Przejdź do głównej zawartości

Mateusz Morawiecki – nowe porządki | Młodzi w Polityce

W ostatnich dniach nie tylko Polska, lecz również cała społeczność gospodarcza i biznesowa świata ujrzała Fundusze Inwestycji Kapitałowych – ustawę, która niesie za sobą wiele ważnych zmian na giełdzie, jak i polityce gospodarczej rządu “Dobrej Zmiany”. Ten swoisty “as w rękawie” premiera Mateusza Morawieckiego z pewnością zmieni układy biznesowe i zatuszuje zapaść finansową wielu spółek Skarbu Państwa.

Znalezione obrazy dla zapytania morawiecki

FIK – czym są Fundusze Inwestycji Kapitałowych? To gigantyczne fundusze z budżetu państwa przeznaczone na prowadzenie polityki gospodarczej przez premiera. Wraz z FIK weszła w życie ustawa o zarządzaniu mieniem publicznym, według której szef rządu otrzymał ogromne kompetencje, m.in. możliwość ingerencji w sprawie wyboru nowych członków rad nadzorczych spółek państwowych, zakupu akcji i wykonania inwestycji na giełdzie w imieniu Skarbu Państwa czy możliwość żądania od spółek przekazywania informacji. Dzięki tak szerokim kompetencjom, premier otrzymuje faktyczną władzę nad holdingiem Prawa i Sprawiedliwości. 

Co więcej, eksperci zauważają, że Mateusz Morawiecki będzie używał swojej władzy, powiększając majątek państwa poprzez nacjonalizację innych przedsiębiorstw. Dla prywatnych firm zapaliło się “czerwone światełko” – od 28 listopada rząd zamierza znacznie bardziej ingerować w gospodarkę i regulować rynek, co może się okazać niekorzystne dla ogółu inwestorów. W uzasadnieniu jest napisane, iż FIK mają być prostym narzędziem do natychmiastowych interwencji państwa w ekonomii, a nowe kompetencje szefa rządu związane są z ułatwieniem dalszych procesów nacjonalizacji i zakupu firm przez państwo. O ile nacjonalizacja przedsiębiorstw-kolosów takich jak PKO Bank Polski przyniosła nową, lepszą politykę i ogromne zyski, a owe gospodarcze molochy wyszły na plus, o tyle wzmożona aktywność rządu na giełdzie niepokoi wiele biznesów sektora prywatnego. Szczególnie narażony jest drobny biznes oraz podmioty zagraniczne – w momencie, gdy na giełdzie królują wielkie korporacje z zagranicy, rząd chce się przeciwstawić przewadze obcych przedsiębiorstw na polskim rynku. 

Znalezione obrazy dla zapytania kghm

Mówiąc o rosnących dochodach i większej wartości cudzoziemskich firm, warto wspomnieć o kondycji spółek Skarbu Państwa. Wyżej wspomniany PKO BP w ustępującym kwartale osiągnął rekordowe, ogromne zyski – po raz trzeci w historii przekroczyły 3 mld zł. Nie gorzej radzą sobie PZU, które uzyskało wynik najwyższy od pięciu lat oraz PKN Orlen, którego przychody regularnie wzrastają, a na samym handlu detalicznym w niehandlowe niedziele spółka zarobiła dotychczas o 113 mln zł więcej EBITDA niż rok temu. Jednak obok świetnych wyników są też maruderzy, którzy radykalnie zaniżają średnią kondycję holdingu PiS. Przykładem jest tu PGE – ta firma straciła ponad 1,5 miliarda złotych! Co prawda wytłumaczenie jest takie, że w poprzednim roku zaksięgowano inwestycje o wysokości 1,2 mld zł, jednakże nie da się tego usprawiedliwić do końca. Inny przykład to KGHM Polska Miedź, gdzie z powodu remontu pieców zawiesinowych w Hucie Głogów II spółka traci ponad połowę w stosunku do poprzedniego roku. Kolejnym słabym przedsiębiorstwem jest Grupa Azoty, która straciła 106 mln zł. 

Większe kompetencje premiera mają polepszyć sytuację tych ostatnich spółek. PGE, KGHM czy Grupa Azoty częściowo odczuwają również skutki polityki triumwiratu Ziobro-Glapiński-SKOK-i. Ten czysto polityczny sojusz przeciwko premierostwu Mateusza Morawieckiego przez przeszło trzy lata “trząsł” polskim rynkiem, bankiem centralnym, decydował o zatrudnieniu w spółkach Skarbu Państwa. W momencie, gdy sprawa Getin Noble Bank wyszła na jaw, za nią przyszły konsekwencje dla wyżej wspomnianej koalicji: okazało się, że np. w PLL LOT ogromny skok wartości firmy nie pociągnął za sobą przewidywanego wzrostu płac, co skutkowało strajkiem. Co więcej, po wybuchu afery Leszka Czarneckiego unia Ziobro-Glapiński-SKOK-i znalazła się na cenzurowanym. W tym punkcie Jarosław Kaczyński stracił zaufanie i postanowił przekazać kompetencje sprawcze nad Skarbem Państwa premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Nowy zarządca postanowił postawić na “swoich ludzi” – nominacja Jacka Jastrzębowskiego na prezesa KNF jest ważnym znakiem oddzielającym dawną politykę od nowej grubą kreską. Jednocześnie pozycja prezesa NBP drastycznie osłabła – aresztowany były przewodniczący KNF Konrad Ch. był lojalnym oraz wiernym Glapińskiemu politykiem. Innym przykładem jest fakt, że syn ministra Mariusza Kamińskiego został zatrudniony w Banku Światowym właśnie dzięki prezesowi NBP, natomiast Mateusz Morawiecki nie jest zainteresowany podtrzymywaniem poparcia dla Kacpra Kamińskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania skarb państwa

Według władz Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki zaprowadzi porządek w spółkach Skarbu Państwa oraz znacznie poprawi notowania tychże przedsiębiorstw. Należy dodać, że Morawiecki to wyrachowany bankier, który jest chyba najlepszym specjalistą do spraw finansów w rządzie "Dobrej Zmiany". Jednocześnie z wybuchem Afery Czarneckiego prezes PiS stracił zaufanie do Ziobry. Czy premierowi uda się poprawić sytuację państwowych przedsiębiorstw? Jak rozwinie się sytuacja z Glapińskim i Aferą KNF? Przekonamy się już niedługo.

Artur Milewski

Komentarze

  1. Polacy sprawdzajcie ile firm polskich ma zyski I ile ich jest a ile rzad podaje, ze tworza straty I trzeba je likwidowac. tusk juz to robil I zniszczyl polskie przedsiebiorstwa. Morawiecki pokazuje zyski, lecz czy pokazuje wszystko, czy tez zaslania Wam oczy zyskami a tym samym czasie likwiduje inne polskie przedsiebiorstwa, czy instytucje. Morawiecki do dobry zydowski gracz I dlatego musicie bacznie sledzic, co pokazuje, a co chowa aby potem zniszczyc lub oddadc zydom za zlotowke!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Polacy, nie zapominajcie, ze "polski" rzad jest naprawde zydowski i wykonuje polecenia Izraela i amerykanskich zydow. Zydzi przejmuja Polske i likwiduja, co stoi na ich drodze! Walczcie, bo "polin" nazwa juz czeka i Orzel bedzie zamieniony na gwiazde!!! Zydzi - PIS/PO Was sprzedali przygotowuja miejsca-mieszkania dla 3 milionow zydow z Izraela i innych panstw! Reszte zydow przenosza do Ukrainy, to juz jest postanowione! Macie bardzo malo czasu aby to zatrzymac lub zmienic. PIS/PO i reszta zydo-niemieckiego gnoju sprzedala Was!!! Macie Prezydenta Potockiego, posla Winnickiego, Profesora Nowaka, p. Grzegorza Brauna, P. grygucia I wielu prawdziwych Polakow -patriotow, jak I II Rzeczpospolita I Narodowcow, czyli juz nowy POLSKI RZAD! . Musicie przejac rzad, lecz potrzebujecie zjednoczyc sie z Polska Generalicja! Macierewicz zmienil polskaa Generalicje I zastanawiam sie teraz, czy wyrzucil faktycznie polska-sovieckich Generalow, czy tez Polskich I zostali zydowscy, bo to stworzyloby dodatkowy-duzy problem! W miedzyczasie piszcie wszedzi i nagrywajcie wyopowiedzi na mediach , co sie w Polsce dzieje. Mowcie, ze Polska jest okupowana przez zydow od czasow wojny (bo taka jest prawda, lecz zachod tego nie rozumie) i teraz chca Was oficjalnie przejac i zmienic Polske na "polin"!!! Piszcie, jak najwiecej I wszedzie w roznych jezykach! Swiat zachodni musi to wiedziec, bo zydzi beda trabic na caly swiat, ze polscy "anty semici" chca wyrzucic "biednych zydow" ponownie z Polski. Tak wlasnie bylo w 1968 r. kiedy to zydowscy mordercy na Polakach dobrowolnie opuszczali Polske, aby uniknac procesow i zyli do konca zycia w Izraelu, a wy Polacy placiliscie im 5000 na miesiac emeryture!!! Caly swiat wowczas slyszal, ze "biedni zydzi" zostali "wyrzuceni" z podlej, barbarzynskiej, antysemickiej Polski! Spojrzcie, jak zydzi przygotowywali sie do art.447! Przez kilka miesiecy atakowali Polski Narod na mediach, az w koncu art.447. Robcie dokladnie to samo i w ten sposob swiat nie bedzie zdziwiony i bedzie rozumial, dlaczego chcecie aby zydzi opuscili Polske!!! To nie sa zarty. to jest tragiczna rzeczywistosc!!! Bron kupujcie abyscie nie byli ofiarami, jak Palestynczycy we wlasnym Kraju! Ukraincy sa V-kolumna zydowska w Polsce i maja tony broni i czekaja na zydowskie rozkazy! Od nich mozecie kupowac, bo Ukraincy, tak, jak i zydzi za pieniadze zrobia wszystko. Zaplaccie im dobrze i oni wyczyszcza Polske z Zydow!!! Pamietajcie, ze rzad Wam nie pomoze, bo to zydzi!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tu nie ma czego komentować! Tu trzeba wykazać wyrozumiałość! Tu trzeba wykazać cierpliwość w reformie programu edukacji! A autorowi tych "naukowych" analiz życzyć zdrowia! Przede wszystkim!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz