Przejdź do głównej zawartości

WOŚP kontra niedziela niehandlowa | Młodzi w polityce

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 roku zorganizuje już 27. finał pod hasłem “Pomaganie jest dziecinnie proste”. Podczas tej niedzieli w całej Polsce odbędzie się kwesta, z której fundusze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu do szpitali dziecięcych. Taką decyzję podjęto w związku z tym, że obecnie znajdująca się tam technologia jest przestarzała i zdecydowanie wymaga unowocześnienia. Jednak co na to niedziela niehandlowa?

Krótka historia

Fundację została założona 2 marca 1993 roku przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwszy Wielki Finał odbył się w uzdrowisku Ciechocinek (woj. kujawsko-pomorskie). Co roku zbierane są duże kwoty pieniężne przeznaczane na dofinansowanie polskiej służby zdrowia. Jednak Jerzy Owsiak, który jest główną twarzą fundacji, zanim zajął się organizacją tych zbiórek, był dziennikarzem muzycznym Rozgłośni Harcerskiej, Programu III, a potem Programu I Polskiego Radia. Pracował także w TVP.

Duży problem

Podczas kiedy sklepy są zamknięte, Polak przy brzydkiej pogodzie, siedzi przed telewizorem i ogląda niedzielne teleturnieje typu “Familiada”. A jak łatwo sobie przypomnieć, że z reguły jak ktoś przy zakupach dostawał jakąś resztę, to właśnie ona szła do puszki, jako ten symboliczny dar serca, które to grało jeszcze w atmosferze świątecznej. Teraz pozostaje tylko zbiórka uliczna, m.in. pod kościołami, które wyjdą na tym, jak Zabłocki na mydle, bo ludzie, zamiast dać na tace, dadzą do puszki, bo przecież ile razy w roku jest Orkiestra? Na pewno będzie baaaardzo trudno pobić zeszłoroczną kwotę 81 423 542 zł. Myślę, że w tym roku organizatorzy położą większy nacisk na aukcje charytatywne, na przykład te z serwisu allegro.pl. Zapewne takie działanie pozwoli zredukować różnicę między ubiegłorocznym rekordem a przewidywaną tegoroczną niższą kwotą datków. Najsmutniejsze jest to, że wydawałoby się, że przez decyzję kompletnie niezwiązaną z WOŚP-em, ucierpi samo państwo, bo zakupiony sprzęt idzie na poczet szpitali państwowych, czyli dofinansowuje NFZ. Jakie to jest płytkie myślenie, przecież ten sprzęt trzeba będzie kiedyś wymienić i jak nie stanie się to teraz z datków, to za kilka lat stanie się to z naszych własnych pieniędzy, które stracimy po raz drugi.

Sklepy nie współpracują

Instytucja od 2015 roku radzi sobie bez wsparcia firm i instytucji państwowych. Dodatkowo większość supermarketów i właścicieli galerii oświadczyła, iż nie wesprze w tym roku inicjatywy Jurka Owsiaka. Środki zbierane własnie w supermarketach stanowiły nawet jedną czwartą wszystkich zgromadzonych pieniędzy w danym obszarze. Jeżeli by to uogólnić do kwoty całościowej, to szybki rachunek wskazuje na stratę około 20,5 mln zł. Zmniejsza się w związku z tym też ilość potrzebnych wolontariuszy, a z reguły i tak był nadmiar chętnych. Rejestracja w tym roku trwa do 15 grudnia, także, jeżeli ktoś chciałby brać udział w kweście, to już ostatni dzwonek, żeby się tematem zainteresować.

Podsumowanie

Krótko ujmując temat, Prawo i Sprawiedliwość we współpracy z kościołem robi słabe interesy. W tym roku jedynymi wygranymi będą darczyńcy, którzy zdecydują się ofiarować drobną sumę do puszki albo coś wylicytują na aukcjach. Przy takim zaangażowaniu rządu ten sprzęt nie należy się Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Ciekawe, czy ministerstwo zdrowia byłoby w stanie wyłożyć te dodatkowe 80 mln złotych na osprzęt medyczny do swoich placówek. Jeżeli odbyłoby się to zerowym kosztem dla obywatela, bardzo proszę, blokujcie sobie Orkiestrę. Katolicka władza nie ma prawa blokować dobrowolnej inicjatywy obywateli, którzy w imię swoich ideałów stają jeden obok drugiego i w tym jednym dniu wszyscy wspierają swoją własną przyszłość i nomen omen swoje własne dobro. Ciekawe jak to jest, że opiekuńcze państwo, tak bardzo się o nas troszczy, że usilnie utrudnia nam dobrowolne przekazanie pieniędzy na jego poczet…

Łukasz Piłat

Komentarze