Przejdź do głównej zawartości

Jak minął tydzień? | Młodzi w Polityce

W Polsce jak to w Polsce, każdy tydzień obfity jest w wydarzenia polityczne. Wyczekiwana rozprawa sądowa, kiedyś kolegów, obecnie wrogów, czyli Kaczyński-Wałęsa w gdańskim sądzie oraz skomplikowana afera KNF, to tylko niektóre z wydarzeń ubiegłego tygodnia. Protesty antyrządowe we Francji to natomiast najważniejsze wydarzenie w Europie. Rozwinięcie tych tematów i nie tylko znajdziecie państwo w podsumowaniu tygodnia.

Co dalej z KNF?

Znalezione obrazy dla zapytania knf

Tak zwana „Afera KNF” od kilku dni jest obiektem dyskusji wśród Polaków. Niewątpliwie zaufanie do Komisji Nadzoru Finansowego zostało poddane wielkiej próbie. Codziennie na jaw wychodzą kolejne fakty obciążające służby specjalne, CBA, a także polityków. Jak to w Polsce bywa podczas wielkich afer, odpowiedzialność słusznie spada na obóz władzy, a dla opozycji to kolejna okazja, by wbić szpilkę rządowi. 

Ciężko byłoby nam zliczyć, jak często padają zarzuty o „państwie z tektury” i gdyby każde z nich byłoby prawdą, to żyjemy w takowym od wielu, wielu lat. Polacy wiedzą już, że w marcu 2018 roku, ówczesny przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla jego instytucji w zamian za 40 mln złotych. Dlaczego jednak służby podjęły działania tydzień po wszelkich doniesieniach? Dlaczego CBA pozwoliło Markowi Chrzanowskiemu wejść po wybuchu afery do swojego biura? W tej sprawie nadal jest wiele pytań, a kluczową rolę odgrywa kolejność zdarzeń.

Partia Teraz!

Znalezione obrazy dla zapytania PARTIA TERAZ

Ryszard Petru po raz drugi ogłasza powstanie nowej partii. Po .Nowoczesnej, której jest założycielem, a z której był zmuszony odejść, powstaje partia Teraz!. Po praktycznym połączeniu się .N, (która miała być powiewem świeżości, alternatywą dla zawiedzonych wyborców PO) z Platformą Obywatelską, na scenie pojawia się liberalna nowość. Ryszard Petru czeka na wybory parlamentarne, w których jego nowe ugrupowanie niewątpliwie może odnieść sukces, podobnie jak .N w 2015 roku. Co ciekawe, polityk znany od lat ze swoich wpadek, które można liczyć w dziesiątkach. Zdążył już pomylić nazwę swojego ugrupowania z lewicową partią Razem, podobnie jak Joanna Scheuring-Wielgus.

Spotkanie Kaczyński–Wałęsa

Do spotkania dwóch wielkich polityków, lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego z byłym prezydentem Lechem Wałęsą doszło jednak w nietypowych okolicznościach, a dokładnie w sądzie rejonowym w Gdańsku. Przedmiotem sporu był wpis na Facebooku Lecha Wałęsy, w którym pośrednio oskarżał Jarosława Kaczyńskiego o śmierć swojego brata, co niewątpliwie jest przekroczeniem pewnych granic. 

Jak można było się spodziewać, przesłuchanie obfite było w wymiany słowne. Wałęsa twierdził, że nie wycofa się ze swoich słów, a Kaczyński mówił o niskim poziomie intelektualnym byłego prezydenta. Do starć słownych doszło również pomiędzy zwolennikami obu polityków. Przedmiotem dyskusji stała się jednak postać sędzi prowadzącej przesłuchanie, którą sfotografowano wcześniej  w charakterystycznej, upolitycznionej koszulce z napisem „Konstytucja”.

Ustawa o SN

Znalezione obrazy dla zapytania senat

Senat w piątek późnym wieczorem, bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana ta ma umożliwić powrót do orzekania sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wcześniej, uchwalonymi przez PiS przepisami, zmuszeni byli odejść w stan spoczynku. To według obozu „Dobrej Zmiany” realizacja postanowienia unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Politycy PiS twierdzą jednak, że decyzja była nie tylko spowodowana wyrokiem TSUE, ale również głosami ze środowisk sędziowskich, które były negatywnie nastawione do poprzednich przepisów.

Chaos we Francji

Ogromny chaos panuje natomiast na ulicach Paryża oraz wielu innych francuskich miast. Zamieszki, które nie obyły się bez ofiar śmiertelnych, spowodowane są planowanymi podwyżkami cen we Francji. Pomimo pokojowych celów znacznej większości protestujących, Pola Elizejskie w sobotę zamieniły się w jedno wielkie pole bitwy między niektórymi protestującymi a policją. Demonstracje mają zdecydowany charakter antyrządowy, a ich symbolem stały się żółte kamizelki odblaskowe. Emmanuel Macron, kojarzony zwykle z bogatszym elektoratem, bezpodstawnie oskarża o zamieszki Marine Le Pen, jednak obywatele Francji rzadko dają się nabrać na próbę przerzucenia winy.

Szymon Turek

Komentarze