Przejdź do głównej zawartości

Jak będzie? – Katowice | Młodzi w Polityce

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się już 21 października. Z tego powodu do elekcji pozostało już naprawdę niewiele czasu. Kampania we wszystkich miastach rozpoczęła się dawno temu. Nie inaczej jest oczywiście w Katowicach. To właśnie rywalizacji w tej miejscowości przyjrzymy się w dzisiejszym artykule.


Katowice to prawie trzystutysięczne miasto położone w południowo-zachodniej Polsce. Jest stolicą województwa śląskiego oraz jednym z ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Są jedenastym miastem w Polsce pod względem liczby ludności i dwunastym pod względem powierzchni.

Historia Katowic sięga już XVI wieku. Wtedy miejscowość była głównie ośrodkiem rolniczym i kuźniczym. Jego gwałtowny rozwój rozpoczął się w XIX wieku wraz z doprowadzeniem tam linii kolejowej.

(fot. Lichen99, Wikimedia)

Obecnie Katowice są niezwykle ważnym punktem na polskiej mapie gospodarczej. Leżą one bowiem na trasie głównych szlaków kolejowych oraz drogowych. Zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Są również ważnym miastem uniwersyteckim. To właśnie tutaj znajduje się Uniwersytet Śląski.

Funkcję prezydenta Katowic pełni obecnie Marcin Krupa – samorządowiec i nauczyciel akademicki. W latach 2010–2014 pełnił on funkcję wiceprezydenta miasta. W wyborach samorządowych w 2014 roku wygrał w drugiej turze z ogromnym poparciem sięgającym 71% głosów. Otrzymał wtedy poparcie od urzędującego od 1998 roku prezydenta Piotra Uszoka. Jego kontrkandydat, popierany przez PiS, Andrzej Sośnierz otrzymał zaledwie 29% ważnych głosów.

(fot. Lestat (Jan Mehlich), Wikimedia)

Rada Miasta Katowic składa się z 28 radnych. Dwunastu z nich należy do klubu Fora Samorządowego i Marcina Krupy, ośmiu – Platformy Obywatelskiej, sześciu – Prawa i Sprawiedliwości, a dwóch jest niezrzeszonych (są członkami Ruchu Autonomii Śląska).

Na stanowisko prezydenta Katowic swoje kandydatury zgłosiło 8 osób. W sondażach przoduje jednak obecnie urzędujący prezydent – Marcin Krupa. W pierwszej turze może on liczyć na ponad czterdziestoprocentowe poparcie. Jest on urodzonym w 1976 roku samorządowcem i nauczycielem akademickim. Skończył studia na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. W 2005 roku uzyskał również stopień doktora nauk technicznych. Przez długi czas pracował jako adiunkt na Politechnice Śląskiej. W wyborach samorządowych w 2006 roku został wybrany radnym katowickiej rady miasta. Pełnił tę funkcję aż do roku 2010. Jak już wcześniej zostało wspomniane, od 2010 do 2014 roku był wiceprezydentem Katowic. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich aktywnie wspierał kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W 2017 roku został również przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tegorocznych wyborach kandyduje z KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa.

(fot. WOMEX, Wikimedia)

Kandydatem wystawionym i popieranym przez Koalicję Obywatelską jest urodzony w 1973 roku Jarosław Makowski – historyk, dziennikarz i publicysta. Swoje teksty publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” czy „Newsweeku”. Od 2014 roku zasiada w Sejmiku Województwa Śląskiego. Przez pięć lat był również przewodniczącym Instytutu Obywatelskiego – think tanku powiązanego z Platformą Obywatelską. Za jeden ze swoich głównych celów stawia sobie rewitalizację miasta oraz walkę ze smogiem. W sondażach zajmuje drugie miejsce z wynikiem około 25%.

(fot. Adam Mikosz, Wikimedia)

Kandydatem, który w sondażach może poszczycić się trzecim miejscem, jest Jarosław Gwizdak. Urodził się w 1974 roku. Jest prawnikiem oraz działaczem społecznym. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Przez pięć lat (od 2013 do 2017 roku) był prezesem Sądu Rejonowego w Katowicach. Trzy lata temu został laureatem nagrody „Obywatelski sędzia roku 2015” fundacji Court Watch Polska.

Jak sam mówi, ma na celu budowę przyjaznego i nowoczesnego miasta oraz odpartyjnienie wyborów i samorządu. Jego program opiera się o Deklarację Praw Mieszkańca Katowic. Znajdują się w niej chociażby prawo do czystego powietrza, dobrej edukacji, nowoczesnej służby zdrowia czy racjonalnej polityki mieszkaniowej. Startuje z Komitetu Wyborczego „Prawo do Katowic”.

(fot. Ralf Lotys, Wikimedia)

Zaraz za Jarosławem Gwizdakiem znajduje się urodzona w 1969 roku Ilona Kanclerz. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu i Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi działalność artystyczną. W swoim programie dla Katowic proponuje między innymi utworzenie parku kulturowego w centrum miasta, lepsze gospodarowanie nieruchomościami, wspieranie drobnej przedsiębiorczości i lokalnego handlu oraz obniżenie czynszów. Według sondaży może liczyć na około 15% poparcia.

Oprócz wymienionych już wyżej czterech kandydatów o stanowisko prezydenta Katowic ubiegać się będą również Jakub Kalus z Ruchu Narodowego, poseł na Sejm I, II i III kadencji Adam Słomka, przedstawiciel SLD Henryk Moskwa oraz Mirosław Korbasiewicz.

(fot. Marek Ślusarczyk, Wikimedia)

Wybory samorządowe w Katowicach są niewątpliwie zdominowane przez dwóch kandydatów – Marcina Krupę oraz Jarosława Makowskiego. Niemniej jednak rywalizacja pomiędzy wszystkimi kandydatami jest niezwykle ciekawa. O tym, kto będzie kierował Katowicami przez najbliższe pięć lat, dowiemy się już 21 października.

Jakub Sewehli

Komentarze