdecydowanie podkreślała ona rolę kobiet w życiu społecznym, zachęcała Polki do działań na rzecz swojego środowiska i aktywne uczestnictwo w wyborach. 

Kolejną kobietą przemawiającą na konwencji była Barbara Nowacka, przedstawicielka Inicjatywy Polskiej, która kilka dni temu stała się częścią Koalicji Obywatelskiej. Nowacka podkreślała, że "to nie czas na podziały" i tym samym odpowiedziała na zarzuty kierowane w stronę Stowarzyszenia z lewej strony sceny politycznej. Zaznaczała również wagę przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz zachęcała obywateli naszego kraju do przystępowania do komitetów wyborczych. 

Następnie miejsce miały przemówienia kandydatów w wyborach samorządowych, a wśród nich dwóch uczestników protestu osób z niepełnosprawnościami w sejmie – Jakuba Hartwicha i Adriana Glinki. 

"Sześciopak Schetyny" 

Gwoździem programu było sześć głównych propozycji prezentowanych przez Grzegorza Schetynę. Wśród nich "szkoła równych szans”, czyli pomysł Koalicji na wsparcie dzieci i uczącej się młodzież poprzez bezpłatną komunikację transportem miejskim, likwidację ciężkich tornistrów, gwarancję ciepłego posiłku, opieki, aktywności sportowej i rozwoju talentów dla każdego dziecka. Lider Platformy wspominał również o przywróceniu prestiżu zawodu nauczyciela przez podwyższenie pensji i otworzenie ścieżki zawodowego awansu. 

Znalezione obrazy dla zapytania schetyna

Podkreślone również zostały kwestie dbania o opiekę nad seniorami, która ma być obligatoryjnym zadaniem samorządów. Schetyna zapowiedział utworzenie w każdym mieście i gminie centrum opieki nad ludźmi starszymi oraz całodobowy dostęp do natychmiastowej pomocy mi.in. lekarskiej. 

Następnie poruszono kwestie zanieczyszczenia powietrza oraz zapowiedziano zakończenie importu śmieci z Europy i Azji do naszego kraju. Jako kolejne punkty wymieniono dokończenie projektu "schetynówek" oraz "orlików". "Musimy ten program dokończyć tak, żeby mieszkańcy każdego regionu w Polsce mogli jeździć po bezpiecznych drogach lokalnych, a dzieci w każdej gminie miały prawdziwe boisko i mogły z niego korzystać" – mówił Schetyna. 

Ostatnią obietnicą było zakończenie dwuwładzy w województwach. Koalicja chce, aby obowiązki marszałków i wojewodów przestały się dublować. "Konsekwentnie wprowadzimy zasadę – jeden gospodarz w regionie i będzie to gospodarz samorządowy"

PiS i Zjednoczona Prawica 

Konwencję rządzących swoim przemówieniem otworzył natomiast prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. Były premier w wystąpieniu przywołał pamięć swojego brata Lecha oraz krytykował działania opozycji. 

Znalezione obrazy dla zapytania kaczyński

Podkreślał również, że przy wyborze samorządów należy brać pod uwagę jego współpracę z rządem. "Czy chcemy takich samorządów, które będą wojowały z rządem? Które będą warczały na rząd? […] Czy chcemy takich, które będą współpracować ku wspólnemu dobru, by podnosić jakość życia Polaków?” – pytał Kaczyński. Następnie miało miejsce podpisanie przez Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobrę porozumienia Zjednoczonej Prawicy, które jest przedłużeniem tego sprzed trzech lat. 

Kolejnymi przemawiającym była żona Patryka Jakiego kandydata na prezydenta Warszawy, która opowiadała o swoim mężu jako wspaniałym ojcu i odpowiedzialnym człowieku. Następnie na mównicę wszedł sam Jaki, który w wygłaszanej mowie podkreślał znaczenie stolicy, opowiadał o swoich propozycjach ulepszenia miasta i krytykował rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz. "Skończymy ten koszmar i zaczniemy prawdziwy sen o Warszawie" – mówił kandydat. 

Następnymi mówcami były osoby startujące na stanowiska prezydentów innych miast, m.in. Małgorzata Wasserman, Mirosława Stachowiak-Różecka oraz Kacper Płażyński. Po przedstawieniu kandydatów w wyborach samorządowych przyszedł czas na przemówienie premiera Mateusza Morawickiego, w którym mówił o dotychczasowych osiągnięciach rządu oraz planach na kampanię samorządową 

Samorządowa "Piątka Morawieckiego" 

Premier Mateusz Morawiecki w swojej mowie przedstawił pięć głównych punktów na tegoroczną kampanię samorządową. Wśród pomysłów znalazł się "ciepły dom", czyli program termomodernizacji mający za zadanie obniżyć rachunki za prąd. 

Mateusz Morawiecki

Kolejnym punktem programu przedstawionym na konwencji było obniżenie rachunków za odpady, który ma na celu zachęcić obywateli do segregacji śmieci poprzez obniżenie opłat za gospodarkę odpadami po segregacji. Następnym stworzenie specjalnych programów preferencyjnych dla spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i domów jednorodzinnych. 

Kolejnymi poruszonymi kwestiami było zwiększenie wydatków na domy seniora, wybudowanie nowych placów zabaw, siłowni plenerowych oraz innych otwartych stref aktywności. Morawiecki opowiadał również o programie "nowoczesna gmina", w ramach którego mają powstawać nowe chodniki. 

Powiedziano także o powstaniu nowych dworców i linii autobusowych. Premier mówił również o programie „100 MB na 100-lecie niepodległości”, który ma zwiększyć dostęp do Internetu dla młodzieży w mniejszych miejscowościach i tym samym wyrównywać szanse na dobry start. Ostatnim punktem był budżet obywatelski, który ma działać w taki sposób, by ludzie w samorządach mieli jak największy wpływ na swoje otoczenie. 

Krystyna Piątkowska

Komentarze

  1. Zastanawiające jest to że wszystkie media łącznie z tym artykułem komentują wojenkę PO-PiS a nigdzie nie wspominaja o trzeciej sile politycznej w Polsce Ruchu Kukiza.Czy to nie jest tak że sie ich boją u udają że Ruchu Kukiza nie ma ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz