Przejdź do głównej zawartości

Politycy-patrioci | Młodzi w Polityce

Kiedy budujemy sobie w głowie pewien stereotyp, a raczej model idealnego polityka, to nazywamy go prawdomównym, dobrodusznym patriotą. Patrząc na ostatnie określenie, można by zastanowić się nad realnymi przykładami postawy patriotycznej prezentowanymi przez krajowych polityków. W związku z niedawną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (co ważne, nie jesteśmy niepodlegli od stu lat, bo dosięgnęły nas czasy okupacji 1939–1945, niektórzy powiedzą, że trwały one do 1989, a jeszcze inni, iż do 2015 roku) warto poruszyć temat reprezentowania naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej i reprezentowania polskości w kraju, wśród rodaków przez niewątpliwych celebrytów naszych czasów – polityków.

Definicja

Znalezione obrazy dla zapytania patriotyzm

Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, okazanie jej należytego szacunku i chęć poświęcenia się dla niej. Wydaje się, że w gruncie rzeczy jest to niewiele, a jednak nie każdy z nas jest w stanie wysilić się w najmniejszym stopniu i okazać postawy patriotycznej. Oczywiście, nie popadajmy też w fanatyzm, ale warto pamiętać o postawie podczas śpiewania hymnu państwowego, należytego uszanowania flagi i godła, uczczenia świąt państwowych poprzez udział w organizowanych lokalnie pochodach, czy innych podniosłych uroczystościach (m.in. wywieszeniu barw narodowych). Zatrzymując się na szacunku do symboli narodowych, czy każdy go okazuje?

Niesławna pelerynka

Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, człowiek, który "samodzielnie obalił komunizm w Polsce", Jarosław Kaczyński, podczas pobytu na wakacjach w Beskidzie Sądeckim, z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, przywdział pelerynkę przeciwdeszczową w kolorach flagi i dumnie paradował z godłem na piersi. Zaraz ktoś może się obruszyć, że przecież to bardzo dobrze, bo nie wstydzi się pochodzenia. Ja powiem, że chodzenie w ubraniach, czy też raczej przetworzonych butelkach, chociaż pseudo patriotyczne ubrania są teraz modne, w kolorach barw narodowych, uwłacza mi, jako Polakowi. 

Do jakiego poziomu upadliśmy, że kroczy dumnie młody człowiek z symbolem Polski Walczącej na bluzie, datą 1 sierpnia 1944 i podpisem “Pamiętamy!”, a zapytany "co to godzina W?” albo "co obrazuje?", palnąłby zapewne jakąś głupotę lub milczał. W jakich czasach my żyjemy, że ważne wydarzenia z historii naszego kraju poddaje się komercjalizacji i pobiera za to pieniądze? Jaki to jest szacunek okazywany uczestnikom tych wydarzeń, którzy w mojej opinii w grobach się przewracają… Byłby to dla nich wstyd, że okrucieństwo wojny okrasza się przyjemną grafiką i drukuje na koszulkach, bluzach, czapkach, spodniach, niedługo zapewne także na elementach bielizny…

Pomocy!

Znalezione obrazy dla zapytania traktat trzech czarnych orłów

Inny przykład “patriotyzmu”, kiedy to słowo wypowiemy czysto ironicznie, to uciekanie się o pomoc do innych krajów. Z historii każdy z nas pamięta, a jeśli nie pamięta, to krótko przypomnę podobne sytuacje. W osiemnastym wieku nastąpił upadek Rzeczypospolitej z przyczyny zbytniego zaufania powierzonego obcym państwom. Podczas, gdy nasi patrioci byli silnie przekonani, że najpierw są pod protekcją Katarzyny II, a później, kiedy okazało się, że jednak wolimy ochronę ze strony Prus, nic nam nie zagraża, dawno panował pakt “trzech czarnych orłów”, a nasz wspaniały kraj przestał istnieć w 23 lata. 

Kiedy wydawało się, że jednak zmądrzeliśmy, odzyskaliśmy niepodległość i wplątaliśmy się w wojnę ze Związkiem Radzieckim, podpisaliśmy później pakt o nieagresji. Nasza mądrość na tyle się zdała, że przecież trudno o to, aby nam towarzysze zza wschodniej granicy zapomnieli, toteż zawczasu ubezpieczyli się “paktem Ribbentrop–Mołotow” i znów podzielili nasz kraj między siebie. 

Cytując tekst jednego ze skeczy kabaretu OT.TO, z którego treścią całkowicie się zgadzam: “Historia lubi się powtarzać. A ja nie…”. Czy na tej podstawie trudno jest przedstawić sobie analogię czasów współczesnych do naszej historii? Patrząc jednak od rewersu na “pomoc niemiecką”, jak źle musi być, rzekłbym nawet, jak tragiczna musi być sytuacja wewnętrzno-polityczna naszej ojczyzny, że pewne osoby w akcie desperacji decydują się prosić inne państwo o pomoc.

Są też i pozytywy

Znalezione obrazy dla zapytania witos i piłsudski

Postawa wielu polityków napawa także dumą. Wracając do czasów dwudziestolecia międzywojennego i wymieniając Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Stefana Starzyńskiego czy Józefa Piłsudskiego, poprzez moment zastoju PRL, gdzie jednak można wydłubać także perełki w postaci papieża Jana Pawła II lub okrytego w dzisiejszych czasach złą sławą, ale jednak patriotę Lecha Wałęsę, Jacka Kuronia, Kornela Morawieckiego, Tadeusza Mazowieckiego, przechodząc do III RP, gdzie dzisiaj swoje podobne w kształcie, jednak na swój sposób wyrażające troskę o ojczyznę, mowy wygłasza prezydent Andrzej Duda; w obronie Konstytucji, może mniej świadomie, ale działają jednak z dobrym zamiarem politycy powiązani z PO i .N; czy odcinając się trochę od głównego nurtu politycznego, wielu posłów w Sejmie o których nie jest głośno i nie są w żaden sposób odgórnie zmanipulowani, działają w dobrej wierze. Niestety często same chęci do pracy nie spowodują, że przyniesie ona pożądany efekt, często może się nawet okazać niedźwiedzią przysługą.

Słowem końca

Politycy prezentują zachowania na różnym poziomie taktu, jednak przeważają w nich te zachowania, które opinia publiczna odbiera pozytywnie, jako przykład dobrej postawy patriotycznej. Apeluję o jak najwięcej tego typu zachowań, iż w dzisiejszych czasach wcale nie jest trudno być patriotą, mam wrażenie, że masom się po prostu nie chce. 

Proszę też o szacunek do barw narodowych, bo z opowieści wiem, że pomiatanie nimi było surowo karane nawet za czasów Polski Ludowej. Wszelkiego rodzaju napisy na flagach są niedopuszczalne i jest to też rodzaj profanacji oraz braku szacunku. Na koniec zostawiam was ze słowami dramaturga pochodzenia angielskiego, Georga Byrona: 
“Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,
Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna,
Sto razy wrogów zachwiana potęgą,
Skończy zwycięstwem”.

Łukasz Piłat

Komentarze