Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie szczytu UE | Młodzi w Polityce

18 października odbyło się kolejne spotkanie liderów Unii Europejskiej. Podczas obrad było poruszanych wiele istotnych kwestii dotyczących polityki zagranicznej i wewnętrznej. W sprawie Brexit-u, przewodniego tematu spotkania, również poczyniono pewne postępy. Pod koniec szczytu kilka głów państw można było zobaczyć z kuflami piwa w ręku, w belgijskiej restauracji. Oto co działo się podczas ostatniego szczytu.

(fot. Ilovetheeu, Wikimedia)

Ostatni szczyt został nazwany „brexitowym”, ponieważ to podczas niego miały zapaść ostateczne decyzje dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Jednak poprzez niewielki postęp poczyniony na nieformalnym spotkaniu liderów w Salzburgu rozmowy nie zostały jeszcze zakończone. Po wydarzeniach z tamtego szczytu relacje między negocjującymi stronami pogorszyły się, co było wynikiem odrzucenia planów brytyjskiego rządu przez liderów Unii. Brytyjska premier po tej wiadomości miała trudności z utrzymaniem emocji na wodzy, jak mówili dziennikarze obecni na jej konferencji prasowej była „wściekła”. Znaczące decyzje nie zapadły również podczas tego szczytu. Jednym z nierozwiązanych problemów, który aktualnie wciąż przyczynia się do braku porozumienia, jest przede wszystkim kwestia granicy Irlandii z Irlandią Północną, która pozostanie jedyną lądową granicą pomiędzy UE i Wielką Brytanią. 

Podczas szczytu zdania liderów na temat postępu w negocjacjach były podzielone. Pozytywne komentarze pojawiły się dopiero po spotkaniu May z przedstawicielami pozostałych 27 krajów, podczas którego brytyjska premier przedstawiła, jak wygląda postęp w negocjacjach, i „nerwowo”, jak opisują europejscy dyplomaci, prosiła o pomoc w stworzeniu porozumienia, które zostałoby zaakceptowane przez Izbę Gmin. Kanclerz Merkel powiedziała, że porozumienie jest już w „90% procentach ukończone”, oraz że „chcieć to móc”.

(fot. Sven Mandel, Wikimedia)

Pojawiły się również negatywne komentarze, Prezydent Macron namawiał do bardziej stanowczego podejścia do negocjacji, a Jean-Claude Juncker w przeciwieństwie do Pani Merkel powiedział dziennikarzom, że „do zawarcia porozumienia jeszcze daleko”.

Szczyty UE regularnie decydują o słupkach poparcia Pani May. Tym razem została skrytykowana przez swoją własna partie za branie pod uwagę rozwiązania, które zakłada przedłużenie okresu w po „rozwodzie” o kilka miesięcy. Oznaczałoby to płacenie Unii składek przez Wielka Brytania dłużej, niż zostało początkowo ustalone. Ta decyzja osłabiła pozycje Premier May, ale jest jedynym rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie zadowalającego porozumienia.

Z powodu braku postępu odwołany został specjalny szczyt w listopadzie, który miał się skupiać tylko i wyłącznie na Brexicie. Im mniej pewności tym gorzej dla całej Unii, a szczególnie dla krajów takich jak Polska, które prowadzą nie do końca proeuropejską politykę. Wyjście Wielkiej Brytanii spowoduje, że w budżecie powstanie dziura, wiec prawdopodobnie wielu krajom ograniczone zostaną jak dotąd otrzymywane środki.

(fot. European People's Party, Flickr)

Oprócz niepewności otaczającej Brexit podczas szczytu zostały podjęte kolejne kroki, żeby poradzić sobie z kryzysem migracyjnym obecnie dotykającym Europę. Liderzy Unii współpracują z przedstawicielami krajów Północnej Afryki, w celu zredukowania liczby nielegalnych imigrantów napływających do Europy. Polityka ta ma dobre efekty, ponieważ badania pokazują, że liczba przybywających zmniejszyła się o całe 37% w porównaniu z rokiem 2016. Liczba ta ma teraz tylko maleć.

Kolejna, i już ostatnią sprawą poruszaną podczas październikowego spotkania było bezpieczeństwo cybernetyczne. Po licznych atakach hakerskich mających na celu zmianę wyników wyborów jak na przykład we Francji, czy też referendów, co mogło zajść w Hiszpanii przed głosowaniem dotyczącym Katalonii. Wiele krajów Unii wykryło również przypadki próby zhakowania rządowych komputerów jak na Litwie. Zdecydowano podjąć działania w celu zwalczania takich ataków. Opracowywany zostaje projekt, który obejmie ochroną wszystkich mieszkańców UE i będzie miał na celu przeciwdziałanie atakom hakerskim. Teraz bezpieczeństwo cybernetyczne jest szczególnie ważne, ponieważ zbliżają się wybory do Europarlamentu, od których będzie zależeć jakie stronnictwa uzyskają w nim przewagę i będą kierować europejską polityką przez następne 5 lat. Na ten temat odbyło się tez spotkanie liderów Unii z Premierem Rosji Dimitrym Miedwiediewem i szefem chińskiego rządu Li Keqiang.

Pomimo tych wszystkich ważnych informacji i wydarzeń, pod koniec szczytu wiadomością dnia okazało się wyjście na piwo piątki z głów państw pojawiających się na październikowym spotkaniu. Emmanuel Macron, Angela Merkel, premierzy Luksemburga, Belgii oraz Szwecji zostali sfotografowani podczas wieczornego wypadu do jednego z bardziej znanych brukselskich barów.

(fot. Arno Mikkor, Flickr)

Pytana o negocjacje w sprawie Brexitu Merkel odpowiedziała: „Proszę, wspaniały wieczór, nie psujmy go, mówiąc o tym!”. I to chyba najlepsze podsumowanie obecnej sytuacji, jakie można znaleźć.


Paulina Filipek

Komentarze