Przejdź do głównej zawartości

Jak minął tydzień? | Młodzi w Polityce

II tura wyborów samorządowych, nowa formacja Marka Jakubiaka zachęcającego do współpracy na prawicy, oraz spotkanie Angeli Merkel z Mateuszem Morawieckim to tylko niektóre ważne wydarzenia minionego, jak zawsze obfitego w wydarzenia polityczne tygodnia.

(fot. W. Kompała Kancelaria Premiera, Wikimedia)

II tura wyborów samorządowych

W 652 gminach w Polsce odbywa się dziś polityczna dogrywka wyborów samorządowych. We wszystkich miejscowościach, w których żaden z kandydatów na prezydenta nie otrzymał minimum 50% głosów wyborców, mieszkańcy wybiorą ostatecznie gospodarza. Do II tury wyborów dojdzie w 5 miastach wojewódzkich: Krakowie, Gdańsku, Kielcach, Szczecinie oraz Olsztynie. Liczba 5 w tym przypadku jest mało okazała, w porównaniu do wyborów w roku 2014, kiedy to mieszkańcy aż 11 miast wojewódzkich potrzebowali II tury, by wybrać prezydenta. Prócz tych największych miast, wybierają dziś także mieszkańcy m.in. w Przemyślu, Radomiu, Dąbrowie Górniczej.

Spotkanie Morawiecki-Merkel

2 listopada w Warszawie doszło do spotkania szefa polskiego rządu z byłą przewodniczącą CDU Angelą Merkel. Podczas spotkania z mediami, główni bohaterowie podkreślali to, co łączy nasz kraj z Niemcami, pomijając tematy sporne. Liderzy pominęli sprawy takie jak: stan polskiej praworządności, temat reparacji wojennych czy zbyt duży udział niemieckiego kapitału w polskich mediach. Głównymi obszarami rozmów była za to współpraca gospodarcza Polski i Niemiec czy udział obu państw w życiu Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał proeuropejską postawę jego rządu oraz chęć stabilizacji sytuacji europejskiej wspólnoty. Ważnym tematem rozmów był także kwitnący handel między Niemcami a Grupą Wyszehradzką, która jest jednym z głównych partnerów naszego zachodniego sąsiada. Podkreślano, że w 2017 roku obroty handlowe sięgnęły 110 mld złotych, a w tym roku ma paść kolejny rekord. Polepszeniu ma ulec także kwestia polityki historycznej. Nadal jednak dzieli nas kwestia migracji, premier Polski potwierdził, iż Polska będzie skutecznie sprzeciwiać się przymusowej relokacji uchodźców. Obaj politycy byli zadowoleni ze spotkania i twierdzą, że współpraca Polski i Niemiec idzie w dobrym kierunku.

(fot. Olaf Kosinsky, Wikimedia)

Marek Jakubiak opuszcza Kukiz'15

Jedna z najjaśniejszych postaci obecnej kadencji sejmu, Marek Jakubiak opuszcza Kukiz'15. Taką decyzję „z bólem serca” podjął, bo niedawnym starciu z liderem ruchu, Pawłem Kukizem. Marek Jakubiak twierdzi, że musiał podjąć taki ruch, gdyż jest on zgodny z jego sumieniem, a czarę goryczy przelała chęć wyrzucenia go z klubu K'15. Po odejściu z rozpadającego się Kukiz'15 Marka Jakubiaka, coraz śmielej mówiło się o jego chęci założenia nowej partii centroprawicowej, do której zaprasza między innymi byłych członków K'15. Podczas transmisji na jednym z portalów społecznościowych, Marek Jakubiak podkreślał, iż polska prawica musi się zjednoczyć, by wejść do sejmu.

Kontrmanifestacje na Marszu Niepodległości

Kolejne organizacje zgłaszają chęć utrudnienia przejścia polskim patriotom w kolejnym Marszu Niepodległości. Podnosząc absurdalne argumenty o obecności „faszystów” w Warszawie, organizacje liberalne i lewicowe łączą się, by wyjść naprzeciw dziesiątkom tysięcy uczestników kolejnego już Marszu Niepodległości. Do Komitetu Obrony Demokracji oraz Strajku Kobiet dołączyła kolejna organizacja, Obywatele RP, która jednocześnie wzywa władze Warszawy do zakazania Marszu, wbrew prawu, o które jakże często walczą, czyli wolności słowa. Paweł Kasprzak zapewnia, że kontrmanifestanci będą stali w ciszy i ma nadzieję, że jeśli nie w tym roku, to w kolejnych, ich działania doprowadzą do zakazania Marszu. Do Marszu Niepodległości pozostał równy tydzień.

(fot. Piotr Drabik, Wikimedia)

Zmiana w prawie ziemi?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest zwolennikiem zniesienia prawa ziemi obowiązującego w USA. Trump za pomocą rozporządzenia chce znieść prawo, które automatycznie nadaje obywatelstwo USA dzieciom narodzonym na terenie tego kraju. Taka decyzja może mieć związek z ogromną falą imigrantów z krajów Ameryki Środkowej, która zmierza do granic USA. Przedmiotem sporu jest jednak sposób anulowania prawa ziemi. Prezydent chce, aby zmiana była skutkiem rozporządzenia wykonawczego, co według niektórych ekspertów jest niemożliwe, gdyż prawo ziemi jest zagwarantowane konstytucyjnie.

(fot. Gage Skidmore, Wikimedia) 

Referendum w Nowej Kaledonii

Mieszkańcy Nowej Kaledonii, terenu zamorskiego Francji zadecydują dziś czy chcą by wyspa stała się niepodległym krajem. Do głosowania uprawnionych było 175 tysięcy mieszkańców, mieli oni odpowiedzieć na pytanie, czy chcą, aby „Nowa Kaledonia uzyskała pełną suwerenność i stała się całkowicie niepodległym krajem”. Eksperci spodziewali się ogromnej frekwencji, która w południe wyniosła 42%. Po zakończeniu głosowania, frekwencja była na poziomie 80%. Media donoszą, że według wstępnych wyników, prawie 60% głosujących opowiedziało się za utrzymaniem obecnego statusu.


Szymon Turek

Komentarze