Przejdź do głównej zawartości

Jak minął tydzień? | Młodzi w Polityce

Ostatni tydzień w polskiej polityce minął pod znakiem taśm, które wypłynęły i mają obciążać premiera Mateusza Morawieckiego. Jednak oprócz tego, zbliżają się wybory samorządowe, a kampania wyborcza wchodzi w decydującą fazę, co się z tym wiąże miejsce mają kolejne konwencje wyborcze.


(fot. Mueller / MSC, Wikimedia)

Taśmy Morawieckiego


Niewątpliwie afera taśmowa skierowana w premiera polskiego rządu jest jednym z największych kryzysów dotykających rząd Zjednoczonej Prawicy. Według wielu ekspertów rozmowy nagrane w słynnej już restauracji „Sowa&Przyjaciele” mogą znacząco obniżyć notowania obecnej władzy. Jednak co tak naprawdę ujawniły „taśmy prawdy” i czego dokładnie dotyczą? Mateusz Morawiecki był jeszcze wtedy prezesem BZ WBK i znanym i lubianym w środowisku Platformy Obywatelskiej biznesmenem. Pierwsze ujawnione przez Onet nagrania nie udowadniały niczego a jedyny zarzut, jaki mógł paść w stronę premieria to kilka męskich słów. Jednak kolejne taśmy wywołują już więcej kontrowersji a oprócz obecności na nich obecnego premiera pada nazwisko Aleksandra Grada. Byłemu ministrowi finansów w rządzie Donalda Tuska, Mateusz Morawiecki miał załatwić świetnie płatną pracę, rzecz jasna bez konkursów. Kolejnym beneficjentem znajomości syna Kornela Morawieckiego miał być syn europosła Ryszarda Czarneckiego, któremu premier miał „pomóc” znaleźć pracę. Opozycja jakby z lekkimi problemami z pamięcią żąda dymisji Morawieckiego, a obóz rządzący zdecydowanie broni pozycji premiera nazywając nagrania „odgrzewanymi kotletami”, które nic nie wnoszą.

Projekt antyszczepionkowy trafił do komisji


Głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15 projekt antyszczepionkowców znoszący obowiązek szczepień został skierowany do prac w komisji. Głośna w ostatnich tygodniach sprawa wywołuje zróżnicowane emocje, wśród których przeważają te oburzone decyzją polskiego sejmu. Według lekarzy i specjalistów skandalicznym jest już debatowanie nad taką ustawą a wprowadzenie w życie braku obowiązku szczepień może rozpocząć epidemię chorób, które powstrzymują właśnie szczepionki. Tzw. antyszczepionkowcy, którzy stanowią zdecydowaną mniejszość, twierdzą jednak, że jest to jedyny sposób na powstrzymanie negatywnych skutków szczepienia dzieci. Co ciekawe negatywną opinię na temat tego projektu wydało nawet ministerstwo zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Dlaczego więc tak przebiegło głosowanie? Politycy PiS tłumaczą się obietnicą daną Polakom, która zakłada nieodrzucanie projektów obywatelskich już w pierwszym czytaniu.

(fot. Piotr Waglowski, Wikimedia)

Skandaliczne wypowiedzi w Legionowie


Szokująca sytuacja miała miejsce w Legionowie, gdzie z ust prezydenta tego miasta, członka Platformy Obywatelskiej, padło wiele słów, które nie mogą padać w takim miejscu z ust takiego polityka. Chodzi dokładnie o seksistowskie żarty skierowane w stronę kobiet, kandydatek do rady miasta. Słowa, które wywołały najwięcej kontrowersji to: "Jest z tobą kłopot, bo jesteś trochę za ładna (...) masz wiele innych walorów i kompetencji, ale jak zacznę za bardzo, to wiesz... moja żona w ogóle nie jest zazdrosna, typowa kobieta". "Tutaj mamy dwie najbardziej chyba aktywne, powiedziałbym wręcz, że napalone". "No i pani od seksu". Wzburzenie wywołuje także reakcja Jana Grabca, znanego polityka PO, który bez żadnego upomnienia, wspiera Romana Smogorzewskiego. Polityk został wyrzucony już z Platformy Obywatelskiej. W tym miejscu nie reagowały feministki, czy organizacje zaciekle broniące praw kobiet, co może wydawać się co najmniej dziwne.

