Przejdź do głównej zawartości

Jak minął tydzień? | Młodzi w Polityce

Opadły już emocje po wyborach samorządowych. Polacy mogą odetchnąć, koniec z reklamami, plakatami i spotami. Jednak w polityce jak zawsze dzieje się dużo. Paweł Kukiz ma problemy w klubie poselskim, podobnie dzieje się w Nowoczesnej, którą „odwiedził” komornik. Co jeszcze wydarzyło się w Polsce i na świecie?

(fot. Fry1989, Wikimedia)

Jak wszyscy dobrze wiemy, 21 października w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W mijającym tygodniu nieustannie trwała debata, kto tak naprawdę je wygrał, a kto przegrał. Gorąca atmosfera minęła i po kilkudniowym oczekiwaniu znamy oficjalne wyniki elekcji. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 254 mandaty w sejmikach wojewódzkich, w sześciu z nich może rządzić samodzielnie. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska złożona z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej, zdobywając 194 mandaty oraz możliwość sprawowania samodzielnych rządów w jednym województwie. Jednak dzięki koalicjom z PSL-em, liczba organów wojewódzkich, w których rządzić będą politycy KO, jest większa. Co do dużych miast, tutaj zwycięzca nazywa się Koalicja Obywatelska.

Strajk w PLL LOT

Po trwających 8 godzin nocnych negocjacjach zawieszony został strajk pracowników PLL LOT. Protestujący doszli do porozumienia z zarządem spółki i zgodzili się na zawieszenie strajku do poniedziałku do godziny 14:00. Trwający od kilku dni protest powodował duże nieprawidłowości w lotach, niektóre z nich zostały odwołane, a straty z tym związane mogą być liczona nawet w milionach złotych. 

undefined
(fot. I, Airwolf, Wikimedia)

Pracownicy zarządu spółki podpisali oświadczenie, na mocy którego do pracy powróci 66 pracowników zwolnionych drogą mailową. PLL LOT jest pełen nadziei, że funkcjonowanie spółki powoli zacznie wracać do normy, a strajki ustaną. Kolejne spotkanie odbędzie się jutro, tj. 29 października o godzinie 8:00.

Tęczowy Piątek

Ogromne oburzenie wywołał odbywający się w ponad 200 szkołach w Polsce tzw. Tęczowy Piątek organizowany przez Kampanię Przeciwko Homofobii. Akcja miała na celu zwiększenie tolerancji wobec uczniów LGBTQIAPK+, przekonanie ich o normalności osób innej niż o orientacji heteroseksualnej oraz zaapelowanie o zakończenie przemocy, a także drwin rzekomo mających miejsce w polskich szkołach. Była ona powodem wielu negatywnych opinii osób o poglądach konserwatywnych oraz narodowych, a do szkół spłynęło wiele skarg od rodziców. 

W obronie tradycyjnych wartości stanęły także organizacje prawicowe, które wystosowały dużą ilość pism na stoły dyrektorów polskich placówek. W obronie idei „Tęczowego Piątku” stanęła również duża ilość polityków i działaczy ze strony liberalnej oraz lewicowej, która podkreślała o potrzebie organizowania lekcji tolerancji, dzięki czemu zmniejszy się odsetek zjawiska nietolerancji wobec osób LGBT+. Co ciekawe zgody na akcję nie wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przyjęło stanowisko przeciwne politycznej indoktrynacji w szkołach.

Komornik w N


Kolejne kłopoty przeżywa partia Katarzyny Lubnauer. Tym razem jedno z jej kont bankowych zablokował komornik. Sprawa dotyczy długów partii, której kiedyś przewodniczył ekonomista Ryszard Petru. Konkretnie ma chodzić o kwotę 150 tys. złotych. Zarząd Nowoczesnej stara się o rozłożenie długu na mniejsze raty. Skarbnik N, Mirosław Pampuch przekonuje, iż nie jest to postępowanie egzekucyjne, a jedynie zabezpieczenie na poczet roszczeń.

Problemy w Kukiz'15

Po opuszczeniu przez kolejnego posła, Jakuba Kuleszę, klubu Kukiz'15 wielu ekspertów wieszczy rychły koniec stowarzyszenia, które w 2015 roku, niedługo po powstaniu, otrzymało duże poparcie w wyborach parlamentarnych, dostając się do Sejmu. To już kolejny parlamentarzysta, który, może się wydawać, ucieka z tonącego statku pod banderą Pawła Kukiza. Jak mogliśmy zauważyć, samego lidera zdecydowanie przerosła sytuacja. W wulgarnym stylu wyrażał się na swoim rzekomo skradzionym Twitterze, między innymi o Jakubie Kuleszy, Marku Jakubiaku czy prezesie partii Wolność. Były piosenkarz przeprosił i wyraził skruchę w niedzielę rano.

Spór o 12 listopada

W piątek Senat przyjął, wprowadzając poprawki, ustawę czyniącą dzień 12 listopada wolnym od pracy. Projekt, któremu dzielnie przyglądają się przedsiębiorcy, wróci do Sejmu RP dopiero 7 listopada i wtedy zapadnie ostateczna decyzja. Wydaje się, że nie będzie niespodzianki, a PiS przegłosuje ustawę, która później wyląduje na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Według otoczenia głowy państwa, ten nie ma wątpliwości co do decyzji dotyczącej podpisu. 

(fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej)

Jednak na dokonanie tej czynności będzie miał bardzo mało czasu. Największym zastrzeżeniem jest sposób przyjmowania ustawy, na ostatnią chwilę. Zarówno prezydent, jak i senatorowie podstawieni są pod ścianą. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że przez ten dzień wolny, ucierpieć może polska gospodarka oraz przedsiębiorcy.

Atak na synagogę w Pittsburghu

Ogromna ilość kondolencji spływa do rodzin ofiar oraz społeczności żydowskich po ataku na synagogę „Drzewo Życia” w mieście Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych. Napastnikowi, który zabił w żydowskiej świątyni 11 osób, a 6 ranił, postawiono 29 zarzutów. 11 dotyczy użycia broni palnej w celu popełnienia morderstwa, a kolejne 11 utrudniania kultu religijnego.

(fot. kat wilcox, Pexels)

46-letni Robert Bowers dokonał zbrodni, która miała prawdopodobnie podłoże antysemickie. Donald Trump zdecydowanie potępił akt przemocy, a także zdecydował o obniżeniu flag do połowy masztów w całym kraju.

Wybory prezydenckie w Irlandii

W wyborach prezydenckich w Irlandii pewny reelekcji może być dotychczasowy prezydent Michael D. Higgins. 77-letni kandydat, według sondaży, może liczyć na poparcie rzędu 66%. Jego główny przeciwnik, Sean Gallagher – na głosy 12% społeczeństwa. 

Obecna głowa państwa rządzi od 2011 roku. Wtedy w wyborach uzyskała ona ponad milion głosów, co przełożyło się na 58% poparcia. Michael D. Haggins stał się pierwszym w historii irlandzkim prezydentem, który podczas państwowej wizyty odwiedził Wielką Brytanię. Na okres jego rządów przypadły także dwa głośne referenda: na temat legalizacji małżeństw homoseksualnych oraz zniesienia konstytucyjnego zakazu aborcji.

Szymon Turek

Komentarze