Przejdź do głównej zawartości

Wielki koncern, wielkie szpiegostwo | Młodzi w Polityce


W piątek 11 stycznia ABW dokonało aresztowania Piotra D. oraz Weijinga W., dyrektorów polskiego oddziału popularnego chińskiego koncernu Huawei. Jak się okazuje, zarówno Polak (który notabene jest byłym funkcjonariuszem polskich służb specjalnych), jak i obywatel Chińskiej Republiki Ludowej prowadzili działania szpiegowskie przeciwko Polsce, wykorzystując zaplecze wielkiego producenta elektroniki. Jak wygląda sprawa? Jak dalej potoczą się losy chińskiej grupy przemysłowej?

Znalezione obrazy dla zapytania huawei

Niedawno firmy telekomunikacyjne wzniosły wielki triumf, ponieważ ich najnowsza technologia 5G rozwija się w wielu państwach, m.in. Estonii, Niemczech, Szwecji. W minionym roku ta technika zadebiutowała również w Polsce. Jednak w budowie pierwszej sieci 5G duże zasługi ma chińskie przedsiębiorstwo elektroniczne Huawei. Wybór tej firmy jako partnera inwestycji okazuje się błędne. Podobnie jak w USA, Japonii, Nowej Zelandii, a także we Francji i Czechach wybuchły afery przynoszące wieści o możliwej współpracy koncernu z chińskim rządem komunistycznym w celu uzyskania informacji. Następna Polska – i dziś dowiadujemy się, że najważniejszym oficjelom Huawei Polska grożą zarzuty szpiegostwa. 

Otóż nowa technologia 5G miała być jeszcze szybszym i łatwiejszym otrzymywaniem danych poprzez m.in. routery tej firmy, które rzekomo miały mieć wbudowane urządzenia szpiegowskie. Ale nie jest to jedyna afera. Wyżej wspomniałem o kilku państwach, jednak lista jest znacznie dłuższa. Nasi sąsiedzi zza Odry postanowili wykluczyć Huawei z projektu 5G, natomiast ciosy na Pekin spadają z każdej strony świata. Pętla wokół koncernu zaciska się. Jeszcze niedawno ta firma wywalczyła sobie silną pozycję na rynkach europejskich, jednak poprzez kolejne skandale zaufanie do tego producenta elektroniki spada.

Znalezione obrazy dla zapytania trump chiny

Bardzo ciekawą tezą jest ta mówiąca o ochronie amerykańskich baz na całym świecie. Już w sierpniu 2018 r. USA zakazało korzystania z urządzeń Huawei i ZTE dla administracji. Jednak niektórzy zwracają uwagę, że w miejscach newralgicznych dla NATO – jak chociażby Japonia czy Polska – nowoczesna sieć 5G oparta na produktach chińskich przedsiębiorstw może inwigilować bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Warto tutaj wspomnieć o amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej. Otóż konkurencyjne dla amerykańskiego przemysłu HI-TECH chińskie konglomeraty technologiczne od lat walczą o pozycję przewodnią i dyktowanie światowego kursu m.in. w elektronice. Jedną z takich firm jest również Huawei, który bardzo szybko uzyskuje dominację na ogólnoświatowych rynkach.

Dlatego, aby uchronić resztę świata od uzależnienia gospodarczego od Chin, a także zapewnić hegemonię swoim przedsiębiorstwom, Donald Trump przenosi wojnę handlową na kraje sojusznicze, w tym Polskę. Należy stwierdzić również, że USA kreuje się na uosobienie demokracji i wolności, a rzekomo współpracujące z komunistycznymi służbami specjalnymi Chińskiej Republiki Ludowej koncerny psują wizerunek Stanów Zjednoczonych oraz odbierają potencjalne państwa dla amerykańskich inwestycji, co widać chociażby w Afryce.

Znalezione obrazy dla zapytania abw

Powracając do Polski, trzeba powiedzieć, że zatrzymani nie są osobami anonimowymi. Piotr D. był funkcjonariuszem ABW w dziedzinie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, skąd został zwolniony z powodu nieprawidłowości w przetargach. Następnie znalazł zatrudnienie jako ekspert bezpieczeństwa w WAT i UKE. Ostatnio współpracował z Orange Polska, firmą chętnie kooperującą z Huawei. Natomiast Weijing W. był związany z Polską od dłuższego czasu: studiował polonistykę, pracował w firmie bursztyniarskiej, następnie znalazł się w konsulacie Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Od 2011 zajmował wysokie stanowiska w Huawei Polska, w 2017 zajmował się sektorem sprzedaży publicznej. Obie osoby stanowiły bardzo ważne punkty w dziedzinie telekomunikacji – obie zostały aresztowane z zarzutami szpiegostw na rzecz Chin.

Sprawa koncernu Huawei, a także ZTE nie ustaje, co krok w innych częściach świata wybuchają afery, w które te podmioty są zamieszane. Ta sprawa musi być bardzo zaskakująca dla Polaków, ponieważ wśród naszych rodaków jest wiele użytkowników urządzeń wyprodukowanych przez to przedsiębiorstwo. Jak dalej potoczy się sprawa? Niedługo zobaczymy.

Artur Milewski

Komentarze

  1. Alternatywa lepsza

    OdpowiedzUsuń
  2. ^Duras sam do siebie pisze komentarze, prawie jak w paście o starym fanatyku wędkarstwa

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz