Przejdź do głównej zawartości

Odeszli do wieczności... | Młodzi w Polityce

Ludzie przychodzą i odchodzą, nie jest to żadna tajemnica. Każdego roku żegnamy różne osobistości, od sportowców przez muzyków po polityków. Dzisiaj, z okazji Wszystkich Świętych, postaram się przybliżyć sylwetki tych działaczy sceny politycznej, którzy opuścili nas w ciągu ostatniego roku.

Znalezione obrazy dla zapytania funeral
(fot. U.S. Air Force photo/Senior Airman Timothy Taylor)

Absolutnie najgłośniejszą śmiercią polityka w tym roku, był zgon Johna McCaina, weterana wojny w Wietnamie, gdzie pomimo tortur nie ujawnił niczego poza swoim nazwiskiem, stopniem, numerem i datą urodzenia. W 1968 mimo możliwości powrotu do domu postanowił zostać w solidarności z pozostałymi więźniami.

Od 1969 był regularnie torturowany, aby finalne w 1973 trafić do domu. Zasiadał w Izbie Reprezentantów oraz był senatorem Partii Republikańskiej. Kandydował także w 2008 r. na prezydenta USA. Przegrał jednak wtedy z Barackiem Obamą.

Program wyborczy McCaina zakładał obniżenie podatków, wycofanie się z Iraku, uszczelnienie granicy z Meksykiem oraz powołanie Ligi Państw Demokratycznych. Pomimo znacznie większej popularności w Ameryce Północnej, Polacy mogą go kojarzyć chociażby z nalegania na przyjęcia Polski do NATO.

Znalezione obrazy dla zapytania senator mccain
(fot. Gage Skidmore, Flickr)

W styczniu nasi sąsiedzi pożegnali Łeonida Kadeniuka, posła IV kadencji Rady Najwyższej Ukrainy, a także pierwszego Ukraińca w kosmosie. Zbadał on również wpływ zjawiska nieważkości na fotosyntezę.

Jedną z najgłośniejszych śmierci w Europie, a szczególnie na Bałkanach, był zamach na Olivera Ivanovića. Ten Serbski polityk już w czerwcu 1988 w czasie wojny w Kosowie objął stanowisko przewodniczącego Serbskiej Rady Narodowej Północnego Kosowa. Funkcję pełnił przez 13 lat, później został wybrany członkiem Centrum Koordynacyjnego Kosowa.

W 2009 roku założył własną socjaldemokratyczną partię. 5 lat później został oskarżony o zbrodnie wojenne mające mieć miejsce w latach 90. w Kosowie. Został skazany na 9 lat, a następnie uniewinniony z powodu uchybień proceduralnych. Był zapalonym krytykiem rządu serbskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania oliver ivanovic
(fot. Medija centar Beograd, Wikimedia)

Warto też wspomnieć o Phan Văn Khải, byłym premierze Wietnamu. Zasłynął z tego, że jako pierwszy prezes tamtejszego odpowiednika rady ministrów odwiedził USA. Przez całe swoje rządy próbował utrzymać pozytywne relacje z Ameryką.

Mówiąc o najgłośniejszych śmierciach, nie można pominąć Slobodana Praljaka. Podczas wojny był starszym wojskowym, odpowiedzialnym za zbrodnie HVO. Od 13 maja 1993 roku, pełnił funkcję przedstawiciela Ministerstwa Obrony Republiki Chorwacji w Chorwackiej Republice Herceg-Bośni.

Po wojnie znalazł się w 6 oskarżonych przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (ICTY). Wybrał on rozprawę bez adwokata. Przedstawiono mu zarzuty 4 przypadków naruszenia konwencji genewskich, 6 naruszeń praw wojennych oraz 5 zbrodni przeciwko ludzkości.

Został skazany na 20 lat więzienia, ale po wniesieniu i negatywnym rozpatrzeniu apelacji, popełnił samobójstwo, wypijając na sali roztwór cyjanku potas.

(fot. ICTY, Flickr) 

W maju tego roku zmarł Chalid Muhji ad-Din, egipski polityk i wojskowy, uczestnik rewolucji z 1952. Przez całe życie fascynował go marksizm. Po przywróceniu systemu wielopartyjnego przez Anwara as-Sadata, objął władzę nad lewicową narodowo-postępową partią zjednoczenia. Zmarł jako jeden z ostatnich żyjących uczestników rewolucji egipskiej.

30 czerwca Czesi pożegnali Dagmare Burešovą, byłą minister sprawiedliwości. Zasłynęła jako reprezentantka matki Jana Palacha, studenta, który dokonał samospalenia w proteście przeciwko agresji Układu Warszawskiego.

Oferowała ona także pomoc więźniom politycznym. Została pierwszym niekomunistycznym ministrem sprawiedliwości w Czechosłowacji. Uzyskała mandat poselski do Czeskiej Rady Narodowej. Od 1996 nie brała aktywnego udziału w życiu politycznym.

Miłosz Łabiński

Komentarze