Przejdź do głównej zawartości

Droga na szczyt Donalda Trumpa | Młodzi w Polityce

Czterdziesty piąty prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej to Donald Trump, wybrany z ramienia republikanów. Kim był przedtem? Na czym dorobił się majątku wynoszącego ponad 3,1 mld dolarów? Zapraszam do lektury!


(fot. Shealah Craighead, Wikimedia)

Dzieciństwo

Donald J. Trump urodził się 14 czerwca 1946 roku w jednym z pięciu okręgów Nowego Jorku – Queens, jako syn Freda i Mary Anne. Jego wszyscy dziadkowie pochodzili z Europy, toteż ma korzenie niemieckie, szwedzkie i szkockie. Posiada rodzeństwo: siostry Maryanne i Elizabeth oraz dwóch braci Freda jr i Roberta. Po śmierci Freda jr w 1981 roku, w wieku 43 lat z powodu alkoholizmu, Donald odłożył na bok alkohol i papierosy.
W wieku 13 lat został usunięty ze szkoły z powodu problemów wychowawczych, później trafił do szkoły wojskowej, którą ukończył w randze kapitana. Ukończył Wharton School of Finance and Commerce w Filadelfii, jedną z niewielu szkół oferujących licencjat z zarządzania. W międzyczasie pracował już w rodzinnej firmie Elizabeth Trump&Sons. Uniknął poboru na wojnę w Wietnamie, uzyskując stopień niezdolnego do służby, a później losując wysoki numer w czasach poboru losowego.

Prowadzenie firmy

Wszystkie inwestycje prezydenta Trumpa realizowane są w ramach The Trump Organization. W zarządzie interesu zasiadają dzieci Donalda Trumpa z pierwszego małżeństwa z Ivaną Marie Trump: Donald jr, Ivanka i Eric. Najbardziej znane budynki wzniesione przez rodzinę Trumpów to: Trump Tower w Nowym Jorku, dokładniej na Manhattanie, Trump Hotel w Las Vegas, Trump International Hotel & Tower w Chicago.

Oprócz tego był do 1992 roku właścicielem linii lotniczych, przez 2 lata organizował kolarski wyścig Tour de Trump – amerykański odpowiednik Tour de France, w budynku Trump Plaza w Atlantic City gościł wiele walk bokserskich m.in. walkę o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej między Mikiem Tysonem a Michaelem Spinksem (przez pewien czas był doradcą finansowym pierwszego z wymienionych wcześniej zawodników), posiada pola golfowe w Szkocji, organizował konkursy Miss Universe, Miss USA oraz Miss Teen USA, prowadzi agencję modelingu i prowadził firmę edukującą w zakresie handlu nieruchomościami. Zagrał w kilku filmach i serialach, m.in. Kevin sam w Nowym Yorku, jest też fanem Wrestlingu. Znany jest też z działalności charytatywnej. Największą wartość majątku szacowano u Donalda Trumpa w 2015, było to 4,5 mld dolarów.

(fot. Wikimedia)

Działalność Polityczna

W wieku 18 lat wstąpił do Partii Demokratów, której szeregi opuścił w 1987 roku, przechodząc do Partii Republikanów i będąc w niej aż do 1999 roku. W 2001 powrócił do Demokratów, w 2009 znów wrócił w szeregi Republikanów, kolejne dwa lata był niezależny politycznie i w 2011 roku znowu wrócił w szeregi Republikanów. Łącznie do momentu objęcia urzędu prezydenta w 2017 był przez 31 lat w Partii Demokratycznej, 18 lat w Partii Republikańskiej. Ot i taki paradoks. Donald Trump rozważał możliwość startu w wyborach prezydenckich w 1988, 2004 i 2012, a także w wyborach na gubernatora stanu Nowy Jork w 2006 i 2014, jednak w ostatecznym rozrachunku na urząd prezydenta startował tylko 2 razy: w 2000 roku z ramienia Partii Reform (jednak wycofał się w czasie kampanii). Kampania w 2016 roku, kiedy to wystartował z ramienia Republikanów, zakończyła się sukcesem, w wyborach bezpośrednich wygrała jego rywalka z ramienia Demokratów, żona byłego prezydenta USA Billa Clintona – Hillary Clinton, różnicą 3 proc., natomiast co ważniejsze Donald Trump uzyskał 304 głosy elektorskie w stosunku do 227 głosów na konkurentkę. W ten sposób został wybrany na urząd Prezydenta USA. W związku z wybuchem afery Cambridge Analytica wyciekły informację, iż wyborcom w Stanach poprzez wyświetlane reklamy sugerowano wybór Trumpa na ten urząd.

(fot. Slickr)

Życie prywatne

Był trzykrotnie żonaty: oprócz Ivany Marii, z którą rozwiódł się w 1992 roku, w 1993 roku ożenił się z Marlą Maples, wzięli rozwód w 1999 roku, obecnie od 2005 roku jest żonaty z Melanią Trump. Oprócz Donalda jr, Ivanki i Erica, ma córkę Tiffany z drugiego małżeństwa i syna Barrona z trzeciego. Jest też dziadkiem ośmiorga wnucząt.

Donald Trump to biznesmen, który pierwszy milion dostał od ojca, sam jedynie pomnożył otrzymany majątek, jest starą wygą polityczną i prawdziwym partyjnym obieżyświatem. Czy jest to dobry prezydent Stanów Zjednoczonych? Taką decyzję będzie można wygłosić za kilka lat, ale jak to mawiał Napoleon Bonaparte: ,,Aby pisać historię, trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności".

Łukasz Piłat

Komentarze

  1. Jak do tej pory Trump prowadzi bardzo dobra polityke. Te,pi lewactwo w USA i na calym swiecie. Jestem po jego stronie. Jest biblijnym chrzescijaninem. W porownaniu z lewakiem, pedalem i moslemem Obama jest o cale niebo lepszy. Czesto porownuje sie go do swietnego prezydenta Regana.--- Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz