Przejdź do głównej zawartości

Jak minął tydzień? | Młodzi w Polityce

Ubiegły tydzień nie był zbyt obfity w Polsce w wydarzenia polityczne, wszystko kręci się wokół wyborów samorządowych, o których niestety nie można pisać ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą, jednak w niedzielę rano otrzymaliśmy pierwsze informacje odnośnie do przebiegu wyborów.


(fot. Cedric Puisney, Wikimedia)

Wybory samorządowe

Długo oczekiwana data 21 października wreszcie nadeszła, Polacy od 7:00 do 21:00 będą mogli oddać głos na swoich kandydatów na prezydentów, radnych miast czy sejmików wojewódzkich. PKW zorganizowała dziś rano pierwszą konferencję prasową, na której poinformowała o wszelkich nieprawidłowościach. Największym tego rodzaju problemem było włamanie do lokalu wyborczego w Lublinie, przez co nastąpiło małe opóźnienie. W całym kraju doszło do 416 zdarzeń, które mogą stanowić przestępstwa lub wykroczenia związane z łamaniem ciszy wyborczej.

Decyzja TSUE

Media informują, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję o zawieszeniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Decyzja zawiesza również przepisy dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku w wieku 65. lat. Dzięki temu do pracy mogą wrócić odsunięci od zawodu sędziowie, na tych warunkach, które obowiązywały przed wprowadzeniem nowelizacji. Jarosław Kaczyński zapowiedział już odwołanie od decyzji Trybunału Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki informuje, iż wraz z grupą osób odpowiedzialnych za ustawę ustosunkuje się do decyzji TSUE.

Zmiany w szczepieniach

Główny Inspektorat Sanitarny zapowiada zmiany w Programie Szczepień Ochronnych na 2019 rok. Zmiany te dotyczą głównie terminu szczepienia przeciw gruźlicy oraz drugiej dawki szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce. Temat szczepień ostatnimi czasy jest często podnoszony w związku z działaniami tzw. antyszczepionkowców, więc każda zmiana na ten temat będzie głośna. Kalendarz szczepień na każdy rok uwarunkowany jest zagrożeniem epidemiologicznym, które zwiększa się w Polsce i krajach sąsiednich. Druga dawka szczepień, przeciw odrze, śwince i różyczce obecnie jest wykonywana w 10. roku życia, a ma być przesunięta na szósty rok życia dziecka.

(fot. Chillsoffear, Pixabay)

Śmierć polskiego dyplomaty

Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej potwierdziła śmierć attaché obrony polskiej ambasady w Teheranie. Irańska policja prowadzi śledztwo, które ma dokładnie wyjaśnić okoliczności śmierci polskiego dyplomaty. Media donoszą, że Polak został potrącony na pasach w irańskiej stolicy. Kondolencje rodzinie zmarłego przesłało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podejrzana śmierć saudyjskiego dziennikarza

W saudyjskim konsulacie w Turcji, w niejasnych okolicznościach, tragicznie zginął saudyjski dziennikarz, nieprzychylny panującej dynastii Saudów. Morderstwa miał dokonać specjalny 15-osobowy zespół, który przybył do Turcji specjalnie po to, by zabić dziennikarza Jamala Khassogiego. Zginął on 2 października, mężczyzna miał odwiedzić konsulat, by dopełnić formalności związanych ze swoim małżeństwem. Tam został zabity, media podają, że zabijanie dziennikarza trwało 7 minut, a po wszystkim jego ciało zostało poćwiartowane. Dopiero kilkanaście dni po jego śmierci, dowiedzieliśmy się, że dziennikarz nie żyje. W wypadku samochodowym zginął jeden z oprawców dziennikarza, co według ekspertów było próbą uciszenia niepoprawnego członka zespołu.

(fot. POMED, Wikimedia)

Wybory w Afganistanie

Wybory parlamentarne w Afganistanie przebiegają w cieniu zamachów terrorystycznych. W niedzielę otwarto 400 lokali wyborczych, są to m.in. punkty, w których nie udało się przeprowadzić głosowania z powodu ogromnej ilości zamachów na lokale wyborcze. Do bojkotu wyborów wzywali talibowie, którzy groźbą zamachów, spowodowali, iż wielu urzędników nie przyszło do lokali, utrudniając przeprowadzenie wyborów. W całym kraju doszło do 200 zamachów, w których zginęło 38 osób, a ponad setka została ranna.


(fot. Jacob Caldwell, Wikimedia)

Chadecy tracą poparcie w Niemczech

Partie tworzące koalicję rządową w Niemczech zdecydowanie tracą poparcie na rzecz AfD i Zielonych. Partie CDU/CSU i SPD, tworzące fundament powojennej sceny politycznej odnotowują w sondażach najniższe wyniki od wielu lat. Według najnowszych badań, na chadecką partię Angeli Merkel chce oddać głos 25 proc. badanych, co jest 8-procentowym spadkiem w stosunku do ostatnich sondaży. Wyraźnie topnieje też poparcie socjaldemokratycznej SPD, która zanotowała 6,5-procentowy spadek. Rządy CDU/CSU i SPD nazywane są od dawna „wielką koalicją”, dlatego takie przetasowania na scenie politycznej wywołują wielkie emocje. Na partię Zielonych głos chce oddać 19 proc. badanych a na eurosceptyczną Alternatywę dla Niemiec 16 proc. ankietowanych. Według wielu ekspertów, problemy partii Angeli Merkel biorą się z braku kontroli nad uchodźcami niewyrażającymi chęci asymilacji.

Szymon Turek


Komentarze