Przejdź do głównej zawartości

Terror a ludzkie życie | Młodzi w Polityce

W ostatnim czasie sąd w USA orzekł, że Korea Północna ma zapłacić 501 milionów dolarów odszkodowania za tortury i śmierć amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, który był więziony przez północnokoreański reżim przez 17 miesięcy. 


Otto pojechał on na wycieczkę do Korei Północnej pod koniec 2015 roku. Po kilku dniach swojego pobytu został tam aresztowany i skazany na 15 lat pobytu w obozie pracy za próbę zabrania propagandowego plakatu, który wisiał w jego hotelu. W czerwcu 2017 roku został odesłany do USA w stanie śpiączki. Po dotarciu na miejsce zmarł. Korea Północna jest odpowiedzialna za tortury, porwanie, pozasądową egzekucję Otto oraz za szkody wyrządzone rodzicom. Bezpośrednią przyczyną śmierci studenta był uraz głowy, który przyczynił się do niedotlenienia i niedokrwienia mózgu.

To tylko przykład takiej sytuacji, które dzieją się na całym świecie, lecz nie odbijają się medialnym echem. Podobne zdarzenia mają miejsce w Syrii. Z tamtejszym konfliktem wiążą się zbrodnie, których dopuszcza się Państwo Islamskie. Dokonuje na zajętych przez siebie obszarach Syrii i Iraku egzekucji, czystek etnicznych, porwań.


Na Ukrainie separatyści wielokrotnie wykorzystywali domy i osiedla mieszkaniowe do rozmieszczania tam stanowisk ogniowych, z których prowadzili ostrzał, narażając tym samym życie mieszkańców. Ciężko jest oszacować ilość porywań, tortur ludzi oskarżanych o współpracę z separatystami, lecz wiemy, że z całą pewnością nie była to mała liczba.

Dziś można zarzucić Moskwie, że na okupowanym Krymie ograniczyła podstawowe prawa obywatelskie, m.in. wolność wypowiedzi i zgromadzeń. W Rosji ograniczona została swoboda wypowiedzi, m.in. w kontroli rządu nad mediami. My, jako jedna wielka społeczność nie zawsze reagujemy na to, co się dzieje tuż obok nas. Ofiary są zmuszone opuszczać swój ojczysty kraj i szukać schronienia i bezpieczeństwa daleko od domu i rodziny. Władza nie może dawać sama sobie przyzwolenia do działania ponad prawem.


Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych w Iraku, Afganistanie przetrzymywały więźniów poza strukturami ochronnymi prawa – przebywali w odosobnieniu, w ukrytych miejscach. Każdy ruch przeciw przybliżał ich do pozostania ofiarą USA.

Chęć działań i zmian...

Wiele działań w tym kierunku podejmuje Stowarzyszenie Amnesty International. Dążą do tego, aby każda zbrodnia przeciwko ludzkości była karana. Twierdzą, iż przemoc wobec cywilów nigdy nie może być usprawiedliwiona. Potrzebna jest natychmiastowa integracja społeczeństwa, w celu zniwelowania wykorzystywań.


W dzisiejszym świecie zapomina się o zasadach prawa humanitarnego, gdzie jedno z nich mówi o tym, że ludność cywilna nie powinna być przedmiotem ataków wojskowych, pamiętajmy, że nikt nie ma prawa stawiać sukcesu wojennego ponad ludzkie życie. Ważną zasadą jest wybór odpowiedniej pory ataku, aby zmniejszyć liczbę ofiar oraz ostrzeganie cywilów przed zagrożeniem. Państwo powinno przeprowadzać dochodzenia, procesy, aby skazać winnych bez względu na swoje stanowisko i poglądy rządzących.

Aleksandra Borzęcka

Komentarze

  1. moze zajmiecie sie działanie banderowców z Kijowa

    OdpowiedzUsuń
  2. https://www.facebook.com/prawdyposzukiwacz/videos/550381028432509/UzpfSTEwMDAwMTEwODg4NDgwOTo5Njg0NTg0NTY2NzY0NjQ/?ref=tahoe/ GEORGE BUSH jak gwałcono przez 100 lat demokrację!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz