Przejdź do głównej zawartości

Boże Narodzenie na Bliskim Wschodzie | Młodzi w Polityce

Choć religia chrześcijańska podzielona jest na wiele pokrewnych odłamów, obchodzenie narodzin Jezusa jest wspólną tradycją większości, niezależnie od różnic panujących między nimi. Jako religia mniejszościowa na Bliskim Wschodzie, jak i w Afryce Północnej, tamtejsi chrześcijanie nie tylko traktują Boże Narodzenie jako święto religijne, ale również wykorzystują je jako okazję do otwarcia drzwi dla swoich muzułmańskich i żydowskich sąsiadów.

Znalezione obrazy dla zapytania betlejem boze narodzenie

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie stanowiący mniejszość mieszkańców regionu przeżywają Boże Narodzenie w szczególny sposób, ponieważ obchodzą je w miejscu narodzin samego chrześcijaństwa. Chrześcijanie mieszkający w Betlejem nie oglądają bożonarodzeniowych filmów i nie otrzymują kartek świątecznych, ale za to świętują tam, gdzie urodził się Jezus, skupiając się na religijnej wadze Bożego Narodzenia. Podczas gdy chrześcijaństwo, oczywiście, wywodzi się z Bliskiego Wschodu, dziś chrześcijanie stanowią tam tylko około 5% ludności, w porównaniu z około 20% przed wiekiem. Prześladowania religijne, wojna domowa i niestabilność polityczna to tylko ułamek powodów, dla których arabscy chrześcijanie uciekli ze swoich krajów, a obecnie można ich znaleźć na całym świecie. Spośród tych, którzy pozostali na Bliskim Wschodzie, największymi wspólnotami są chrześcijanie koptyjscy i katolicy maroniccy. W Jordanii tylko 6% ludności identyfikuje się jako chrześcijanie, jednak istnieje wiele innych wyznań, które mieszczą się pod tym parasolem. Największe wspólnoty chrześcijańskie w Jordanii to prawosławie lub katolicy. Większość chrześcijańskiej ludności mieszka w Ammanie lub w dolinie Jordanu – to fakt, który staje się łatwo widoczny w okresie Bożego Narodzenia. Co roku w centrach handlowych odbywają się wielkie uroczystości, podczas których dzieci robią zdjęcia ze Świętym Mikołajem, tak jak w każdym amerykańskim centrum handlowym. Rodziny przygotowują się do świąt, dekorując choinki, przygotowując jedzenie i pakując prezenty.

Niewielu jest wiadomym, że prawosławni chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia, natomiast jordańscy chrześcijanie wspólnie zgodzili się oprzeć swoje obchody świąt Bożego Narodzenia na kalendarzu gregoriańskim, czyli 25 grudnia. W zamian obchodzą Wielkanoc według kalendarza juliańskiego. Kompromis ten pozwala chrześcijanom wszystkich frakcji w Jordanii na zjednoczenie się i świętowanie jako jedna wspólnota. Ponieważ wspólnota chrześcijańska jest już niewielka, dostosowanie tych dat pozwala im obchodzić świąteczny sezon z udziałem wszystkich wyznawców, niezależnie od panujących rozłamów. Większość muzułmanów może również cieszyć się świętami Bożego Narodzenia wraz z jordańskimi chrześcijanami, ponieważ święta zostały skomercjalizowane, tak jak na Zachodzie, a sklepy i centra handlowe są kolorowo przystrojone, tworząc świąteczne otoczenie. Mogą nawet zabrać swoje dzieci na bożonarodzeniowe przyjęcia w ośrodkach zabaw lub bywają zapraszani na uroczystości w szkołach i domach kultury, gdzie robią sobie zdjęcia ze Świętym Mikołajem. Tak jak muzułmanie otwierają drzwi do swoich chrześcijańskich przyjaciół i sąsiadów podczas obchodów Eid al-Adha, najświętszego islamskiego święta upamiętniającego gotowość Abrahama do poświęcenia syna, tak Boże Narodzenie jest okazją dla chrześcijan do zaproszenia swoich muzułmańskich braci w imię przyjaźni, szacunku i pojednania. 

Znalezione obrazy dla zapytania kard. Béchara Butros Raï

W Libanie około 35% ludności to chrześcijanie, głównie katolicy maroniccy. Święta Bożego Narodzenia są w Libanie mniej skomercjalizowane niż np. w Stanach Zjednoczonych. Rodziny zazwyczaj tworzą symboliczne szopki ze żłóbkiem, w którym Jezus leżał po urodzeniu, zamiast kupowania choinki. To tutaj rodzina gromadzi się i modli, w swoim domu, przy specyficznej atmosferze. Poza domem nadal można znaleźć typowe zachodnie choinki i kolorowe światła. W całym Bejrucie odbywają się wydarzenia dla chrześcijan i muzułmanów, aby wspólnie mogli świętować okres świąteczny.

W Syrii, po latach wyniszczającej wojny, wielu chrześcijan uciekło przed prześladowaniami, a okres Bożego Narodzenia nie jest już taki sam. Kościoły przestały istnieć, a miliony istnień ludzkich straciło życie. Syryjscy chrześcijanie zwalczają ponurość życia, koncentrując się na radosnej porze roku. Jest to również okazja dla wszystkich Syryjczyków, którzy cierpią, aby wspólnie świętować, niezależnie od wyznania. 

W podobnej sytuacji znaleźli się chrześcijanie w Iraku, również prześladowani, wielu z nich zmuszonych było do ucieczki ze swoich domów. Święta Bożego Narodzenia to pora na świętowanie, jedzenie, muzykę, radość i zabawę. 

Znalezione obrazy dla zapytania koptyjski kościół prawosławny

Egipt posiada największy odsetek społeczności chrześcijan w regionie. Około 15% ludności to wyznawcy tej religii, a zdecydowana ich większość należy do Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, więc ich Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia, a nie 25 grudnia. Miesiąc przed koptyjskimi świętami Bożego Narodzenia, wierzący poszczą, będąc na diecie bardzo podobnej do wegańskiej. W Wigilię Bożego Narodzenia, 6 stycznia, biorą udział w specjalnej mszy o północy. Organizują też duże rodzinne spotkanie z tradycyjnymi potrawami, np. zupą jagnięcą z chlebem, ryżem i czosnkiem. 

Dla milionów chrześcijan Boże Narodzenie nie jest tylko jednodniową uroczystością. To pora przeznaczona na to, by świętować radosne narodziny Jezusa wraz z rodziną i przyjaciółmi. Niezależnie od trudności, jakie ich otaczają, jest to specjalny czas, aby być szczęśliwym i przyjąć bliskich z otwartymi ramionami pomimo sporów oraz podziałów. Muzułmanie i chrześcijanie mogą zjednoczyć się w tym okresie we współistnieniu, a także pokoju, aby świętować swoje wspólne wartości, oparte na miłości, hojności i przebaczeniu. Wartości, które wykraczają poza podziały oraz są wspólne dla trzech wielkich religii świata.

Barbara Łabędzka

Komentarze