Przejdź do głównej zawartości

Prostszy VAT skomplikowany dla zwierząt | Młodzi w Polityce

Pod koniec listopada tego roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowej matrycy VAT, która miała wejść w życie w 2020 r. Głównym jej celem było uproszczenie i uporządkowanie systemu stawek. Zgodnie z założeniem Ministerstwa Finansów klasyfikacja produktów w tej matrycy ma być oparta na tzw. Nomenklaturze Scalonej, a nie – jak dotychczas – Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług. Dzięki temu mają zniknąć rozbieżności w opodatkowaniu różnych produktów należących do tych samych grup jak przyprawy, owoce, warzywa czy czasopisma.

Najbardziej kontrowersyjny punkt tego dokumentu dotyczył planu podniesienia stawki podatku na leki weterynaryjne z 8 aż do 23 procent przy jednoczesnym pozostawieniu VAT-u na usługi weterynaryjne na stałym poziomie 8 procent. To, wbrew głównej idei przyświecającej temu projektowi, jest raczej komplikacją niż uproszczeniem. 

Znalezione obrazy dla zapytania leki weterynaryjne

Pomysł ten wywołał ogromne poruszenie w społeczeństwie. Wiele osób okazało jawną dezaprobatę. Przykładowo Marcin Dorociński opublikował na swoim facebookowym profilu apel, w którym nakłaniał polityków do wstrzymania tej nowelizacji, a obywateli do kontaktowania się z politykami na różnych szczeblach – samorządowym, parlamentarnym, a nawet z Kancelarią Sejmu oraz prezydenta w tym celu, jak i do udostępniania jego posta (https://www.facebook.com/marcindorocinski/posts/1962067130513133).

Z kolei w instagramowej relacji Olgi Frycz znajdował się link do petycji w tej sprawie, który wiele osób udostępniło w mediach społecznościowych. Została ona podpisana przez ponad 80 tysięcy osób, co świadczy o jej rozgłosie.

Znalezione obrazy dla zapytania olga frycz

Tymczasem dyrektor fundacji Viva Cezary Wyszyński tłumaczy: "Nawet przed zapowiedzią podwyżki stawki VAT słyszeliśmy o sytuacjach, w których ludzie mają problem z zapewnieniem zwierzętom opieki weterynaryjnej". Z tej wypowiedzi można wnioskować, że po wprowadzeniu tego planu w życie takie sytuacje stałyby się jeszcze częstsze. Wiele osób musiałoby wybierać pomiędzy utrzymaniem siebie oraz swojej rodziny a swoich podopiecznych. 

Wyszyński informuje także: "Prawie każde schronisko ma budżet na tzw. styk, dlatego kilka tysięcy złotych więcej miesięcznie jest problemem. Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami, np. naprawą bud czy zmniejszaniem etatów". Świadczy to o tym, że liczne schroniska nie dałyby rady utrzymać siebie ani swoich podopiecznych, gdyby rzeczywiście wprowadzono 23-procentowy VAT na produkty lecznicze weterynaryjne. 

Znalezione obrazy dla zapytania fundacja viva

Jako alternatywne rozwiązanie dyrektor fundacji Viva proponuje opodatkowanie hodowców zwierząt. "Hodowla zwierząt takich jak psy jest działalnością rolniczą, większość hodowców nie płaci podatku dochodowego od swojej działalności. Druga rzecz to np. chów zwierząt futerkowych, który jest działem specjalnym produkcji rolnej, dlatego płaci mikropodatki" – uzasadnia swój pomysł. To byłoby mniejszym obciążeniem finansowym dla hodowców niż proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka.

"Nie wiem, czy w ocenie skutków proponowanej regulacji policzono dodatkowe koszty, jakie wygeneruje Państwowa Inspekcja Weterynaryjna" – wyjaśnia zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski – "O 16 proc. wzrosną koszty szczepień na wściekliznę (np. lisów) i zwalczania długiej listy chorób zakaźnych, co jest naszym ustawowym obowiązkiem. I na to dziś zwróciliśmy uwagę ministerstwu". Jest to kolejny istotny argument przemawiający na niekorzyść tego planu. Znaczny wzrost kosztów szczepień wiąże się z tym, że wielu właścicieli będzie musiało zrezygnować ze szczepienia swoich zwierząt, a to stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Sprzeciw wobec tego pomysłu wyraził nawet prezydent Andrzej Duda. Podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu w dniu 30 listopada prosił rząd o wycofanie planu tej podwyżki. Oni wszyscy zwracają uwagę na te same kwestie: wzrost cen samych leków i usług weterynaryjnych, który doprowadziłby do zwiększenia liczby zwierząt porzucanych przez właścicieli, niemogących sobie pozwolić na ich utrzymanie i leczenie, a także do upadku instytucji zajmujących się opieką nad zwierzętami. Również ceny produktów pochodzenia zwierzęcego stałyby się zdecydowanie wyższe. Oburzenie wywołane przez ten pomysł wydaje się zrozumiałe w świetle wspomnianych problemów.

Znalezione obrazy dla zapytania ministerstwo finansów

Po kilku dniach Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o pozostawieniu stawki VAT na leki weterynaryjne na dotychczasowym poziomie. O tym fakcie poinformował wiceszef tego resortu, Filip Świtała, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Tę deklarację potwierdził rzecznik ministerstwa, Paweł Jurek, na swoim Twitterze. Trudno ocenić, co było bezpośrednią przyczyną tej decyzji – medialna burza czy dezaprobata głowy państwa.

Katarzyna Giemza

Komentarze

  1. Dlaczego nie podniesc jedynie dla zwierzat z rodowodem, bogatych ludzi, to ma sens. Tak aby nie pokrzywdzic biedaczkow ze schronisk. To zamozni przyczyniaja sie do przyrostu gatunku. Czemu wszystko jest tylko albo czarne albo biale, kiedy jest stosowny srodek?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz