Przejdź do głównej zawartości

Wybory samorządowe 2018 | Młodzi w Polityce

Za nami bardzo ważny moment dla Polski – wybory samorządowe. Właśnie wczoraj Polki i Polacy wybrali wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych rad gmin, powiatów, miast i sejmików wojewódzkich, którzy będą sprawować rządy przez najbliższe pięć lat. Nowa kadencja jest okazją do wprowadzenia zmian w poszczególnych regionach. Na samorządowców czeka ciężka praca i poświęcenie dla rozwoju podlegających im obszarów i polepszenia życia mieszkańcom. Jednak decyzja o tym, kto będzie piastować dane stanowisko, należała wyłącznie do wyborców. Spośród 37 mln obywateli nieco ponad 30 mln miało prawo wyborcze. Czy Polacy skorzystali ze swojego prawa? Jak przebiegała ostatnia niedziela w lokalach wyborczych? Jaki jest efekt całego zamieszania? Są to aktualne tematy wielu rozmów czy spekulacji, przyjrzyjmy się statystykom, by przybliżyć stan wyborów. Za oknem zimno i pochmurnie, tymczasem w komisjach wyborczych trwa podliczanie głosów. Wyborcom pozostaje nadzieja, że pogoda nie odzwierciedla przyszłej sytuacji w lokalnych władzach.Frekwencja wyborcza

Przed wyborami obok plakatów można było spotkać się z banerami oraz spotami nawołującymi obywateli do oddania głosu. W demokracji najważniejsze jest zdanie ludu, dlatego warto, by każdy poszedł na wybory, by każdy miał udział w tworzeniu optymalnego samorządu w swojej okolicy. Według sondażu exit poll frekwencja wyniosła 51,3%. Chociaż jest to zaledwie połowa osób uprawnionych do głosowania, jest to rekordowa wartość w historii wyborów samorządowych w III RP. W 2014 roku do głosowania przystąpiło o 4% mniej osób, także można mówić o sukcesie w tej kwestii. Jeżeli tendencja się utrzyma bądź wzrośnie, będzie to jak najkorzystniejsze zjawisko dla naszego kraju, gdyż wyniki wyborów powinny być rzetelnym odzwierciedleniem woli obywateli.

Wyniki badań exit poll

W mediach stale pojawiają się nowe informacje dotyczące wyników wyborów. Jednak rzeczywiste głosy nadal są podliczane przez Państwową Komisję Wyborczą, a oficjale wyniki zostaną opublikowane w całości prawdopodobnie w czwartek. Dotychczas są znane ostateczne rezultaty jedynie w kilku miejscowościach. Mimo to dane z sondaży exit poll są zbliżone do realnych wyników, ponieważ zostały prowadzone w dokładny sposób. Do badań wykorzystano najbardziej reprezentatywne grupy mieszkańców, co pozwala bardzo dokładnie oszacować liczbę głosów pod względem partii politycznych w sejmikach wojewódzkich czy kandydatów na prezydentów miast. Uogólniając – w sejmikach wojewódzkich zasiądzie najwięcej radnych z Prawa i Sprawiedliwości, natomiast w największych miastach Polski prezydentami zostaną w większości kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Ta informacja jest oczywiście wykorzystywana przez dwie partie polityczne do pokazania swojej wyższości w powszechnym sporze, zarówno PiS, jak i PO uważają wybory za wygrane. Należy jednak pamiętać, że władza w samorządach nie jest żadną grą, a wiąże się z pracą na rzecz rozwoju poszczególnych regionów.


Tak prezentują się przyszli prezydenci największych miast w wynikach sondażu:

Warszawa – Rafał Trzaskowski [KO]
Kraków – Jacek Majchrowski [KO] / Małgorzata Wassermann [PiS]
Łódź – Hanna Zdanowska [KO]
Poznań – Jacek Jaśkowiak [KO]
Wrocław – Jacek Sutryk [KO]
Gdańsk – Paweł Adamowicz [Bezpartyjny] / Kacper Płażyński [PiS]
Lublin – Krzysztof Żuk [KO]
Katowice – Marcin Krupa [poparcie PiS]
Białystok – Tadeusz Truskolaski [KO]
Kielce – Wojciech Lubawski [poparcie ZP] / Bogdan Wenta
W trzech z wymienionych miast prawdopodobnie dojdzie do II tury wyborów.


W sejmikach wojewódzkich większość – ponad 1/3 poparcia uzyskali kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości. Także wielu wybranych zostało kandydatów z Koalicji Obywatelskiej oraz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dokładne wyniki to kolejno:

PiS 32,3%
KO 24,7%
PSL 16,6%
Kukiz 15’ 6,3%
Bezpartyjni 6,3%
SLD 5,7%
Mniejsze, lokalne komitety 3%
Wolność 1,5%
Razem 1,4%
RN 1,2%
Zieloni 1%


Pozostaje czekać na wyniki wyborów PKW, a następnie na efekty pracy nowych samorządów. Podczas samych wyborów doszło do 595 przestępstw i wykroczeń, co jest na szczęście mniejszą liczbą przestępstw, niż została dokonana w poprzednich wyborach. My, Polacy, głosujemy dla dobra naszych regionów, należy zadbać o przyszłość naszych miejsc zamieszkania.

Mikołaj Schubert

Komentarze