Protest mundurowych


W ubiegły wtorek stolica Polski po raz kolejny była miejscem protestu kolejnych grup społecznych. Tym razem o podwyżki i nie tylko w Warszawie walczyli policjanci oraz inne służby mundurowe. Policjanci protestują już od dawna, a głównym elementem tego protestu jest unikanie wystawiania mandatów. Do policji tym razem dołączyli między innymi strażacy czy pogranicznicy. Wśród głównych postulatów są, jak to najczęściej bywa podwyżki, lecz jak mówią protestujący nie tylko. Chodzi konkretnie o 6 postulatów, które mundurowi wystosowali w marcu, czyli m.in. zwiększenie nakładów na wzrost uposażeń funkcjonariuszy czy przywrócenie uprawnień emerytalnych.

(fot. Adam Kliczek, Wikimedia)

Wypadek kolumny prezydenckiej


Po raz kolejny doszło do wypadku z udziałem samochodów najważniejszych osób w państwie. Tym razem auto z kolumny prezydenckiej potrąciło, na pasach w Oświęcimiu, chłopca poruszającego się na hulajnodze. Obrażenia chłopca były delikatne co nie zmienia faktu, że jest to kolejna kompromitująca wpadka kierowców samochodów rządowych, prezydenckich. Sam prezydent Andrzej Duda odwiedził później chłopca w szpitalu.

(fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Wikimedia)

Wybory prezydenckie w Brazylii


Skrajnie prawicowy kandydat na prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro zdecydowanie prowadził w sondażach przed dzisiejszymi tj. 7.10 wyborami prezydenckimi. W momencie, w którym prawicowemu kandydatowi poparcie wzrosło do 36%, jego największemu przeciwnikowi z Partii Pracujących spadło ono o kilka punktów procentowych. Jak wiele z nas pamięta, lider sondaży był ofiarą ataku nożownika podczas kampanii, co według wielu ekspertów tylko umocniło jego prowadzenie. Jair Bolsonaro, były kapitan armii brazylijskiej, prowadzi dosyć agresywną kampanię, która co dziwne przysporzyła mu wielu zwolenników, postuluje on zwiększenie roli państwa oraz armii w życiu publicznym, liberalizację dostępu do broni czy obronę wartości rodzinnych. W najbliższych dniach poznamy oficjalne wyniki wyborów, które są raczej formalnością.

Referendum w Rumunii


W Rumunii trwa dwudniowe referendum w obronie tradycyjnego obrazu małżeństwa. Mieszkańcy Rumunii chcą dookreślenia w ustawie zasadniczej, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Obecnie zapis definiuje małżeństwo jako związek małżonków. Wprowadzenie zmiany może uniemożliwić w przyszłości legalizację małżeństw osób tej samej płci. Pod petycją zmieniającą zapis w ustawie podpisało się ponad 3 miliony obywateli. Referendum będzie trwało do końca niedzieli tj. 7.10 a by zostało uznane za ważne potrzebna jest 30-procentowa frekwencja. Do bojkotu wzywają organizacje LGBT oraz lewicowe.

(fot. AdiJapan, Wikimedia)

Wybory na Łotwie


W sobotę 6.10 na Łotwie miały miejsce wybory parlamentarne, w których po przeliczeniu ponad 90% głosów zwyciężyła socjaldemokratyczna, prorosyjska partia „Zgoda” uzyskując 20,59% głosów. Drugie miejsce zajęło antysystemowe ugrupowanie „Do Kogo Należy Państwo” uzyskując 13,91% głosów, na kolejnym miejscu uplasowała się „Nowa Partia Konserwatywna” z 13,33% głosów. Ciekawym zjawiskiem, które ma miejsce na Łotwie są stosunkowo małe różnice między partiami. Według ekspertów zwycięstwo „Zgody” nie jest zaskoczeniem, partia ta była liderem sondaży od dawna, jednak namieszać mogą dwie kolejne partie, których jest to debiut w łotewskim parlamencie.

Szymon Turek

Komentarze

  1. Wybory na Łotwie, a namieszać mogą w litewskim parlamencie. Mlodzi, uważajcie co piszecie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz