Przejdź do głównej zawartości

Z czego składa się Zjednoczona Prawica? | Młodzi w Polityce

Obecnie, jak wszyscy wiemy, rządzi Zjednoczona Prawica. Wszyscy na pewno bez zastanowienia wymienimy chociaż jedną partię wchodzącą w jej skład. Jednak warto pochylić się też nad mniejszymi, bowiem nie tylko Prawo i Sprawiedliwość wchodzi w jej skład. 

Znalezione obrazy dla zapytania zjednoczona prawica

Pierwszą z nich jest Solidarna Polska. Posiada ona 8 reprezentantów w sejmie oraz 2 w senacie. Ugrupowanie to zostało założone przez byłych działaczy PiS-u w 2012 r. Jej prezesem jest Zbigniew Ziobro będący także ministrem sprawiedliwości. Patria ma założenia podobne do głównej partii rządzącej, jednak proponuje także wprowadzenie mieszanej ordynacji wyborczej do sejmu, likwidację immunitetów, a także senatu oraz ograniczenie liczby posłów o połowę. To oczywiście nie wszystko. Proponują też całkowitą delegalizację aborcji oraz wyraźnie sprzeciwiają się rejestracji związków partnerskich. 

Nieco inną partią jest Porozumienie Jarosława Gowina. Jej politycy, w liczbie 12 zasiadają w polskim sejmie, a 5 jej działaczy – w senacie. Może nie wszystkim jest znana ta nazwa, bowiem wcześniej  ruch tworzyli działacze głównie Polski Razem. Nowa nazwa powstała z tego względu, że do partii przyłączyły się kolejne ugrupowania, między innymi o charakterze republikańskim. Ruch opowiada się za polityką prorodzinną, zwiększeniem roli prezydenta oraz samorządów lokalnych, a także zmianą w systemie podatkowym. 

Znalezione obrazy dla zapytania jarosław kaczyński

Nie można też zapomnieć o największych. Skupmy się na największym koalicjancie, czyli na Prawie i Sprawiedliwości. Jego historia sięga 2001 r.; na pewno nazwiskiem nam wszystkim znanym jest "Kaczyński". Ugrupowanie skupia swoje złożenia na polityce prorodzinnej, progresywnej skali podatkowej, udziały Polski w Unii Europejskiej. W kwestiach światopoglądowych sprzeciwia się aborcji oraz eutanazji. Jest też za przywróceniem kary śmierci za najcięższe przestępstwa. 

Współpracującymi w Sejmie z obecną koalicją rządzącą można nazwać polityków z koła Wolni i Solidarni. Ich poglądy są zbieżne z poglądami największej partii polskiego parlamentu, jednak nie wszystkie. Niektórzy politycy określają ich jako "przystawka PiS-u". Czy tak naprawdę jest? Nie mnie oceniać. Wspomnijmy jednak, że głównymi założeniami tej partii jest polityka solidaryzmu społecznego, między innymi budowa mieszkań socjalnych. 

Znalezione obrazy dla zapytania wolni i solidarni

Jak można dość do wniosku, obóz Prawa i Sprawiedliwości to nie tylko jedna partia. Skład jest różny: począwszy od narodowych konserwatystów, a skończywszy na centroprawicy. Każda partia ma swoich przedstawicieli w ministerstwach. Miejmy nadzieję, że taka różnorodność wpłynie pozytywnie na polską politykę.

Patryk Gajewski

Komentarze