Przejdź do głównej zawartości

Wpływ technologii na nasze życie | Młodzi w Polityce

W dzisiejszym świecie, który określany jest mianem zglobalizowanego, żyjemy w dobie zaawansowanej technologii. Każda część naszego codziennego życia związana jest z technologią w mniejszym lub większym stopniu. W porównaniu z dawniejszymi czasami, dzięki lepszej technologii, mamy lepsze warunki do życia i jeszcze lepsze jego udogodnienia. Rozwój technologii nie jest ograniczony do żadnego sektora, a wszystkie gałęzie przemysłu zarówno, jak i społeczeństwa opracowują nowe technologie zgodnie z ich potrzebami i wymaganiami.


Jest wiele zalet ulepszonej technologii w naszym codziennym życiu. Dzięki technologii mobilnej jesteśmy w stanie rozmawiać z naszymi przyjaciółmi i krewnymi, którzy mieszkają daleko od nas. Dzięki internetowi jesteśmy w stanie uczyć się nowych rzeczy poprzez kursy internetowe etc. Dzięki technologii lotniczej jesteśmy w stanie dotrzeć do odległych miejsc w ciągu kilku godzin, które trwałyby lata w dawnych czasach. 

Używamy wszystkich dostępnych zasobów naturalnych, aby nasze życie było lepsze. Dzięki portalom społecznościowym jesteśmy w stanie znaleźć naszych przyjaciół z dzieciństwa, krewnych i innych w zaledwie kilka sekund oraz poznać minione ważne wydarzenia w ich życiu. Za pomocą technologii informatycznych jesteśmy w stanie dzielić się informacjami z dowolną częścią świata w milisekundach. Dzięki postępowej technologii w dziedzinie rolnictwa jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom żywnościowym ludzi na całym świecie.


Z drugiej strony istnieją przypadki, które pokazują problemy z ulepszoną i zaawansowaną technologią. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdzie rozwiązanie jednego problemu za pomocą technologii rodzi kolejny problem.

Zamiast dbać o siebie osobiście, wysyłamy SMS lub dzwonimy podczas ważnych uroczystości, w których osobiście uczestniczylibyśmy w dawnych czasach. Dzięki temu samemu internetowi dzieci uzależniają się od gier online, a ich aktywność fizyczna i dbanie o zdrowie poprzez ćwiczenia i ruch, stają się znacznie mniejsze. 

Te same sieci społecznościowe tworzą rywalizację między najlepszymi przyjaciółmi, niszcząc ich wyjątkową relację. Ta sama technologia, tym razem lotnicza, stwarza problemy zdrowotne dla swoich pracowników i stwarza poważne zagrożenia dla środowiska. Przy intensywnym stosowaniu nawozów gleba traci swoją naturalną przydatność, a środowisko znacząco cierpi. Dla przykładu, przez nawozy sztuczne kilka odmian roślin całkowicie wymarło przez ostatnie lata.


Rozważmy jednak studium przypadku samochodów w zakresie technologii. Technologia samochodowa została opracowana po raz pierwszy w celu ułatwienia podróży ludziom. Teraz mamy do czynienia z poważnymi problemami zanieczyszczenia środowiska ze względu na pojazdy, które uwalniają niepożądane gazy cieplarniane do środowiska. Staramy się rozwiązać ten problem poprzez wprowadzenie bardziej przyjaznych środowisku technologii samochodowych, które będą miały mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z obecną technologią, jednak nie jest to jeszcze opatentowane.

Technologia jest więc jak moneta, która ma zarówno pozytywną, jak i negatywną stronę. Jesteśmy decydentami i musimy wybrać, jak z niej korzystać. Należy zawsze unikać wykorzystywania technologii do nadmiernej eksploatacji zasobów. Jeśli użyjemy jej dla pozytywnych rzeczy, będzie to miało pozytywny wpływ na nasze życie, i na odwrót. Nikt nie sprzeciwiałby się rozwojowi technologii w żadnej branży, jeżeli byłby on bezpieczny i dobrze rokujący dla nas.


Jednak jak wiadomo, nie możemy tego obiecać, że technologia, a raczej jej rozwój będą w stu procentach dobre. Pamiętajmy więc, że rozwój zawsze powinien być pozytywny i nie powinien mieć żadnego negatywnego wpływu na obecne lub też przyszłe pokolenia.


Barbara Łabędzka


Komentarze